Bitcoin 13 Yaşında! BtcTurk Canlı Yayını

Satoshi Nakamoto, Başlangıç Bloku’na gizlediği bir mesajla Bitcoin’in doğumgünü sayılacak bu günün tarihini  belgelemiş ve ölümsüzleştirmiştir. Bu mesaj, Başlangıç Bloku’nun daha önce üretilmediğini kanıtlar. Ayrıca, bu mesaj ile Bitcoin’in doğum gününün 3 Ocak tarihi olduğu da belgelenmiştir.

BtcTurk, geçen yılda da olduğu gibi, 3 Ocak 2022’de Bitcoin’in 13. yaşını özel bir canlı yayın ile kutladı. Yayını aşağıdaki bağlantıdan yeniden izleyebilirsiniz.

BtcTurk CEO’su Özgür Güneri:

“BtcTurk olarak, Bitcoin’in Başlangıç Bloku’nun 13. yıl dönümü olan 3 Ocak gününü kullanıcılarımızla ve Bitcoin’e ilgi duyan, Bitcoin ile ilgili daha fazla bilgi sahibi olmak isteyen ve çok değerli konuklarımızla canlı yayında kutladık.

8,5 yıl önce Türkiye’yi Bitcoin’le tanıştırdık. O günden bu yana da Bitcoin’in ve kriptopara sektörünün geleceğine ışık tutmak, sektörün gelişimine ulusal ve küresel düzeyde katkı sunmayı görev biliyoruz.

Sizlerin de bildiği gibi Bitcoin arzı tüm dünyada 21 milyon ile sınırlı. Bu sınırlamaya atıfta bulunmak için BtcTurk olarak Brink’e 210.000 dolar fon sağladık.

Ülkemizde de Bitcoin ve kriptopara sektörüne duyulan ilgiyi, düzenleyici kurumların çalışmalarını çok kıymeti buluyor ve destekliyoruz. BtcTurk olarak 2021 yılında 3 milyon yeni kullanıcımızın aramıza katılmasıyla 4,5 milyonluk bir aile olduk.

2021 yılında toplam işlem hacmimiz 1,7 trilyon TL, günlük ortalama işlem hacmimiz 4,7 milyar TL oldu. Yıl sonunda 965 milyon TL toplam vergi ödedik.”

BtcTurk Kurucusu Kerem Tibuk:

“Sansürsüz bir şekilde her isteyen, her istediğine bir coin yollayabiliyor. Kimse bunu engelleyemiyor ve tamamen merkeziyetsiz. Hiç kimsenin ve hiçbir kurumun veya belli kişilerin kontrolünde olmadan bir uzlaşma var.

2021’de Çin’in madencilik yasağının Bitcoin’in gücünü inanılmaz derecede artırdığını düşünüyorum. Bir süper güç Bitcoin’e savaş açtı. Bitcoin madenciliğini yasakladı. Bitcoin aksamadığı gibi eski gücünden daha fazlasına kavuştu.

BtcTurk’ü 8,5 sene evvel kurduğumuzda tek hayalim Türkiye’deki insanların daha kolay Bitcoin’e ulaşmasıydı. Kendi aralarında alışveriş yapabilmeleri, Bitcoin alıp satabilmeleriydi… Bunu da en prestijli ve düzgün bir şekilde yapmayı hedefledik.

Şu an yaklaşık 750 kişilik bir ekiple çok güzel işler yapıyoruz. Hem BtcTurk’ün hem de Bitcoin’in geldiği noktadan büyük mutluluk duyuyorum.”

BtcTurk CTO’su Ozan Yurtseven

“Satoshi Nakamoto’nun başlattığı bu serüvenin ilk yıllarında sadece kripto uzmanları ve teknoloji uzmanları konuyu anlayabiliyordu. Madencilik kısmı elle tutulur hale gelince herkesin ilgisini çekti.

Birçok formül aslında varmış ve ortaya çıkarılmış. Arkasında bilinmeyen bir teknoloji yok aslında. Yapılması gereken en sade ve anlaşılır bir biçimde yapılıyor. Biz de kullanıcılarımıza layık olmak için çalışıyoruz.”

Müzisyen Emre Aydın

“Herkesi ortak bir paydada buluşturmak zor. Bitcoin, 13 yıldır bunu başardı. İlk ne olduğunu anlamaya çalıştığımda, başka şeyler düşünemedim.

Merkeziyetçi olmaması beni çok etkilemişti. Bazılarını özgürlük vaadi ile yakalarken bazılarını büyük fiyat hareketliliği cezbetti.

Fısıltı gazetesi şeklinde geldi ve yoluna devam ediyor. Dünyada kendi kendini pazarlayan başka bir ürün olduğunu düşünmüyorum.”

Generic selectors
Exact matches only
Search in title
Search in content
Post Type Selectors