Bitcoin’e Giden Yol: Felsefe ve Teknoloji

Bitcoin nedir? (0:01)

Bitcoin, blok zinciri teknolojisini kullanan, merkezi bir otoriteye bağlı olmayan, tamamen dijital ve yeni nesil bir para birimidir. Bitcoin, gerçek kimliği bilinmeyen Satoshi Nakamoto takma isimli kişi veya kişiler tarafından geliştirildi ve 3 Ocak 2019 tarihinde ilk Bitcoin bloğu oluşturuldu. Fakat Bitcoin’in ortaya çıkmasına yol açan teknolojiler ve alternatif ödeme aracı arayışları daha eskiye dayanıyordu.

Hacker kültürü nasıl oluştu? (0:35)

1973 yılında AT&T’nin Unix işletim sistemini geliştirmesi ile birlikte hacker kültürü doğru. 1974’te hepimizin internet olarak bildiği ağ iletişim protokolü TCP/IP geliştirildi. Bu kurallar sayesinde bilgisayarlar karşılıklı olarak haberleşmeye ve internete bağlanmaya başladı. Bir yıl sonra Diffie-Hellman-Merkle Key Exchange (açık anahtar şifreleme sistemi) dünyaya tanıtıldı. Bu yeni teknoloji, kriptografide veri transferlerinin gizliliği ve güvenliği için atılmış büyük bir adımdı.

Paranın özelleştirilmesi tartışmaları nasıl başladı? (1:05)

1978 yılında Friedrich Hayek tarafından yayınlanan “Denationalization of Money (Paranın Özelleştirilmesi)” çalışması, merkez bankalarına gerek olmadığını ve merkez bankalarının para basma imtiyazlarına son verilmesi gerektiğini savundu. Hayek, rekabetçi bir para piyasasında, paralar arası rekabetin koşullarının yaratılmasını öneriyordu.

Dijital imza nasıl geliştirildi? (1:21)

1978’de Amerikalı kriptograf ve bilgisayar bilimcisi David Chaum, elektronik mesajların takip edilememesini sağlayan dijital imza yöntemini geliştirdi. İşlem esnasında kullanılan kriptografi, ilerleyen zamanlarda kripto para kullanımlarının da ilk şifreleme versiyonu oldu. Bu yıldan sonra siberpunklar, Bitcoin’in ortaya çıkmasında çok önemli roller üstlendi.

Geleceğe yön verecek adımlar ne zaman atıldı? (1:41)

1988 yılında Timoty C. May, “Kripto Anarşistin Manifestosu”nu yayınladı. May, bilişim teknolojilerinin geleceği noktayı çok önceden görmüştü. Timoty C. May, gerçek isimlere ve kimlik bilgilerine gerek kalmadan herkesin dünya ile iletişime geçebileceğini söylüyor; yazısını “Ayağa kalkın, dikenli tellerle çevrili çitlerinizden başka kaybedecek bir şeyiniz yok.” cümlesi ile bitiriyordu.

İlk kripto para denemeleri ne zaman ve hangi ortamda gerçekleştirildi? (2:03)

1989’da David Chaum ilk kripto para denemesi DigiCash’i geliştirdi. Chaum, bilgisayar ve internet aracılığıyla alternatif bir ödeme ağı oluşturdu. Dijital paraların atası DigiCash, internette ödeme yapmaya yarayan alternatif bir araçtı fakat merkezi olmayan bir şirket değildi. Bankalara para arzı için sürekli ihtiyaç duyduğundan dolayı iflas etti.

Zaman damgası yöntemi nedir? (2:22)

1991 yılında Stuart Haber & W. Scott Stornetta, dijital belgelerde değişiklik yapılamaması için “Zaman Damgası” yöntemini geliştirdi. Sistem belgeleri, kriptolanmış güvenli bir blockchain içinde saklanabiliyordu. Ancak bu teknoloji kullanılmadı ve patenti Bitcoin’in ortaya çıkışından 4 yıl önce sona erdi.

İnternet hangi koşullarda geliştirildi? (2:40)

1992’de World Wide Web (www) geliştirildi ve aynı yıl San Francisco’da siberpunklar ortak çalışmalarına başladı. 1997 yılında Christian As. Kirchev, bizler gerçeği diğerlerinden daha farklı görenleriz dediği “Siberpunkların Manifestosu”nu yayınladı. Aynı yıl Nick Szabo, “Akıllı Kontratlar” konseptinin ilk örneklerini geliştirdi ve Adam Back, iş kanıtı mekanizmasını kullanan denemeler yapmaya başladı.

BitGold ve B-Money kim tarafından ve ne zaman geliştirildi? (3:05)

1998’de Nick Szabo tarafından bir diğer kripto para denemesi olan BitGold ve Wei Dai tarafından merkeziyetsiz bir veri tabanını kullanan B-Money geliştirildi. 1999 yılında, müzik alışverişi için geliştirilen Napster doğdu ve aracısız veri transferi (P2P) yapılmaya başlandı.

Ne tür teknolojiler Bitcoin’in gelişmesine öncülük etti? (3:25)

2004 yılında Hal Finney, hesaplama işlemini zorlaştırarak doğrulamayı daha güvenilir hale getiren tekrar kullanılabilir iş kanıtı mekanizmasını geliştirdi. 2006’da Jörg Guido Hülsman, “Para Üretiminin Etiği”ni yayınladı ve tüm bu gelişmeler Bitcoin’e öncü oldu.

Bitcoin nasıl ve ne zaman doğdu? (3:41)

31 Ekim 2008’de Satoshi Nakamoto tarafından “Bitcoin: Eşler Arası Elektronik Nakit Sistemi” başlıklı bir doküman yayınlandı. 3 Ocak 2009’da Bitcoin blok zincirinin ilk bloğu üretildi ve böylece 2009’dan günümüze uzanan Bitcoin yolculuğu başlamış oldu.

Türkiye’de ilk Bitcoin işlemi ne zaman yapıldı? (3:57)

İlk Bitcoin-Türk lirası işlemi, 2013 yılında BtcTurk kurucusu Kerem Tibuk ve BtcTurk CTO’su Ozan Yurtseven arasında BtcTurk’te yapıldı.


Biliyor musunuz?

BtcTurk’e üye olduktan sonra banka hesabınızdan Türk Lirası transfer ederek Bitcoin alım satım işlemlerine hemen başlayabilirsiniz.

Generic selectors
Exact matches only
Search in title
Search in content
Post Type Selectors