BtcTurk Nasıl Kuruldu?

BtcTurk Türkiye’nin ilk, dünyanın 4. Bitcoin ve kripto para alım satım platformu olarak 2013 yılında Kerem Tibuk tarafından kuruldu.

Bitcoin’in teknik dokümanı yayınlanmasından yaklaşık 5 yıl, ilk Bitcoin alım satım platformunun kuruluşundan yaklaşık 4 yıl, ilk ticari Bitcoin işlemi olarak kabul edilen Bitcoin ile Pizza alışverişinin üzerinden henüz 2 yıl geçmişken BtcTurk’te alım satım işlemlerinin başladığı 1 Temmuz 2013’te gerçekleşen ilk işlemde 1 Bitcoin sadece 178₺ (yaklaşık 93$) karşılığında satıldı.

Kriptometre‘de Ebru Baki’nin sorularını yanıtlayan Kerem Tibuk BtcTurk’ün kuruluşunu anlattı:

Ebru Baki: Türkiye’nin ilk Bitcoin ve kripto para alım satım platformunu kurmak nasıl aklınıza geldi? Buna nasıl cesaret ettiniz?

Kerem Tibuk: Bitcoin ve kripto paralara ilgim 2010 sonu 2011 başı gibi başlamıştı, zaten teknoloji ile ilgili işler yapıyordum, şahsen ekonomi, politika konusunda çok kafa yoran bir insanım, 2008–09 krizi yeni olmuştu, herkes gibi ben de bu sistemin geleceği hakkında kafa yoruyordum. Yeni bir alternatif sistem çıkacağını duyunca heyecanlandım. Bundan bir şirket kurayım diye değil, bu dünyanın finansal yapısını nasıl değiştirir, bankacılığı, parayı, ileride devletlerin yapısını nasıl değiştirir, bunları hayal ediyordum. Haberim olur olmaz, yüzde yüz inanmadım, zaman içinde bazı şeyler oturdu, anlamam zaman aldı, ilk iddiayı anlamıştım ama Bitcoin bu dediklerini yapabilir mi diye epey kafa yordum. Daha önce e-ticaret tecrübelerim olmuştu, bu Bitcoin borsası kurma fikri aklıma geldi, çok ihtiraslı maddi hedeflerim yoktu açıkçası, Türkiye’yi Bitcoin ile tanıştırmak istiyordum. 2012 sonları, 2013 gibi, elimde imkanlar vardı, çevremde bu işe adapte olabilecek yazılımcı ekip arkadaşlarım vardı, bir araya geldik, başladık, 2013 Temmuz’du sanırım BtcTurk’ü açtık. Şimdi kocaman ofiste bir sürü arkadaşımız çalışıyor ama, o gün bankalarla iş yapabilir miyiz, başımıza neler gelebilir, bunları hep düşünüyorduk ama ben risk almayı tercih ettim çünkü Bitcoin’e çok inanıyordum.

Uzunca bir süre düzenli büyüme olsa da, genel olarak sakin ilerledi, ama bildiğiniz gibi fiyatın 2017 sonlarında 19 bin dolara yükselme süreci ile birlikte çılgınlık arttı. Bitcoin ilk 1000 doları geçtiğinde de çılgınlık olmuştu aslında, sonra 200 dolara düştü, 200–500 dolar arasında gitti geldi, 2 sene süresince uykuda gibiydi, bu bizim işlere de yansıyordu tabii… Sonra 2018 Ocak’ta ilgi artınca, bir karar vermek durumundaydım, bu işe artık yatırım yaparak büyümeye çalışacağız ve profesyonelleşeceğiz. O günlerde öyle bir talep vardı ki, 10 masalı restoranınıza 2000 kişi kapıları zorluyor gibi bir durum vardı, sonrasında Özgür Güneri BtcTurk’ü devraldı, iş biraz teknolojiden finans dünyasına kaymaya başladığı için, yeni bir yapılanmaya geçtik, ve şimdi gayet güzel büyüyoruz. Ben arka tarafta hala teknoloji tarafındayım.

Özgür Güneri: Whitepaper çıktığı gün platformlar kurulmadı, sadece 10 yıllık bir piyasada, 5 yıllık geçmişi olan 2 marka olabilmek, Türkiye’de ilk olmak bu vizyon çok değerli. İlk amaç, Bitcoin’in bilinirliğini arttırmak, bu işi uluslararası standartlarda yapmak, geleceği yakalamaktı. O vizyon, startup ruhu olarak, her birine kıymet verdiğimiz bir çok arkadaşımız ile beraber büyüyor.

Ebru Baki: Platformda kaç kullanıcı var?

Özgür Güneri: Şu anda 575 bin kullanıcısı olan kocaman bir platformuz. İşlem hacminin son derece düştüğü günlerde bile, her gün platforma üye olmak isteyen kullanıcıların sayısı değişmedi. Bu tür fiyat dalgalanmaları, bazı kullanıcılar için zarar anlamına gelse de, öğretici bir tarafı da vardı. Haber başlıklarının çoğalıyor olması insanların işi merak etmesini sağlıyor, Bu işin içerisine ne kadar, o vizyonu ortaya koyabilecek, gelecekle ilgili vizyonu hayali olan kişi bunun içerisine girerse, hayal o kadar gerçekleşiyor. 1–2 yıl öncesinde bu kadar hacim olur mu dediğimiz günler, artık bizim için sakin günler olmaya başladı. Eskiden sadece bir kaç milyon dolarlık Bitcoin el değiştirirken, artık milyar dolarlık Bitcoin’lerin döndüğü günlere sakin gün diyebiliyoruz.

BtcTurk’ün kuruluş hikayesini kurucusundan dinlemek ister misiniz?

Kriptometre‘nin “BtcTurk’ün Kuruluş Vizyonu ve Bitcoin’in Geleceği” bölümüyle, Kerem Tibuk ve Özgür Güneri sohbetini izleyebilirsiniz.


BtcTurk | Kripto’ya henüz üye olmadıysanız, web sitesinden veya mobil uygulamadan hemen üye olabilir, Türkiye’de adınıza açılmış herhangi bir banka hesabından Türk Lirası transfer ederek kolayca Bitcoin alabilirsiniz.

Generic selectors
Exact matches only
Search in title
Search in content
Post Type Selectors