Ayı Piyasası / Boğa Piyasası Nedir?

“2017’deki boğa piyasası…”

“2020’yi boğa piyasasıyla kapatıyoruz”

“2018’deki ayı piyasası hepimizi sıktı”

“2020’deki boğa sezonu 2017’den farklı olacak”

Bu cümleleri öyle ya da böyle her gün duyuyoruz. Ayı ve boğa. İki büyük, kaslı, güçlü, görkemli hayvan. Peki ama Bitcoin ve diğer kriptopara piyasasına nasıl yön veriyorlar? Bu yazıda Bitcoin ve kriptopara piyasasında ve hatta klasik finans piyasalarında da terim olarak kullanılan ayı sezonu ve boğa sezonu nedir ve neden olur sorularının yanıtlarını bulabilirsiniz.

Ayı Piyasası (Bear Market) Nedir?

Ayı sezonu yalnızca kriptopara piyasalarında değil finans piyasalarının hepsinde yaşanan bir dönemdir.

Ayı piyasası (bear market) piyasanın karamsar ve fiyatların düşüş trendinde olduğu dönem için söylenir. Ayı piyasasında isek ana trend aşağı düşüş yönündedir. Ayı piyasasının ne kadar süreceğinden bağımsız şekilde bu süre boyunca fiyatların en son yaşanan tepe noktasından %15- %20 civarında düşüş gösterdiği görülür ve bir süre daha düşüş trendinde olacağı beklenir.

Ayı Sezonu Neden Olur?

Ayı piyasası boyunca Bitcoin veya diğer kriptoparalar için talep azalır ve fiyatlar düşmeye devam eder. İlgili finansal ürüne, kriptopara piyasalarında ise Bitcoin veya diğer bir kriptoparaya olan talebin azalması bir çok parametreye bağlı gelişir. Ekonomik daralmanın yaşandığı bir dönem olması, kriptopara piyasası etkileyen makroekonomik şartların gelişmesi, belirsizlik ve risk iştahındaki azalma bazı kripto varlıkların fiyatında düşüşe neden olarak ayı sezonunu yaratacak trendi geliştirebilir.

Kriptopara Piyasalarında Ayı Sezonu Ne Kadar Sürer?

Ayı sezonunun ne kadar süreceği ilgili piyasadaki ürünlere ve ortam koşullarına göre değişir. Haftalık, aylık, yıllık zaman dilimlerinin geçirildiği dönemler olurken bazı ürünler için döngüsel olarak yaşanan ayı piyasası vardır.

Boğa Piyasası (Bull Market) Nedir?

Boğa piyasası (bull market) ise ayı piyasasının aksine o piyasanın ürünlerine yönelik talebin arttığı, alımların başladığı, ana trendin yükseliş yönüne gittiği dönem için söylenir.

Bu gibi zamanlarda, yatırımcılar genellikle yükselişin uzun vadede devam edeceğine inanmaktadırlar fakat ana trendi aşamalarıyla incelersek boğa piyasasında ilk aşama toplama aşamasıdır. Zararda olan veya piyasadan çıkış yapmak isteyen yatırımcılar tarafından satışı gerçekleştirilen ürünlerin büyük yatırımcılar tarafından alınmaya başlandığı aşamadır. Henüz belirgin bir yükseliş trendi hâkim değildir ve genel olarak piyasaya ilgi hala azdır.

Toplama aşamasının ardından piyasada artık pozitif havanın estiği, her büyüklükte yatırımcının alım yapmaya başladığı ve dolayısıyla işlem hacimlerinin arttığı alım aşaması başlar. Ve elbette ardından doygunluk aşaması yaşanmaya başlar. Alımların yarattığı hacim artışıyla piyasa belirli bir doygunluğa ulaşır ve alıcıların azalması ile boğa piyasasının sonuna gelinir. Bu aşamanın ardından ayı piyasasının kendini göstereceği %15-%20 civarındaki sert düşüş dalgasının başlaması beklenebilir.

Boğa Sezonu Neden Olur?

Her finansal enstrümanın ayı sezonu tetikleyicisi olan kök nedenleri farklı olabilir. Örneğin 3 Ocak 2009’da oluşturulan Genesis Blok ve ilk Bitcoin sonrasında yaklaşık 4 yılda bir gerçekleşen yarılanma (halving) olayından sonra Bitcoin’de boğa sezonu başladığı izlenmiştir. Dolayısıyla bu ve bunun gibi nedenler ilgili kriptopara için bir güvenli liman görüşü doğduğunda boğa sezonu başlangıcı olabilir.

Kriptopara Piyasalarında Boğa Sezonu Ne Kadar Sürer?

Boğa piyasasında olmayı etkileyen faktörler yalnızca arz talep dengesi kapsamında değildir. Yatırımcıların psikolojisi, Bitcoin ve diğer kriptoparaların bilinirliği, güvenirliği ve entegrasyonunda kat edilen yol da ana trendin yönünü etkiler.

Bitcoin ve kriptopara yatırımcıları temel ve teknik analizler yardımı ile alım satım işlemi yaparlar. Ayı ve boğa piyasasına dair işaretleri bazı göstergeler kullanarak yorumlarlar. Yukarıdaki gösterilen gibi fiyat grafiklerini okumada size yol gösterebilecek BtcTurk | Kripto’da Fiyat Grafikleri Nasıl Okunur? içeriğimize de bu bağlantıdan yeniden göz atabilirsiniz.

Neden Ayı ve Boğa?

Peki ama neden ayı ve boğa kelimeleri bu trendler için kullanılmıştır merak ettiniz mi?

Aslında tam olarak net bir bilgi olmamakla birlikte kökeni için anlatılan birkaç hikaye var. Bunlardan en kabul edilen mantıklı yaklaşım boğaların saldırı esnasında her şeyi boynuzlarıyla aşağıdan yukarıya kaldırmaları ve ayıların ise avlarını tutup yere düşürerek etkisiz hale getirmeleridir.

Generic selectors
Exact matches only
Search in title
Search in content
Post Type Selectors