Coin Yakmak (Coin Burn) Nedir? Ne İşe Yarar?

Kriptoparaların arzları sınırlı veya sınırsız olabilmektedir. Sınırlı arzı olan kriptoparaların toplamda ne kadar üretilebileceği bellidir. Bununla birlikte; sınırlı arzı olan bir kriptoparanın, dolaşımdaki arz miktarında değişim gerçekleştirmek için farklı yöntemler bulunmaktadır. En bilinen yöntemlerden birisi de kriptopara yakma işlemidir. Bu yazıda coin yakmak (coin burn) nedir sorusunun cevabını bulabilirsiniz.

Coin Yakmak Nedir?

Kriptopara yakma işlemi, bir kriptopara ya da jetonun özel anahtarına erişilemeyen bir cüzdana transfer işlem sürecini ifade eder. Kriptopara yakma işlemi için erişilemeyen cüzdana gönderilen kriptoparalara, transfer işlemi tamamlandıktan sonra bir daha ulaşılamaz. Yakılma işlemi için transfer edilen kriptoparalar, transfer işleminin ardından dolaşımdan silinir. Böylelikle kalıcı olarak dolaşımdan silinen kriptoparalar, toplam arzın azalmasına yol açar. Yakım işlemi kriptoparalarda kullanılan bir tekniktir. Geleneksel piyasalarda itibari para biriminin, global para birimlerine oranını sabitlemek veya yukarı, aşağı yönlü hareketini gerçekleştirmek için farklı teknikler kullanılır.

Coin Yakımı Nasıl Yapılır?

Kriptopara yakma işlemini proje geliştiricileri ve mevcut kriptoparaya sahip kullanıcıları yapabilmektedir. Kriptopara yakma işlemi, kriptopara sahibi kullanıcının yakmak istediği miktarı belirlemesiyle başlamaktadır. Akıllı sözleşmeler, kullanıcıların yakma işlemi için belirttiği miktarın, cüzdanda bulunduğunu doğrular. Belirtilen miktardaki kriptoparalar cüzdandan çıkartılarak yakılma işlemi gerçekleştirilir. Yakım işleminin ardından mevcut kriptoparanın, toplam arzı yakılan miktar eksiltilerek güncellenir. Bu işlemlerin ardından, yakılan kriptoparalara ulaşmak mümkün değildir.

Coin Yakmak Ne İşe Yarar?

Kriptopara yakma işlemi sonrasında, kriptoparanın dolaşımdaki arz miktarı belirli bir oranda azalır. Dolaşımdaki arzın düşmesi, yüksek bir talep oranı yaratabilir. Bu durum yakma işlemi gerçekleştirilen kriptoparanın değerinin artmasına yol açabilir.

Proje geliştiricileri için kriptopara yakma işlemi, mevcut kriptoparanın dolaşımdaki adetinde kontrol sağlamak için kullanılır.

Arz-talep dengesi kriptoparaların değerini etkileyen en önemli unsurlardan biridir.Kriptoparaların değerini etkileyen diğer gelişmelere Kriptoparalar Nasıl Değer Kazanır? içeriğinden ulaşabilirsiniz.

Proof of Burn

Proof of Burn, tüm katılımcı düğümlerinin blokzinciri ağının durumu hakkında anlaşmaya varmasını sağlayan algoritmalardan biridir. Proof of Burn protokolüne katılan kullanıcılar, o blokzincirine ait sahip oldukları kriptoparaları yakarlar. Bu işlemi gerçekleştiren kullanıcılar, o kriptoparanın madenciliğini yapma ve madencilik ödülünü alma hakkı kazanır. Proof of Burn ile yüksek enerji tüketimi sorunu ele alınır. Proof of Burn ile daha düşük enerji tüketimi gerçekleşir. Kullanıcılar bu protokelde, ağa karşı bağlılıklarını göstermek için kriptoparalarını yakarlar.

Proof of Burn hakkında daha detaylı bilgileri Proof of Burn (PoB) Nedir? içeriğinden inceleyebilirsiniz.

Generic selectors
Exact matches only
Search in title
Search in content
Post Type Selectors