Haftanın Konusu: Güvenlik

Kriptopara piyasasında; sosyal medya, e-posta gibi kanallardan kullanıcılar ile iletişime geçerek dolandırıcılık girişimlerinde bulunan kötü niyetli kişiler olabilir.

Bu yazıda, BtcTurk | Kripto hesabınız ve kripto varlıklarınızın güvenliği için hangi konulara dikkat edilmesi gerektiğine ve ne gibi önlemler alınabileceğine dair bilgileri bulabilirsiniz.

Giveaway Nedir?

Kendilerini BtcTurk gibi lanse eden girişimler, oluşturulan sahte sayfalara giriş yapmanız durumunda hediye kriptopara kazanabileceğinizi iddia edebilir. Bu gibi karşılıksız kriptopara dağıtma kampanyaları (Giveaway), kriptoparalarınızın ve hesaplarınızın güvenliği için bir tehdit olabilir.

Sahte kampanyalara karşı korunmak için BtcTurk | Kripto’nun resmi hesapları dışından paylaşılan bu tür söylemleri dikkate almayınız.

Sosyal Mühendislik Nedir?

Kötü niyetli kişiler BtcTurk çalışanı olduğunu iddia ederek iletişime geçip kullanıcı adı, şifre, doğrulama kodu gibi hesap güvenliğini tehlikeye atacak bilgiler isteyebilir.

BtcTurk; sizi arayıp kullanıcı adı, şifre, 2 faktörlü doğrulama kodu veya hesap güvenliğinizi tehlikeye atacak diğer bilgilerinizi sormaz. Telegram, WhatsApp gibi kanallarla size ulaşmaz. Bu yollardan BtcTurk adıyla ulaşan veya bilgilerinizi soranları dikkate almayınız.

Blackmail Nedir?

Blackmail, kişisel bilgilerinizi başkalarıyla paylaşmakla tehdit eden şantaj e-mailleridir. Blackmailler’de belirli miktar Bitcoin veya başka bir kriptopara karşılığında şantaj yapılır. Bu tarz mailler genellikle aslı olmayan e-postalardır.

Blackmail konusunda hızlı aksiyon almadan davranmak önemlidir. Kullanıcılar gerçek olmayan bu şantajlara ani bir korku ile ciddiye almak yerine bu tarz yöntemlerin dolandırıcılar tarafından kullanılan yaygın bir yöntem olduğunu unutmamalıdır.

Kötü amaçlı yazılımlardan korunmal için daha detaylı bilgilere Önce Güvenlik yazından ulaşabilirsiniz.

Oltalama Nedir?

Dolandırıcılar tarafından, BtcTurk’ten geliyormuş gibi gönderilen e-postalar, parolanızı sıfırlamak gibi ifadeler içerebilir. İletinin içinde kullanıcı adı ve şifrenizi ele geçirebilecek, parolanızı sıfırlamak veya hesabınızla ilgili başka bir işlem yapmanız için sizi ikna edecek ifadeler bulunabilir.

Kripto varlıklarınızın güvenliğini korumak için aldığınız e-postaların doğruluğunu kontrol ediniz. Gelen mail uzantılarını kontrol ederek BtcTurk’ten geldiğine emin olduktan sonra işlem yapınız.

Oltalama saldırılarından korunabilmek için neler yapabileceğiniz hakkında daha detaylı bilgi edinmek için Oltalama Saldırılarından Nasıl Korunulur? yazısını okuyabilirsiniz.

Topluluğa Açık Ağ Nedir?

Ortak bir internet ağı kullanımı ya da ortak bilgisayar kullanımı, sahip olduğunuz bilgilere erişilmesine ve hesap güvenliğinizin tehlikeye atılmasına neden olabilir.

Ortak kullanılan bilgisayar ve ağlarda, kriptopara cüzdan bilgileri paylaşılmamalıdır. Ortak internet ağlarında VPN kullanarak bağlanmak riski azaltmaktadır. Soğuk cüzdanlar kullanılarak kriptopara cüzdan bilgileri çevrimdışı bir ortamda saklanılırsa online olarak erişilme ihtimali ortadan kalkabilir.

