%51 Saldırısı (51% Attack) Nedir?

%51 saldırısı, blokzincirindeki hash oranının en az %51’ine sahip kişi veya grupların, blokzincirindeki işlemleri kendi istekleri doğrultusunda değiştirebilmesi ve kontrol edebilmesi durumunu ifade eder. Bu yazıda %51 Saldırısı nedir sorusunun cevabını daha detaylı bulabilirsiniz.

Bu yazıyla birlikte hash oranı hakkında daha detaylı bir içeriğe Bitcoin Blokzincirinde İşlemci Gücü (Hash Rate) Nedir? yazısından ulaşabilirsiniz.

%51 Saldırısı Nedir?

%51 saldırısı, blokzinciri sistemindeki hash oranının çoğunluğuna sahip olan kişi veya grupların; ağın kontrolünü ele geçirmek amacıyla gerçekleştirdiği, blokzinciri sisteminde bozulmalara sebep olan bir siber saldırı türüdür.

%51 Saldırısının Amacı Nedir?

%51 saldırısını organize eden kullanıcılar, blokzincirindeki diğer madencilerin işlemlerini engellemeyi ve sistemin kontrolünü ele geçirmeyi amaçlar. Saldırganların, blokzincirindeki diğer işlemleri geri çevirmesi durumunda çift harcama (double spending) sorunu ortaya çıkabilir.

Çift harcama hakkında daha detaylı bilgiye Double Spending (Çift Harcama) Nedir? yazısından ulaşabilirsiniz.

%51 Saldırısının Gerçekleşme Olasılığı Nedir?

Büyük ağların, %51 saldırısı ile karşılaşma ihtimali küçük ağlara göre daha düşüktür. Bitcoin gibi blokzinciri ağlarında %51 saldırısı gerçekleşmesi neredeyse imkansızdır. Bitcoin ağı, %51 saldırısına karşı hızla kendini koruyabilecek bir teknolojik altyapıya sahiptir. İşlem hacminin düşük olduğu blokzinciri ağlarında ise %51 saldırısının gerçekleşme ihtimali düşük olsa da vardır.

Generic selectors
Exact matches only
Search in title
Search in content
Post Type Selectors