Donanım Cüzdanları Karşılaştırması

Bitcoin ve kriptopara sahipleri için dijital varlıklarının güvenliğini sağlamak en önemli konuların başında geliyor. Masaüstü yazılım cüzdanlarını ya da mobil uygulamaları kullanmak her ne kadar pratik olsa da bu cihazların sürekli olarak internete bağlı olması riskleri de beraberinde getiriyor. Kriptopara varlıklarını yönetirken daha güvenli saklama alternatifleri arayan kullanıcılar ise donanım cüzdanlarını tercih ediyor.

İlginizi çekebilir: Bitcoin ve Diğer Kriptoparalar İçin Saklama Alternatifleri: Soğuk ve Sıcak Cüzdan Nedir?

Kerem Enginar’ın BtcTurk Youtube kanalı için detaylı olarak incelediği kriptopara donanım cüzdanlarını sizler için karşılaştırdık.

Ledger Nano X

Türkiye’de farklı distribütörler aracılığıyla satın alabileceğiniz bir donanım donanım cüzdanı olan Ledger’ın Nano X modeli, hem Bluetooth ile akıllı telefonunuzdan hem de kablo ile bilgisayarınıza bağlayarak kullanılabiliyor. Bitcoin ve 50’den fazla blokzincirini ve Ethereum, TRON, Binance Smart Chain gibi blokzincirleri üzerindeki 1200’den fazla dijital varlığı destekleyen cihaz fiziksel olarak bir parmak belleğe benziyor. Dahili pili ile kablosuz olarak Bluetooth üzerinden akıllı telefonlara bağlanabiliyor.

Ledger Live uygulaması henüz sınırlı sayıda blokzincirini desteklese de, cihazın desteklediği kriptoparaları, web arayüzleri, web 3.0 destekli tarayıcılar ile yönetmek mümkün.

Ledger Nano X, 4-8 haneli PIN kodu ile korunuyor. Masaüstü ya da mobil Ledger Live uygulamasını kullanarak kriptopara transfer etmek istediğinizde, işleminizi cihazın üzerindeki ekrandan kontrol etmeniz ve fiziksel butonlara basarak onay vermeniz gerekiyor. Bu sayede, telefonunuz ya da bilgisayarınız güvenlik riski taşısa bile, kriptopara varlıklarınız bu risklerden etkilenmiyor.

Kurulum esnasında kişiye özel üretilen 24 kelimelik anahtar kelime grubunu güvenli bir şekilde sakladığınızda, cihazınız kaybolsa bile kriptopara varlıklarınızın kontrolünü kaybetmiyorsunuz.

SafePal S1

Yurtdışı e-ticaret sitelerinden satın alabileceğiniz SafePal S1 kredi kartı formunda bir donanım cüzdanı. Cihaz üzerinde bir ekran, yön tuşları ve QR kodlarını tarayabilmek için bir kamera yer alıyor. SafePal S1, mobil uygulama üzerinden yönetiliyor. Bluetooth, kablosuz bağlantı, NFC ya da kablo bağlantısı gerektirmeyen, tamamen çevrimdışı çalışan cihaz, akıllı telefon uygulaması ile eşleşiyor.

SafePal, popüler blokzincirlerini ve Ethereum, TRON ağları üzerindeki 1000’den fazla dijital varlığı destekliyor. Dahili pili ile kablosuz olarak akıllı telefon üzerinden kullanılabilen donanım cüzdanıyla transfer yapmak için, önce cihaz ekranında üretilen QR kodunu akıllı telefondan, ardından akıllı telefonda üretilen QR kodunu cihazın kamerası ile taratıp, SafePal S1 üzerindeki fiziksel butonlar ile işleme onay vermek gerekiyor.

Cihaz 6 haneli PIN kodu ile korunuyor. Olası bir sorunda kriptopara varlıklarınızın kontrolünü kaybetmemek için kurulum esnasında üretilen 24 kelimelik anahtar kelime grubunu güvenli bir şekilde saklamalısınız.

KeepKey

Shapeshift kripto takas platformunun web arayüzüne bağlayabildiğimiz KeepKey donanım cüzdanı, popüler blokzincirlerini ve 1000’den fazla dijital varlığı destekliyor. KeepKey donanım cüzdanı, Electrum masaüstü yazılım cüzdanı ve MyCelium mobil cüzdanı ile Bitcoin cüzdanı oluşturmayı destekliyor. Kurulumda verilen 12 kelimelik anahtar kelime grubu ile bir başka donanım ya da yazılım cüzdanı kullanmak mümkün oluyor.

