Cloud Mining (Bulut Madenciliği) Nedir?

Kriptopara ekosisteminde madencilik, kriptopara transferlerinin doğrulanması ve kriptopara üretilmesi sürecidir. Bu süreç, işlemcilerin hesaplama gücü kullanılarak matematik problemlerinin çözülmesi ve blokzincirinin halkasını oluşturan blokta yer alan transfer işlemlerinin doğrulanmasını kapsar. Kriptopara madenciliği birçok farklı yöntem ile gerçekleştirilebilir. Bu yöntemlerin birisi de bulut madenciliğidir.

Bu yazıda Cloud Mining (Bulut Madenciliği) nedir sorusunun cevabını daha detaylı bulabilirsiniz.

Cloud Mining (Bulut Madenciliği) Nedir?

Özellikle Bitcoin madenciliğinde olduğu gibi yüksek işlemci gücü gerektiren madencilik türlerinde; donanım satın alınması, bu donanımı çalıştırabilecek kapasitede elektrik gücüne ve altyapıya sahip olunması ve cihazları depolayacak uygun bir alanın bulunması gerekir. Aynı zamanda, yüksek işlemci gücü gerektiren hesaplama işlemi sırasında, ısınan cihazları ve ortamı soğutacak, sıcak havayı tahliye edebilecek bir soğutma – tahliye sistemine de ihtiyaç duyulur. Bunların yanı sıra madencilik cihazlarını çalıştırabilecek ve bu cihazları yönetebilecek teknik bilgi ve zamana da gereksinim duyulmaktadır. Bulut madenciliği tüm bu zorlukları üstlenen, satın alma, konumlandırma, soğutma, cihaz bakımı gibi kriptopara madenciliğinin tüm aşamalarını yöneten şirketler tarafından kullanıcılara sunulan madencilik hizmetidir.

Cloud Mining (Bulut Madenciliği) Nasıl Yapılır?

Bulut madenciliği, kullanıcıların işlemci gücü kiraladığı ve kiraladığı oranda gelir sağladığı bir madencilik yöntemidir. Bulut madenciliği yapmak isteyen kullanıcılar, bulut madenciliği hizmeti veren kuruluşlara kayıt olurlar ve bu kuruluşlar ile bir sözleşme gerçekleştirirler. Kriptopara birimleri ya da itibari paralar ile bir ön ödeme gerçekleştirilir ve yapılacak madenciliğin zaman aralığı seçilir. Kullanıcılar, yapılan ödeme miktarına oranla işlemci gücü kiralar. Bu işlemci gücüne karşılık gelen pay oranında madencilik geliri kazanırlar.

Bulut Madenciliğinde Kullanılan Sistemler Nasıl Çalışır?

Bulut madenciliğinde, diğer madencilik yöntemlerinde olduğu gibi özel donanıma sahip cihazlar kullanılır. Cihazların işlemci gücü kullanılarak blokzincirine yeni bloklar eklenir. Bu süreç madencilik hizmeti veren kuruluşlar tarafından gerçekleştirilir.

Kriptopara madenciliği hakkındaki teknik detaylara Kriptopara Madenciliği (Mining) Nedir? yazısından ulaşabilirsiniz.

Bulut Madenciliği ile Donanım Madenciliği Arasındaki Fark Nedir?

Bulut madenciliğinde, diğer madencilik yöntemlerinde olduğu gibi karmaşık matematik problemleri çözülerek blokzincirine yeni bir blok eklemeye çalışılır. Donanım madenciliğinde kullanıcılar cihazları kendileri yönetmektedir. Bulut madenciliğinde ise madencilik sürecine ait tüm cihazlar, madenciliği gerçekleştirecek kuruluşlarda yer alır. Bitcoin ve diğer kriptoparaların çıkartılma süreçlerini kullanıcının kendisi gerçekleştirmez. Başka kuruluşlar tarafından süreç yönetilir. Kullanıcılar madencilik hizmeti sunan kuruluşlardan işlemci gücü kiralar ve bu işlemci gücüne karşılık gelecek pay oranında madencilik geliri kazanırlar. Bulut madencilik şirketleri ise donanım satın alma, elektrik gideri, soğutma, yönetim ve diğer masraflar karşılığında kullanıcılarını ücretlendirir.

Cloud Mining (Bulut Madenciliği) Güvenli Mi?

Bulut madenciliği yapmaya karar vermeden önce, bulut madencilik şirketlerini iyi araştırmak, sözleşme şartlarını ve sözleşmelerde yer alan ekstra masrafları iyi öğrenmek gerekir. Bulut madencilik şirketlerinin; donanım, yazılım, elektrik, soğutma ve yönetim gibi çeşitli giderleri, kullanıcılarına sundukları sözleşmeler ile karşıladıkları göz önünde bulundurulmalıdır. Bununla birlikte, madenciliği yapılması planlanan kriptoparanın piyasa değeri, olası fiyat dalgalanmalarında ve üretimin zorluk seviyesindeki olası artışlarındaki gelir kaybı da dikkate alınmalıdır.

Bulut Madenciliğinin Avantajları ve Dezavantajları

Bulut madenciliğinde, donanım madenciliğindeki gibi herhangi bir ekipman alınmasına gerek yoktur. Tüm ekipmanlar, madencilik gerçekleştiren kuruluşlar tarafından karşılanır. Böylelikle kullanıcılar teknik bilgisi olmaksızın madencilik gerçekleştirebilirler.

Bulut madenciliğinde elde edilen gelirin büyük bir kısmı madencilik gerçekleştiren kurumlar tarafından alınır. Bu durum kullanıcıların düşük gelir elde etmesine sebep olur. Bulut madenciliğinde bir kontrol bulunmadığından dolandırıcılık faaliyetleri ortaya çıkabilir. Bulut madenciliği gerçekleştirdiğini iddia eden kurumlar, kullanıcıların yaptıkları yatırımlarını çalabilir.

Generic selectors
Exact matches only
Search in title
Search in content
Post Type Selectors