IDO (Initial DEX Offering) Nedir?

IDO, İngilizce’deki “Initial DEX Offering” teriminin baş harflerinden oluşan bir kısaltmadır. İlk DEX (Decentralized Exchange) Arzı anlamına gelmektedir. IDO, yeni oluşturulan bir kriptopara projesi için toplanan fonların merkeziyetsiz alım satım platformları aracılığıyla yapılmasını ifade eder. Bu yazıda IDO nedir sorusunun cevabını ve diğer detayları bulabilirsiniz.

Initial DEX Offering Nedir?

IDO, yeni bir kriptopara projesine fon oluşturmak amacıyla merkeziyetsiz kriptopara alım satım platformlarının kullanılmasını ifade eder. IDO’da yer almak için özel izinlere ihtiyaç duyulmaz. Tüm kullanıcılar IDO’ya katılabilmektedir. IDO’lar proje üreticileri tarafından yapılmaktadır. Bir projenin IDO sırasındaki değeri, proje geliştiricileri tarafından belirlenmektedir.

IDO’nun Özellikleri Nelerdir?

IDO’lar merkeziyetsiz alım satım platformlarında (DEX – Decentralized Exchange) gerçekleştirilir. Bir IDO’nun başlatılması proje sahipleri tarafından düzenlenir. IDO ile o projeye ait kripto varlığa sahip olan yatırımcılar, IDO sonrasında hızlıca alım satım gerçekleştirebilmektedir. Proje üreticileri de IDO ile projelerine oluşturdukları fon sayesinde kısa zaman içerisinde projelerini geliştirebilmektedir.

IDO ve IEO & ICO Arasındaki Fark Nedir?

IDO ile IEO arasındaki en temel fark, fon toplanılan platformun yapısıdır. IDO merkeziyetsiz platformlarda gerçekleştirilirken IEO merkezi kriptopara alım satım platformlarında yapılır. Proje sahipleri IDO ile oluşturulan fonlara çok hızlı bir şekilde erişebilmektedir. Bu durum projelerin geliştirme süresinin hızlanmasına olanak sağlayabilmektedir.

ICO hakkında daha detaylı bilgilere ICO (Initial Coin Offering) yazısından ulaşabilirsiniz.

Generic selectors
Exact matches only
Search in title
Search in content
Post Type Selectors