KeepKey, diğer donanım cüzdanlarından farklı olarak, üzerindeki ekranı ve bilgisayarınızı birlikte kullanıyor. Örneğin PIN kodunuzu girmek istediğinizde, bilgisayar ekranınızda, içinde rakamların olmadığı bir PIN şablonu beliriyor. Bu ekranda hangi kutunun hangi rakama karşılık geldiğini KeepKey’in üzerindeki ekranda görebiliyorsunuz. Bu sayede, bilgisayarınızda zararlı bir yazılım olsa bile, KeepKey’inizin PIN kodunun ele geçirilmesi mümkün olmuyor.

AuthenTrend AT.Wallet

Kredi kartı görünümünde ve parmak izi sensörüne sahip AuthenTrend AT.Wallet cüzdanınızda taşıyabileceğiniz bir donanım cüzdanı. Bluetooth bağlantısı ile akıllı telefonunuz aracılığıyla veya kablo ile bilgisayarınızda AT.Wallet’ın desteklediği 7 blokzincirindeki 1000’den fazla kriptoparayı yönetebilmeniz mümkün. Kriptopara varlıklarınız, kurulum esnasında cihaza tanımladığınız parmak izi ile korunuyor. AT.Wallet yazılımı ile kriptopara transferi yaparken, işlemi onaylamak için parmak izinizi doğrulamanız gerekiyor.

Trezor Model T

En çok tercih edilen donanım cüzdanlarından biri olan Trezor’ın, Model T isimli cihazı, Trezor Suite uygulaması veya Trezor web sitesinden yönetebiliyorsunuz. 12-24 kelimelik yedeklemenin haricinde 20-33 kelimelik kelime gruplarından oluşan ve birden fazla yedekleme grubu ile anahtar kelimelerinizi daha güvenli saklamanıza olanak sağlayan Shamir yedeklemeyi de desteklemektedir. Trezor Model T donanım cüzdanı ile 50’den fazla blokzincirinde 1500’den fazla kriptopara varlığını yönetebilir veya cihazın yazılımını güncelleyerek yalnızca Bitcoin cüzdanı olarak kullanabilirsiniz.

Blockstream Jade

Blokstream’in internet mağazasında satılan ve Türkiye’ye gönderim seçeneği olan Blockstream Jade cüzdanı yalnızca Bitcoin ve Liquid ağındaki dijital varlıkları yönetebildiğiniz, Bluetooth destekli bir donanım cüzdanı. Jade ile, akıllı telefonunuz ya da bilgisayarınız aracılığıyla Bitcoin bakiyenizi yönetebilirsiniz.

 Ledger
Nano X
SafePal
S1
Shapeshift
KeepKey
Blokzinciri Desteği50+2120+
Kriptopara Desteği 11200+1000+1000+
Masaüstü YazılımLedger LiveElectrum 2
Mobil UygulamaLedger LiveSafepalMyCelium 2
Web ArayüzüShapeshift
KameraEvet
Parmak İzi Okuyucu
Kablosuz ÇalışmaEvetEvetHayır
Anahtar Kelime Desteği12-18-2412-18-2412-18-24
Türkiye’de SatışEvetHayırHayır
Yurtdışından AlınabilirEvetEvetEvet
 AuthenTrend
AT.Wallet
Trezor
Model T
Blockstream
Jade
Blokzinciri Desteği750+2
Kriptopara Desteği 11000+1500+3
Masaüstü YazılımAT.WalletTrezor SuiteGreen
Mobil UygulamaAT.WalletMyCelium 3Green
Web ArayüzüTrezor Suite
KameraEvetEvet
Parmak İzi OkuyucuEvet
Kablosuz ÇalışmaEvetEvet
Anahtar Kelime Desteği12-15-18-2412-18-24 veya 20-3312-18-24
Türkiye’de SatışHayırHayırHayır
Yurtdışından AlınabilirEvetEvetEvet

(1) Kendi blokzinciri olan kriptoparalar haricinde, ERC20, TRC20 ve benzeri dijital varlıkları desteklemektedir.
(2) Keepkey için masaüstü ve mobilde 3. parti uygulamalar sınırlı sayıda kriptoparayı desteklemektedir.
(3) Trezor Model T, Android cihazlarda mobil tarayıcı üzerinden Trezor Suite web uygulamasıyla veya 3. parti MyCelium uygulaması ile yalnızca Bitcoin cüzdanı olarak kullanılabilmektedir.


⚠️ Bu makalede ismi geçen donanım cüzdanları BtcTurk | Kripto tarafından incelenmiş ve karşılaştırmaları yapılmıştır. BtcTurk | Kripto’nun tanıtılan donanım cüzdanları üreticileri ile herhangi bir iş birliği bulunmamaktadır. Yurtdışında satılan donanım cüzdanlarını Türkiye’de gümrük işlemlerine tabi olması durumunda, ek ücret ve vergilendirmenin söz konusu olabileceğini hatırlatmak isteriz.

Generic selectors
Exact matches only
Search in title
Search in content
Post Type Selectors