IGO (Initial Game Offering) Nedir?

IGO, İngilizce’deki Initial Game Offering teriminin baş harflerinden oluşan bir kısaltmadır. İlk Oyun Arzı anlamına gelmektedir. IGO; blokzinciri tabanlı olarak sunulan oyun projelerinin, jetonlarını ya da oyun içi eşyalarını, oyun piyasaya çıkmadan önce ön satışından alınmasını sağlamaktadır. Bu yazıda IGO nedir ve IGO nasıl çalışır sorularının cevaplarını bulabilirsiniz.

Initial Game Offering (IGO) Nedir?

Kullanıcıların blokzinciri tabanlı oyun projelerinin jetonlarına ve oyun içi eşyalarına erken erişmesini sağlamaktadır. GameFi projelerinin ve bu sisteme olan ilginin artmasıyla birlikte IGO terimiyle daha sık karşılaşmak mümkün olmaktadır. IGO, oyun projesini geliştiren şirket veya kişilerin de, projelerinin devamlılığı ve sürdürülebilirliği için sermaye toplamasını sağlamaktadır. IGO ile proje geliştiricileri kendilerine fon oluşturmaktadır.

IGO Nasıl Çalışır?

Blokzinciri tabanlı oyun geliştiren proje yöneticileri, projelerine kaynak sağlamak amacıyla projeyi anlatan bir doküman yayınlayarak IGO başlatırlar. Projeyi destekleyen, projeye güveni olan yatırımcılar da IGO’ya katılırlar. IGO’ya katılan kullanıcılar, projenin jetonu satışa çıkmadan önce erken erişim ile sahip olurlar. Oyun projesinin jetonu dışında, oyun içinde NFT olarak sunulan karakter, kıyafet, aksesuar gibi eşyalara da IGO’da erken erişim ile sahip olunabilmektedir. Yatırımcı, IGO sürecinde aldığı jetonların değerlenmesi ile yüksek fiyattan satış yapıp kar etmeyi hedeflemektedir.

IGO, ICO ve IDO Arasındaki Farklar

IGO, ICO ve IDO kavramları aynı amaca hizmet etse de uygulanış şekilleri olarak birbirlerinden farklılık göstermektedir. Tüm bu kavramlar proje sahiplerinin, projeleri için sermaye oluşturma amacıyla fon toplama yöntemleridir. Proje sahipleri, gerçekleştirilen ilk arzlar ile projelerinin sürdürülebilirliğini sağlamayı ve ürettiği projenin kalitesini arttırmayı amaçlamaktadır. IGO’nun, ICO ve IDO yöntemlerinden ayrılan en temel farkı ise kullanıcıların IGO’da projelerin kriptopara ve jetonları dışında oyun içinde kullanılan eşyalara da erken erişim sağlayabilmesidir. IGO sadece oyun sektöründe gerçekleşmektedir.

Kriptopara Arzı (ICO) Nedir?

ICO; projelere kaynak yaratmak için, yeni üretilen bir jeton ya da kripto varlığın, kriptoparalar karşılığında kullanıcılara ilk satışa sunulması sürecini kapsar. Kullanıcılar tarafından satın alınan jeton ya da kripto varlıklar, projeyi yaratanlara kaynak oluşturmakla birlikte satın alan kişilere de özel avantajlar sağlayabilmektedir.

ICO hakkında daha detaylı bilgiler için ICO (Initial Coin Offering) Nedir? yazısını inceleyebilirsiniz.

İlk DEX Arzı (IDO) Nedir?

IDO, yeni bir kriptopara projesine fon oluşturmak amacıyla merkeziyetsiz kriptopara alım satım platformlarının kullanılmasını ifade eder. IDO’da yer almak için özel izinlere ihtiyaç duyulmaz. Tüm kullanıcılar IDO’ya katılabilmektedir. IDO’lar proje üreticileri tarafından yapılmaktadır. Bir projenin IDO sırasındaki değeri, proje geliştiricileri tarafından belirlenmektedir.

IDO hakkında daha detaylı bilgiler için IDO (Initial DEX Offering) Nedir? yazısını inceleyebilirsiniz.

Generic selectors
Exact matches only
Search in title
Search in content
Post Type Selectors