Kripto Korku ve Açgözlülük Endeksi Nedir?

Kripto Korku ve Açgözlülük Endeksi, kullanıcıların kriptopara piyasasının güncel durumuna karşı duygusal yaklaşımını puanlandıran bir grafiktir. Grafik kullanıcıların iki duygusunu temsil eder. Bunlardan biri korku diğeri de açgözlülük duygusudur. Bu yazıda Kripto Korku ve Açgözlülük Endeksi nedir sorusunun yanıtını bulabilirsiniz.

Kripto Korku ve Açgözlülük Endeksi Nedir?

Kriptopara ekosistemi çok dinamik bir yapıya sahiptir. Günümüzde kriptopara sektörü hakkında sürekli olarak haberler yayınlanmaktadır. Bu haberlerin bazıları kriptopara sektörü hakkında olumlu olsa da sektörü etkileyen birçok olumsuz haber ve gelişmeler de yaşanmaktadır. Kriptoparalar hakkında yapılan haber akışları, kriptoparaların fiyatlarını da etkilemektedir. Olumlu bir haber sonrasında kriptoparalarda yukarı yönlü hızlı fiyat hareketleri oluşabilmektedir. Olumsuz haberlerin ardından da aşağı yönlü ani fiyat hareketleri gerçekleşebilmektedir. Kriptopara sektörünün bu şekilde dinamik bir yapıya sahip olması, yatırımcıların duygu değişimlerine de yansımaktadır. Olumsuz haberler yatırımcıları korku ve endişe haline sürüklerken, kriptoparalardaki hızlı fiyat yükselişleri kullanıcıların sektöre karşı olan iştahını artırıp yatırım yapmaları için harekete geçirebilmektedir. Kullanıcılar ani fiyat hareketleri sebebiyle FOMO’ya kapılabilmektedir. Kullanıcıların kriptopara piyasasının güncel durumuna ilişkin genel olarak duygusal yaklaşımı Kripto Korku ve Açgözlülük Endeksi adı verilen grafik ile ölçülür. Bu grafikte kullanıcıların korku ve açgözlülük durumu puanlandırılır.

Ani fiyat hareketleri ile kullanıcılarda oluşan FOMO duygusu hakkında daha detaylı bilgilere Fırsatı Kaçırma Korkusu (Fear of Missing Out – FOMO) Nedir? yazısından ulaşabilirsiniz.

Kripto Korku ve Açgözlülük Endeksi Nasıl Çalışır?

Kripto Korku ve Açgözlülük Endeksi’nde kullanıcıların 2 duygusu ele alınır. Bunlardan birisi piyasalara olan korku, diğeri ise olumlu gelişmeler sonucunda oluşan iştah ile piyasalara karşı olan açgözlülüktür. Endekste, puanlama ile analiz gerçekleştirilir. Kullanıcıların kriptopara piyasasına olan duyarlılığı 0 ile 100 arasında puanlandırılır. 0 ve 50 arasındaki puanlama, korku duygusunu temsil eder. Puan düştükçe kullanıcıların piyasaya karşı olan korkusunda artma olduğu fark edilir. 50 ve 100 arasındaki puanlama, açgözlülük duygusunu temsil eder. Puan arttıkça kullanıcıların kriptopara sektörüne karşı aşırı ilgisi olduğu gözlemlenebilir.

Kripto Korku ve Açgözlülük Endeksi Nasıl Hesaplanıyor?

Kripto Korku ve Açgözlülük Endeksi birçok farklı verinin sonuçlarının birleştirilmesiyle hesaplanmaktadır. Bu veriler arasında kriptopara piyasasının güncel fiyat hareketleri yer almaktadır. Özellikle Bitcoin olmak üzere piyasa değeri yüksek kriptoparaların güncel fiyat hareketleri hesaplanarak endekse veri olarak dahil edilmektedir. Kriptopara piyasasının işlem hacmi de endekse eklenen bir diğer veridir. Kriptoparalardaki hacimler, kullanıcıların korku veya açgözlülük yaklaşımını belirleyen bir diğer etkendir. Sosyal medya yorumları ve internet aramaları da endeksi etkileyen önemli bir veridir. Kullanıcıların sosyal medyada ya da internet ortamında Bitcoin ve kriptoparalar hakkındaki aramaları ve yorumları endeksteki puanlamaya yön vermektedir. Bitcoin dominance verisi de Kripto Korku ve Açgözlülük Endeksi’ne etki etmektedir. Bitcoin’in piyasa hakimiyeti diğer kriptoparalara oranla yükseldiğinde, kullanıcıların diğer kriptoparalardan Bitcoin’e yöneldiği ve panik halinde olduğu anlaşılır. Tüm bu gelişmeler sonucunda güncel olarak Kripto Korku ve Açgözlülük Endeksi 0 – 100 arasında bir değer alır.

Bitcoin piyasa hakimiyeti hakkında daha detaylı bilgilere Bitcoin Dominance Nedir? yazısından ulaşabilirsiniz.

Generic selectors
Exact matches only
Search in title
Search in content
Post Type Selectors