Market Maker (Piyasa Yapıcı) ve Market Taker (Piyasa Alıcı) Nedir?

BtcTurk ve diğer Bitcoin ve kriptopara alım satım işlem platformları, verilen alım ve satım emirlerinin eşleştiği kriptopara pazaryerleridir. Piyasa emri, almak ya da satmak istediğiniz kriptoparayı, o anki en iyi fiyattan alıp satabilmenizi sağlayan emir türüdür. Alım satım emri verirken kriptoparanın fiyatını, almak ya da satmak istediğiniz miktarı siz belirlemek istiyorsanız limit emir tipini kullanabilirsiniz. Alım ya da satım emri veren taraflar market maker yani piyasa yapıcı ve market taker yani piyasa alıcıları oluştururlar. Bu yazıda Market Maker (Piyasa Yapıcı) ve Market Taker (Piyasa Alıcı) nedir sorusunun cevabını daha detaylı bulabilirsiniz.

Market Maker (Piyasa Yapıcı) Nedir?

Bir kullanıcının verdiği emir, eğer belirlediği fiyattaki bir emirle henüz eşleşip gerçekleşmemişse emir defterinde bekler. İlgili kriptoparanın o anki en düşük satış fiyatından daha düşük bir fiyattan verilen alış emri, veya tam tersi şekilde en yüksek alış fiyatından daha yüksek bir fiyattan verilen satış emirlerine Piyasa Yapıcı (Market Maker) denir.  

Bir kriptopara alım satım platformunda henüz eşleşmemiş emirlerin varlığı aynı zamanda likidite oluşturmaktadır. Likidite, bir kriptopara/kriptopara veya kriptopara/itibari para işlem çiftinde değiştirme kolaylığı anlamına gelir. Yüksek likidite olması emirlerin daha kısa sürede gerçekleşmesine yardımcı olmaktadır.

Market Taker (Piyasa Alıcı) Nedir?

Bazı kullanıcılar işlem yapacakları kriptoparanın alım ya da satım fiyatını kendileri belirlemez ve o anki en iyi fiyattan alıp satarlar. Bu şekilde piyasa emri ile anlık fiyattan işlem yapan kullanıcıların emirleri Piyasa Alıcı (Market Taker) olarak emir defterine işlenir. Piyasa alıcıların emirleri hemen gerçekleşir.

Piyasa Emri ve Limit Emir Tipleri

BtcTurk | Kripto’da kullanabileceğiniz Piyasa Emri ve Limit Emir tiplerinin kullanımı hakkında daha detaylı bilgiye Piyasa Emri Nedir? ve Limit ve Stop Emirler Nasıl Kullanılır? yazılarından erişebilirsiniz.

Generic selectors
Exact matches only
Search in title
Search in content
Post Type Selectors