Black Swan Event (Siyah Kuğu Olayı) Nedir?

Eski zamanlarda tüm kuğuların beyaz olduğuna dair bir düşünce vardı. Bu sebeple, “Siyah Kuğu” imkansızlığı temsil ediyordu ve “olmayan” anlamında bir ifade olarak kullanılıyordu. Günümüzde, olması neredeyse ihtimal dışı olan durumlar ve bu olayların büyük etkileri Siyah Kuğu Olayı olarak adlandırılır.  Meydana gelen durumlar, insan hayatını birçok yönden ciddi boyutlarda etkileyebilir. Siyah Kuğu etkisi, finnasal piyasaları da etkileyerek bireylerin ve toplumların yaşam standartlarını da etkileyebilir. Buradan hareketle finans profesörü Nassim Nicholas Taleb tarafından da Siyah Kuğu Teorisi geliştirilmiştir.

Black Swan’ın ne olduğu, kriptopara piyasasını nasıl etkileyebileceğini ve ne gibi sonuçlar doğurduğu hakkında detayları bu yazıda bulabilirsiniz.

Black Swan Event (Siyah Kuğu Olayı) Nedir ?

Black Swan, İngilizce’de Siyah Kuğu anlamına gelir. Beklenmeyen, ihtimal verilmeyen bir durumun ortaya çıkması ile oluşan etkiye de “Siyah Kuğu Etkisi” denir. Dünyada büyük bir topluluğu etkileyen son yaşanan siyah kuğu etkisine Aralık 2019 yılında ortaya çıkan ve hala günümüzde etkisini sürdüren Kovid-19 pandemisi örneği verilebilir. Ülkeler ve bireylerin yaşamlarının genelinde oluşan belirsizlik finansal piyasalara ve kriptopara piyasasına da etki gösterebilir.

Kriptopara Piyasalarında Siyah Kuğu Etkisi

Siyah kuğu etkisi, hayatı beklenmedik bir şekilde etkileyen her durum için kullanılan bir terimdir. Bu terim, geleneksel finans piyasalarında ve kriptopara piyasasında da kullanılmaktadır. Siyah kuğu etkisi ile oluşan belirsizlikler, gündeme gelen gelişmeler kriptopara piyasasında FUD yaratabilir. FUD, İngilizce’de korku, belirsizlik, şüphe anlamına gelen “Fear”, “Uncertainty”, “Doubt” kelimelerinin baş harflerinden oluşan bir kısaltmadır. Bu konuyla ilgili detayları da FUD Nedir yazısında bulabilirsiniz.

Kullanıcılar siyah kuğu olayı varlığında kendi kararları ile yatırımlarına yön verirler. Yatırımcılar, belirsizlik ortamında paniğe kapılarak kripto varlıklarını satabilirler veya tam tersi şekilde itibari paraları ile kriptopara alımı yapabilirler. Dünyayı etkileyen böylesine büyük gelişmelerde yani siyah kuğu olaylarında kriptopara yatırımcıları da risklerini yönetirken bu gelişmeleri dikkate alırlar.

Generic selectors
Exact matches only
Search in title
Search in content
Post Type Selectors