Madencilik Havuzu (Mining Pool) Nedir?

Madencilik havuzu işlem güçlerini bir ağ üzerinden paylaşan madencilerin kaynaklarını ortak bir havuzda toplaması sonucu oluşur. Madencilk havuzları kurulmasının amacı, madencilerin boşa enerji harcamayarak kar etme olasılıklarını arttırmak istemeleridir. Bu yazıda madencilik havuzu (mining pool) nedir sorusunun cevabını bulabilirsiniz.

Madencilik (Mining) Havuzu Nedir?

Kriptopara madenciliği, blokzincirine yeni blokların eklenmesi sonucu madencilerin kriptopara ile ödüllendirildiği sistemi ifade etmektedir. Madenciliği daha verimli hale getirmek ve madencilerin daha garanti bir şekilde kar etmesini sağlamak amacıyla madencilik içerisinde oluşturulmuş bazı sistemler mevcuttur. Bu noktada, madencilik havuzu madenciliğe dair en temel kavramlardan biri haline gelmektedir.

Kriptopara madenciliği hakkında daha detaylı bilgilere Kriptopara Madenciliği (Mining) Nedir? içeriğinden ulaşabilirsiniz.

Madencilik havuzları madencilerin ellerindeki kaynakları boşa harcamaması ve maliyetlerin azaltılmasını hedefleyerek kurulmuştur. Farklı madencilerin aynı blok üzerinde çalışmasının önüne geçerek, madencilerin kullandıkları harcadıkları enerji miktarı daha kontrollü ve adil şekilde bölüştürülmektedir. Böylece, madencilerin ödül alma olasılığı artmakta ve kar etmeleri daha garanti bir hale gelmektedir.

Madencilik Havuzları Nasıl Çalışır?

Madencilik havuzlarını kontrol ve organize eden koordinatörler bulunmaktadır. Madencilik havuzu koordinatörlerin başlıca hedefi farklı madencilerin aynı blok üzerinde çalışmasının önüne geçerek enerji kullanımından tasarruf edilmesi ve kaynak kullanımlarının boşa gitmemesini sağlamaktır.

Koordinatörlerin bir diğer görevi madencilerin blokzincirine ne kadar blok kattığını tespit edip onların bu doğrultuda ödüllendirilmesini sağlamaktır. Hangi madencinin ne kadar ödüllendirileceğini belirlemek için bazı yöntemler mevcuttur. Bunlardan en çok kullanılanları pay başına ödeme (PPS) ve son N pay başına ödeme (PPLNS)’dir.

Pay Başına Ödeme (PPS)

Pay başına ödeme, yani PPS, madencilerin dahil oldukları maden havuzunun sağladığı pay doğrultusunda onlara ödenen sabit ödül miktarını ifade eder. Madencilerin bu payı elde etmek için blok bulup bulmamaları önem arz etmemektedir. Madenciler, dahil oldukları havuz için belirlenmiş sabit ödül payını direkt olarak alırlar.

Son N Pay Başına Ödeme (PPLNS)

“Son N başına ödeme” ifadesindeki “N” herhangi bir havuz tarafından belirlenmiş bir sabit sayıyı veya değişkeni temsil etmektedir. PPLNS sisteminde, madencilerin kazdıkları son bloktan başlanarak geriye doğru giden N sayısı göz önünde bulundurularak ödüllendirilir. N saysının gerisinde kalan eski paylar ödenmemektedir.

Madencilik Havuzları Miner’lara Ne Gibi Avantajlar Sağlıyor?

Sonuç olarak, madencilik havuzları dağıtılacak blok ödüllerinin daha eşit bir şekilde dağıtılmasını sağlar. Madencilerin başka bir madenci tarafından da kazılan bir blok üzerinde boşa enerji harcamasını önler. Böylece, kazılan her blok için kar elde edilmesi daha garanti hale gelir.

Madencilik konusuyla ilgili daha fazla kavrama göz atmak isterseniz Cloud Mining (Bulut Madenciliği) Nedir? içeriğine buradan ulaşabilirsiniz.

Generic selectors
Exact matches only
Search in title
Search in content
Post Type Selectors