Bitcoin’e Giden Yol 2: Bitcoin Blok Ödülü Yarılanması (Halving)

Bitcoin Blok Ödülü Yarılanması (Halving) 12 Mayıs’ta gerçekleşiyor. (0:08)

12 Mayıs 2020’de, Bitcoin dünyası için dört yılda bir tekrarlanan Halving ya da diğer adıyla blok ödülü yarılanması gerçekleşecek.

Blok Ödülü Yarılanması (Halving) Nedir?

Her 10 dakikada bir gerçekleşen yeni Bitcoin üretiminin, belirli dönemlerde yarı yarıya azalması halving olarak tanımlanır. Ödül yarılanması 210.000 blokta bir tekrarlanır. Bu süreç yaklaşık dört yılda bir olacak şekilde ayarlanır. Satoshi Nakamoto, Bitcoin üretimini 21 milyon ile sınırlandırmıştır. Bu durum Bitcoin’in arzını sınırlı tutar. Bitcoin üretimi 21 milyona ulaştığında arz duracaktır. 2140 yılından sonra madencilik ile Bitcoin üretimi mümkün olmayacaktır. Bu özelliği sayesinde Bitcoin, dijital altın olarak da bilinir. Tıpkı sarı metal altın gibi Bitcoin’in de sınırlı miktarda arzı vardır ve bir gün Bitcoin’lerin tamamı çıkarılmış olacaktır.

“Üretilebilecek sadece 3 milyon BTC var.” (0:49)

Üretilecek 21 milyon Bitcoin’in yaklaşık %85’ini oluşturan 18 milyon Bitcoin 11 yılda piyasaya çıktı. Geriye ise çıkarılabilecek sadece 3 milyon BTC kalıyor. Ancak bu durum, yakın bir zaman içinde Bitcoin’in 21 milyon sınırına ulaşılacağı anlamına gelmiyor. Bunun nedeni Bitcoin’in yaratıcısı Satoshi Nakamoto’nun Bitcoin protokolüne kodladığı yarılanma protokolüdür. Her 210.000 blokta bir Bitcoin blok ödülü yarılanması (halving) gerçekleşir. Blok başına üretilen Bitcoin adeti yarıya iner ve yeni Bitcoin üretimi daha da azalır. Bitcoin üretim sürecinde de işler tıpkı altın madenciliğinde olduğu gibi yürür. Piyasaya yeni Bitcoin çıkarmak zamanla çok daha zorlaşır. Tek bir Bitcoin blok ödülü yarılanmasından sonra madenciler normalden %50 daha az BTC üretmeye başlar.

Blok Ödülü Nedir? (1:40)

Bir madencinin doğruladığı her yeni blok karşılığında kazandığı yeni üretilmiş Bitcoin’e “Blok Ödülü” adı verilir. En temel anlamda bir blok zinciri dijital bir defterdir. Bitcoin transferine ait olan kayıtlar, her biri yaklaşık 1 MB boyutunda olan bloklarda saklanır. Örneğin; A kişisi B kişisine Bitcoin gönderdiğinde bu işlem, gerçekleşen diğer işlemlerle birlikte blokta muhafaza edilir.

“Eskiden madenciler blok başına 50 BTC alabiliyordu.” (2:13)

Blok ödülü, madencilerin işlemci güçleriyle son derece karmaşık matematiksel problemleri çözerek yeni bir bloğu başarılı bir şekilde doğruladıklarında aldıkları Bitcoin miktarıdır. Satoshi Nakamoto 2009 yılında Bitcoin blok zincirini başlattığında doğrulanan her blokta ödül olarak 50 BTC kazanılabiliyordu. Böylece madencilerin her blok için 25 BTC almaya başladıkları Kasım 2012 tarihindeki ilk yarılanmaya kadar toplam 10,500,000 BTC üretildi.

İkinci Bitcoin blok ödülü yarılanması, 9 Temmuz 2016 tarihinde 420,000. blokta gerçekleşti. Bitcoin madencileri her yeni blokta 12.5 BTC üretmeye başladı. Bu yıl (2020) gerçekleşecek 3. yarılanma ile blok ödülü tekrar yarı yarıya azalacak ve 3. yarılanma sonrasında 6.25 BTC’ye düşecek.

“Üçüncü ödül yarılanması tam olarak ne zaman gerçekleşecek?” (2:55)

Üçüncü ödül yarılanmasının 12 Mayıs 2020 tarihinde gerçekleşeceği kesinleşti. Yarılanma saati ise henüz belirsizliğini koruyor. Çünkü Bitcoin ağındaki işlemci gücüne bağlı olarak dinamik bir şekilde değişen zorluk seviyesine göre blokların doğrulanması 10 dakikadan daha kısa veya daha uzun sürebiliyor.

“Her 10 dakikada bir blok üretiliyor.” (3:12)

Bitcoin blok zincirinde ortalama her 10 dakikada bir blok üretiliyor. 2140 yılında son Bitcoin parçası da üretildikten sonra madenciler daha fazla blok ödülü kazanamayacaklar. Madencilerin tek geliri işlem ücretleri olacak.

“Bitcoin fiyatları yarılanmadan nasıl etkilenecek?” (3:27)

Temel anlamda yarılanma, BTC arzını azaltmak olarak da düşünülebilir. Ekonomik kanunlara göre talep söz konusu ise fiyat artacaktır. Önceki yarılanmaları göz önünde bulundurursak fiyatların her yarılanmadan önce orta ve uzun vadede arttığını görebiliriz. İlk Bitcoin blok ödülü yarılanmasının gerçekleştiği 28 Kasım 2012 tarihinde Bitcoin fiyatı 22.10 TL’ye yükseldi ve takip eden yıl boyunca tırmanmaya devam etti. 4 yıl sonra 9 Temmuz 2016 tarihindeki 2. blok ödülü yarılanmasından bir ay önce Bitcoin fiyatı benzer bir yükseliş eğilimi izlemeye başladı. 2. Blok ödülü yarılanması gerçekleştiğinde BtcTurk’te Bitcoin fiyatı, 1910 TL seviyesindeydi.

Bitcoin’in geçmişteki blok ödül yarılanmaları ve sonrasındaki davranışlarını inceleyerek değerlendirmenize ışık tutabilirsiniz. Ödül yarılanmasını bekleyip neler olacağını yakından takip edebilirsiniz.


Biliyor musunuz?

BtcTurk’e üye olduktan sonra banka hesabınızdan Türk Lirası transfer ederek Bitcoin alım satım işlemlerine hemen başlayabilirsiniz.

Generic selectors
Exact matches only
Search in title
Search in content
Post Type Selectors