Ortak erişimli internet ağlarındaki risklere karşı nasıl önlem alabileceğinizi merak ediyorsanız Bitcoin ve Diğer Kriptoparalar İçin Saklama Alternatifleri: Soğuk ve Sıcak Cüzdan Nedir? içeriğine göz atabilirsiniz.

Scam Coin Nedir?

Kriptopara piyasasında dolandırıcılık amaçlı kriptoparalar oluşturulabilir. Dolandırıcılık amaçlı oluşturulan kriptoparalar (Scam Coins) kar yaptıktan sonra manipüle edilerek ortadan bir anda kaybolabilir ve kullanıcıların para kaybetmesine neden olabilir.

Kullanıcılar, yatırım veya işlem yapacakları kripto varlıklar hakkında detaylı araştırma ve incelemeyi yapmak ve kendi risk/getiri seviyelerine göre işlem yaparak kötü amaçlı girişimlerden korunabilirler.


BtcTurk | Kripto’da Güvenlik

BtcTurk | Kripto’da hesabınızın güvenliğini arttırmak için aşağıdaki özellikleri kullanabilirsiniz.

QR Kod ile Giriş

QR kod ile giriş özelliğini kullanrak BtcTurk | Kripto web sitesine şifrenizi kullanmadan hızlı ve güvenli bir şekilde giriş yapabilirsiniz.

Dilerseniz QR Kod ile Giriş Nasıl Kullanılır? videosundan yönlendirmeleri takip ederek nasıl yapıldığını öğrenebilirsiniz.

Authenticator

BtcTurk | Kripto’da iki aşamalı doğrulama tercihinizi Authenticator olarak belirleyerek doğrulama gerektiren işlemlerinizde süreli, özel kodlar üreterek hesabınızın güvenliğini daha da arttırabilirsiniz.

Oltalama Kodu

Kötü niyetli sahte mesajlara karşı BtcTurk | Kripto’da Oltalama Kodu’nuzu belirleyerek, size gönderilen tüm e-postaların BtcTurk’e ait olup olmadığını, belirlediğiniz güvenlik kelimesi ile anlayabilirsiniz.

Dilerseniz Oltalama Kodu Aktivasyon videosundan yönlendirmeleri takip ederek nasıl yapıldığını öğrenebilirsiniz.

Cihaz Yönetimi

BtcTurk | Kripto Cihaz Yönetimi ekranı ile giriş yaptığınız cihazları, tarayıcıları ve IP adreslerini takip edebilirsiniz. Dilerseniz, kayıtlı cihazları silerek o cihazlardaki oturumlarınızı kapatabilirsiniz.

Dilerseniz Cihaz Yönetimi videosundan yönlendirmeleri takip ederek nasıl yapıldığını öğrenebilirsiniz.

Yüz Tanıma

Yüz tanıma özelliği ile BtcTurk | Kripto mobil uygulamasına saniyeler içerisinde hızlı ve güvenli bir şekilde giriş yapabilirsiniz.

Şifre Değiştirme

BtcTurk | Kripto şifrenizi belirli aralıklar değiştirmenizi ve şifrenizde kişisel bilgilerinize yer vermemenizi tavsiye ederiz.

Şifrenizi değiştirmek için Güvenlik menüsünde Şifre Değiştirme sekmesini ziyaret edebilirsiniz.

PIN Kodu

BtcTurk | Kripto’da kriptopara çekme işlemlerinizde ek güvenlik olarak PIN kodu oluşturmanız istenmektedir. PIN kodunuzu Hesap ekranından Güvenlik-Güvenlik Merkezi-PIN Kodu adımlarını takip ederek oluşturabilir ve değiştirebilirsiniz.

Generic selectors
Exact matches only
Search in title
Search in content
Post Type Selectors