Double Spending (Çift Harcama) Nedir?

Bir kriptopara birimi, aynı anda farklı yerlerde kullanılabilir. Aynı birimin aynı zamanda farklı yerlerde kullanılmasıyla çift harcama (double spending) gerçekleşir. Çift harcama, kullanıcıların Bitcoin ve diğer kriptopara birimlerine olan güvenini etkileyebilir. Bu yazıda Double Spending (Çift Harcama) nedir sorusunun cevabını bulabilirsiniz.

Double Spending (Çift Harcama) Nedir?

Bir dijital varlığın, aynı anda birden fazla kez kullanılmasına çift harcama (double spending) denir. Blokzinciri ağları, dağınık defter sistemi ile çalıştığı için yapılan her işlem doğrulanarak gerçekleşir. Bitcoin gibi ağlarda gerçekleştirilen işlemler madenciler tarafından gelen onay ile blokzincirine işlenir. Aynı işlem ikinci kez gerçekleştirilmeye çalışılırsa tam düğümler işlemin sahte olduğunu gösterir. Bu durum kullanıcıları çift harcama ihtimaline karşı korur.

Bitcoin Ağında Double Spending (Çift Harcama) Nasıl Gerçekleşir?

Bitcoin ağında çift harcama gerçekleştirilmesi genellikle kullanıcı hatasından kaynaklanmaktadır. Bitcoin ağında gerçekleşen işlemler, madencilerin onaylamasının ardından bloklara eklenir ve bu işlemler değiştirilemez. Kötü niyetli kullanıcılar, aynı varlığı Bitcoin ağında onaylanmadan önce farklı bir transfer işlemi için de kullanabilir. Bitcoin ağında onaylanmamış işlemleri kabul eden kişiler, çift harcama saldırısının hedefi olabilir.

Bitcoin Ağında Double Spending (Çift Harcama) Nasıl Engelleniyor?

Kullanıcılar Bitcoin ağında bir işlem gerçekleştirdiğinde, madencilerin onayı olmadan işlemler blokzincirine eklenmez. Yapılacak olan işlemin geçerli sayılması için blokzincirine işlenmiş olması gerekmektedir. Alıcı tarafın, yapılan işlemin doğrulanarak blokzincirine işlenmesini beklemesi, çift harcama saldırısına maruz kalmasını engeller. Yapılan işlem blokzincirine eklendikten sonra kripto varlıklar alıcı tarafa geçer.

%51 Saldırısı ve Çift Harcama Arasındaki İlişki

Blokzinciri ağının %51’inin, bir grup ya da kişi tarafından ele geçirilmesi ve bloklarda yer alan işlemlerin değiştirilmesi %51 saldırısı olarak adlandırılır. Bitcoin ağının yarısından fazlasını ele geçiren kişi, Bitcoin ağı içerisinde çift harcama gerçekleştirebilir. Bitcoin ağına %51 saldırısı gerçekleştirilme ihtimali mümkündür ancak blokzinciri ağının büyüklüğü ve gereken işlem gücünün çok fazla olması bu saldırının olma ihtimalini imkansız duruma getirmektedir.

%51 Saldırısı hakkında daha detaylı bilgiye %51 Saldırısı (%51 Attack) Nedir? yazısından ulaşabilirsiniz.

Generic selectors
Exact matches only
Search in title
Search in content
Post Type Selectors