Flash Loan Nedir?

Türkçe’ye Flaş Kredi olarak çevrilen Flash Loan temelde bankalardaki kredi çekme işlemine benzeyen bir borç alma verme sistemidir. Flaş Kredi, bir kullanıcının işlem yapmadan önce teminat vermesini gerektirmez. Banka kredisinden farkı ise tüm borç alıp verme işleminin 15 saniye içinde gerçekleşmesi ve blokzinciri üzerine kaydediliyor olmasıdır. Bu yazıda Flash Loan ve Flash Loan Attack nedir sorularının cevabını bulabilirsiniz.

Flash Loan Nedir?

Flash Loan, blokzinciri üzerinde gerçekleştirilen borç alma verme sistemidir. Akıllı kontratlar ile yapılan tüm borç alma ve verme hareketleri aynı işlem içerisinde gerçekleşir. Borcun 15 saniyede ödenmemesi durumda ise ödünç verme süreci hiç olmamış gibi iptal edilir. Geri ödenmeyen Flash Loan işlemlerinin iptal edilmesi, borç veren kişiler için riskleri azaltarak onların güvenli bir şekilde borç vermesine olanak tanır.

Flash Loan Nasıl Çalışır?

Flash Loan’ın arkasındaki temel mantık farklı piyasalarda var olan kriptopara fiyatlamalarının farkında yatar. Flash Loan alan bir kullanıcı aynı kriptoparadaki fiyatlandırma farkı sayesinde kar etmeyi amaçlar. Diğer bir deyişle, Flash Loan işlemi yapan bir kullanıcı bir arbitraj fırsatı yakalamayı hedefler.

Arbitraj hakkında daha detaylı bilgilere “Arbitraj Nedir ve Nasıl Yapılır?” içeriğinden ulaşabilirsiniz.

DeFi ekosisteminin bir parçası olan Flash Loan sisteminde, borç veren ve borçlu arasında herhangi bir üçüncü taraf bulunmaz. Akıllı kontratlarla gerçekleşen Flash Loan işlemleri blokzinciri üzerine kaydedilir. Bu durum kullanıcıların, sözleşmeler üzerindeki kontrolünü artırır. Akıllı sözleşmeler dijital ortamın bir parçası olduğu ve aracıyı ortadan kaldırdığı için işlemlerin daha hızlı ve daha az maliyetle gerçekleştirilmesine olanak sağlar.

Flash Loan Attack Nedir?

Flash Loan saldırısı art niyetli kullanıcılar tarafından Flash Loan sisteminin kötüye kullanılması ve manipüle edilmesi durumunu ifade eder. Flash Loan saldırıları; borçlu kişinin, borcun tamamı geri ödenmemiş olsa bile karşı tarafı ödendiğine dair inandırdığı durumlardır. Bu tip saldırılar birkaç saniye içinde gerçekleşir.

Flash Loan saldırıları borç alınan paranın çalınmasından daha fazlasını da içerir. Saldırı işlemini gerçekleştiren kişiler borç aldıkları büyük miktarlarla marketi manipüle edebilir ve bu durum kriptopara birimlerinin değerlerinde saldırının ölçeğine bağlı olarak değişimlere yol açabilir.

Flash Loan Saldırıları Nasıl Önlenir?

Flaş Loan saldırıları, DeFi ekosistemine ve kullanıcılarına ciddi zarar verebilmektedir. Bu nedenle, DeFi sistemlerinin kendilerini korumak için aldıkları bazı önlemler vardır. Bu önlemlerden biri, çeşitli belirteçlerin arz ve talebine göre fiyatlarını güncellemeye devam etmesine rağmen fiyat aralıklarını belirli dış değerlere göre sınırlandırmaktır. DeFi sistemleri tarafından alınan bir diğer önlem ise olağan dışı etkinlikleri ve akıllı sözleşmelerdeki olası hataları tespit ederek saldırı olasılığını en aza indirmektir.

Generic selectors
Exact matches only
Search in title
Search in content
Post Type Selectors