API Nedir, Nasıl Çalışır? BtcTurk API’si nedir?

Bu yazıda API nedir, nasıl çalışır, BtcTurk API’si nedir sorularının cevabını bulabilirsiniz.

API Nedir?

API (Application Programming Interface) Uygulama Programlama Arayüzü anlamına gelmektedir.

Özetlemek gerekirse, bir uygulamaya ait işlevlerin başka bir uygulamada da kullanılabilmesi için oluşturulmuş bir arayüzdür.

Uygulamalar ya da web siteleri tarafından kullanılan API’ler, aynı zamanda kullanıcılara, internet sitesine ya da mobil uygulamaya girmeden, kullanıcının hazırladığı yazılım aracılığıyla işlem yapma ya da veri alma imkanı da sunmaktadır.

Haberler, piyasa verileri, hava durumu ve benzeri genel erişime açık içeriklerin yanı sıra, kullanıcı adı ve parola gerektiren, kişiye özel işlemlerde kullanılan API’ler, kullanıcılara hız, esneklik ve otomasyon avantajı sağlar. Web sitesi ya da mobil uygulamanın arayüzünde birkaç işlemle ulaşacağınız verilere, API ile tek bir komutla çok daha kısa sürede ulaşabilirsiniz.

API Nasıl Çalışır?

İnternet uygulamalarında, kullanıcıların isteklerini yerine getirmek için arka planda çalışan yazılımlar, kullanıcıların bir aracıyla istek ya da komut göndermesini bekler. API aracılığıyla gelen isteği aldıktan sonra veriyi işler ve sorgunun sonucunun çıktısını iletir. API kullanıcısı, API üzerinden gelen çıktıyı, kendi programlama dilinde istediği gibi biçimlendirebilir. API ile gelen veriyi, arka planda kendi veritabanınıza yazabileceğiniz gibi web siteniz ya da mobil uygulamanızda, istediğiniz biçimde gösterebilirsiniz.

Örneğin bir uçak bileti aramak istediğinizde hangi şehirden veya havaalanından kalkarak hangi şehire veya havaalanına inmek istediğinizi, bu uçuşu hangi tarihte gerçekleştirmek istediğinizi ve hatta dönüş rotasıyla dönüş tarihinizi de seçip arama butonuna basarsınız. Bu işlemi bir havayolu şirketinin internet sitesinde yaptığınızda ekranınıza sadece o havayolunun uçuşlarına ait seçenekler gelir. Ancak aynı aramayı birden fazla havayolunun biletini satan bir internet sitesinde yaptığınızda, arama sorgunuz API aracılılığıyla birden fazla havayolunun sistemine bağlanarak aramanıza uygun uçuş bilgilerini alır ve birden fazla havayolunun uçuşlarını listeler. Bu sayede daha fazla seçeneğe, daha kısa sürede ulaşırsınız.

Uygulama Programlama Arayüzü (API) aynı zamanda ek güvenlik katmanları da sunar. Hesabınızı kontrol etmenizi sağlayan kullanıcı adı ve parolanızı yazılımınız ile paylaşmadan, API anahtarını kullanarak doğrulama yapabilirsiniz. Bu sayede, işlem yaptığınız platform arasında veri paylaşımı sınırlanır ve sadece ihtiyacınız olan verilere ulaşmanız mümkün olur.

Bir internet sitesine girdiğinizde, hiç kullanmadığınız menüler ya da reklam görselleri görebilirsiniz ancak aynı işlemi API aracılığıyla yaptığınızda, sadece ihtiyacınız olan veriyi düz metin olarak alırsınız.

BtcTurk API’si nedir?

Kriptopara dünyasında API kullanımı oldukça yaygındır. Kriptopara alım satım platformları, mobil cüzdanlar ve fiyat sağlayıcı servisler kullanıcılarına API ile çeşitli veriler ve platformlarında işlem yapma imkanı sunar.

BtcTurk’te geliştiricilere ve kullanıcılarına API ile kriptopara verileri, grafik verileri ve kullanıcı hesabı ile işlem yapma seçenekleri sunmaktadır.

BtcTurk | Kripto fiyat verilerine genel erişime açık API (public ticker) aracılığıyla ulaşabilirsiniz. Veri sağlayıcıları, BtcTurk kullanıcılarının alım satım işlemleri ile oluşan güncel, en yüksek, en düşük fiyatları, emir defterindeki en iyi alış ve satış emirlerini bu API ile kullanıcılarına sunabilir.

Hangi verilere ulaşabileceğinizi görmek için https://api.btcturk.com/api/v2/ticker adresini ziyaret edebilirsiniz. API sorgularının sonuçları, JSON (Java Script Object Notation) formatında iletilmektedir. Mozilla Firefox kullanıcıları, JSON formatındaki sorgu sonuçlarını düzenlenmiş bir şekilde görebilir. Google Chrome veya Brave gibi Chromium tabanlı bir tarayıcı kullanıyorsanız JSON Viewer eklentisini, Safari kullanıcısıysanız JSON Peep for Safari eklentisini kurabilirsiniz.

API ile BtcTurk | Kripto fiyat verilerini JSON formatında alabilirsiniz

Bir API anahtarı (API Key) ve bu anahtara bağlı kodu (API Secret) kullanarak, BtcTurk | Kripto’da yapabildiğiniz bakiye sorgulama, alım satım, emir iptali, emir geçmişini görüntüleme gibi işlemleri kendi yazılımız ile gerçekleştirebilirsiniz.

BtcTurk | Kripto mobil uygulaması ve otomatik alım satım yazılımları (bot’lar) yetkilendirilmiş API ile çalışır. API ile web sitesine giriş yapmadan, aracı uygulamalar veya web yazılımlarını kullanarak alım satım işlemlerinizi gerçekleştirebilirsiniz. Farklı alım satım stratejileri ve algoritmaları ile otomatik alım satım işlemleri yapan uygulamalar (bot) kullanabilirsiniz. BtcTurk tarafından sunulan yetkilendirilmiş API ile alım satım emirleri verebilir, bakiye ve emirlerinizi sorgulama, açık emirleri iptal etme işlemlerini gerçekleştirebilirsiniz.

API anahtarınızı ve güvenlik kodunuzu almak için BtcTurk | Kripto web sitesinde Hesap – API Erişimi sayfasını ziyaret edebilirsiniz. API anahtarınızı oluşturmak için bu sayfada yer alan “API Key Oluştur” butonuna basmanız yeterli. Anahtarı oluştururken, erişim yetkilerinizi belirleyebilir ve API erişimini sadece belirlediğiniz IP adresiyle sınırlandırabilirsiniz. API Anahtarınızı oluşturduktan sonra dilerseniz oluşturduğunuz anahtarın sağında yer alan butonla API anahtarını geçici olarak kullanıma kapatabilir veya sil ikonuna basarak tamamen silebilirsiniz.

BtcTurk API dokümanlarına docs.btcturk.com adresinden ulaşabilirsiniz. BtcTurk API’si ile ilgili sorularınızı BTCTrader Github deposundaki Issues bölümünden BTCTrader ekibi ve diğer kullanıcılar ile paylaşabilirsiniz.

Generic selectors
Exact matches only
Search in title
Search in content
Post Type Selectors