FUD Nedir?

Çoğu zaman kriptoparalar ile ilgili asılsız haberler ve manipülatif açıklamalarla ortaya çıksa da kimi zaman bilinçsiz bir şekilde FUD yaratan durumlar oluşabilir. Yatırımcılar ve kullanıcılar oluşan belirsizlik ortamı ve panik ile tuttukları kriptoparaları satıp itibari paraya dönüştürürler. Bu yazıda FUD nedir, kriptopara piyasasında ne şekilde ortaya çıkar ve nasıl sonuçlar doğurur gibi sorulara yanıtlar bulabilirsiniz.

FUD Nedir?

FUD, İngilizce korku, belirsizlik, şüphe anlamına gelen “Fear”, “Uncertainty”, “Doubt” kelimelerinin baş harflerinden oluşan bir kısaltmadır. Kriptopara piyasasının geneli veya belirli bir kriptopara hakkında gelişen olumsuz gündem konuları veya bilinçli yayılmış söylentiler kullanıcılarda korku, belirsizlik ve şüphe yaratır. Oluşan bu belirsizlik ortamında kullanıcılar kısa veya orta vadede elinde kriptopara bulundurmak istemezler ve satış işlemi yaparlar. Elbette bu satış yeterince fazlaysa piyasanın da genel olarak düşmesine sebep olur. FUD, bu şekilde tam manasıyla işe yaramış ve piyasada tedirginlik yaratarak düşüşe neden olmuştur.

Kriptopara Sektöründe FUD

FUD, finansal piyasaların dışında da kullanılan bir kavramdır. Fakat terim olarak en yaygın biçimde finansal piyasalar ve kriptopara sektöründe kullanılmaktadır. Bitcoin ve kriptopara piyasaları 7/24 canlı ve aktif olan, gelişmelerin hızlı aktığı, sosyal medya etkileşiminin yüksek olduğu bir alandır. Bu nedenle bazı ülkelerde yaşanan finans krizler, çıkan olumsuz haberler ve yüksek takipçi sayılı sosyal medya hesaplarının yaydıkları dedikodu veya söylemler piyasayı kısa sürede etkileyebilir.

Uzman Psikolog Barış Gürkaş’ın hazırlayıp sunduğu Kripto-Psikoloji: Barış Gürkaş Anlatıyor adlı programın Korku, Belirsizlik ve Şüphe (FUD) adlı bölümünde, yatırımcıların karşılaştıkları FUD etkisini ve bu süreçte alım-satım karalarını yönetebilmesine dair verdiği ipuçlarını izleyebilirsiniz.

Generic selectors
Exact matches only
Search in title
Search in content
Post Type Selectors