Likidite Nedir? Neden Önemlidir?

Likidite kavramı, finansal bir enstrümanın, piyasa fiyatını etki etmeden nakide dönüştürmenin kolay bir şekilde gerçekleşmesini ifade eder. Likide etmek kavramı da nakde dönüştürmeyi belirtmektedir. Bu yazıda likidite nedir ve kriptopara piyasalarında likidite neden önemlidir sorularının cevaplarını bulabilirsiniz.

Likidite Nedir?

Likidite kavramı kolayca nakide dönüştürme kolaylığını ifade eder. Likidite tüm finansal piyasalar için kullanılan bir terimdir. Kriptopara piyasalarında da likidite kavramının karşılığı bulunmaktadır. Kriptopara piyasalarında likidite kavramı; çok fazla işlemin yapıldığı, işlem hacminin yüksek olduğu ve bu işlemleri gerçekleştiren fazla sayıda kullanıcının bulunduğu alım satım platformlarını belirtir. Bu özellikleri karşılayan alım satım platformlarında, herhangi bir kriptopara biriminin alıcı ve satıcılarının eşlenmesi daha kısa zamanda ve daha kolay gerçekleşir. Böylelikle, likide etmek bu işlevleri bulunan kriptopara alım satım platformlarında daha kolay gerçekleşmekte ve kriptopara birimlerinin alıcısının ve satıcısının talep ettiği fiyat aralıklarının düşük olması sebebiyle piyasa fiyatını çok etkilememektedir.

Kriptopara dünyasını likit bir piyasa olarak değerlendirebiliriz. Bitcoin’i ise likit bir varlık olarak adlandırabiliriz.

Market Maker (Piyasa Yapıcı) ve Market Taker (Piyasa Alıcı) Nedir?” içeriğimizi incelediniz mi?

Yatırım Yapanlar İçin Likidite Neden Önemlidir?

Likidite kavramı, yatırımcıların alım satım işlemlerini etkileyen bir unsurdur. Likit bir piyasada alım veya satım yapmak isteyen kullanıcılar, talep ettikleri fiyattan hızlı bir şekilde alım satım işlemi gerçekleştirebilir. Yüksek işlem hacimlerinin bulunduğu kriptopara alım satım platformlarında yani likit piyasalarda, yatırımcıların en iyi fiyattan alım satım işlemi gerçekleştirmesi mümkündür. Fiyat faydasının yanı sıra, likit piyasalarda alıcı ve satıcı eşleşmeleri daha hızlı gerçekleşir. Bu durum, kullanıcıların yatırım yapma işlemlerini kolaylaştırır. Özetle; likit piyasalar hız, fiyat ve kolaylık sağlamaktadır.

Generic selectors
Exact matches only
Search in title
Search in content
Post Type Selectors