Uniswap (UNI) Nedir? Nasıl Çalışır?

Uniswap, Ethereum platformundaki ERC20 dijital varlıkların takas edilmesi ve bu işlemlere likidite sağlamak için geliştirilmiş bir protokoldür. Uniswap platformunda likidite sağlama ve takas işlemleri Ethereum cüzdanları kullanılarak doğrudan Ethereum blokzincirinde gerçekleştirilir. Bu sayede herhangi bir 3. partiye güvenmeye gerek kalmadan takas işlemleri gerçekleştirilebilir.

Uniswap’in otomatik likidite protokolü sayesinde, likidite havuzları akıllı kontratlar ile yönetilir. Kullanıcılar, platform aracılığıyla cüzdanlarındaki kriptopara varlıklarını takas yapabilir. İsteyen herkes, likidite havuzlarına katkı sağlayarak havuzda gerçekleşen takas işlemlerinden ödül kazanabilir.

Uniswap Nasıl Çalışır?

Uniswap üzerindeki işlemler akıllı kontratlar ile desteklenmiştir ve platform bu kontratlar sayesinde herhangi bir 3. partiye güvenmeye gerek kalmadan işlemleri otomatik olarak gerçekleştirir. Kullanıcılar, Ethereum ağındaki dijital varlıklarını likidite havuzlarına ekleyerek, Uniswap kullanıcıların takas işlemleri yapabilmesini sağlayabilir. Varolan havuzlara likidite sağlayabileceğiniz gibi kendi işlem çiftinizi seçerek yeni havuzlar da oluşturabilirsiniz.

Popüler havuzlara likidite sağladığınızda, havuzun gelirlerinden, katkınız oranında pay alabilirsiniz. Likidite havuzuna katkı sağlayabilmek için 2 farklı Ethereum varlığını havuza eklemelisiniz. Örneğin havuza Ethereum (ETH) ve Chainlink (LINK) ya da Tether (USDT) ve Uniswap (UNI) bu işlem çiftlerinin birbiriyle takas edilmesinden elde edilen gelirlerden pay alabilirsiniz. Havuzlardan kazanacağınız gelir, havuza eklediğiniz dijital varlıkların havuzun toplam likiditesine oranına göre değişiklik göstermektedir. Yani, daha büyük havuzlara düşük miktarlarda likidite eklemeniz durumunda, kazancınız da düşük olacaktır. Daha küçük havuzlara ekleyeceğiniz likidite, işlem ücretlerinden daha fazla pay almanıza imkan sağlayabilir. Fakat, işlem hacmi düşük havuzlarda daha az sayıda takas işlemi gerçekleşeceği için yüksek paya sahip olmanıza rağmen düşük işlem sayısı nedeniyle yüksek gelir elde edemeyebilirsiniz.

Uniswap kullanıcılarının, akıllı kontratlar aracılığıyla havuzlara aktardığı Ethereum ve ERC20 dijital varlıklar, platform aracılığıyla takas edilebilir. Kullanıcı, platformu kullanmak için Ethereum cüzdanını Uniswap uygulamasına bağlamalıdır. Ardından takasta kullanmak istediği ve almak istediği dijital varlıkları seçebilir. Takas için yeterli likidite olması durumunda, akıllı kontrat kullanıcıya, işlem çifti için fiyat bilgisi ve işlem ücreti bilgilerini gösterir. Akıllı kontrat tarafından hesaplanan fiyatı kabul eden kullanıcı, işlemini önce Uniswap uygulamasında, ardından da Ethereum cüzdanı üzerinde onaylar ve takas işlemi Ethereum blokzincirinde gerçekleşir.

Uniswap platformunda işlem yapabilmek için, cüzdanınızda Ethereum ağında işlem ücretlerini ödeyebilecek miktarda  Ethereum (ETH) bulunması gerekir. İşlem ücreti, takas işlemini Ethereum cüzdanınızda onayladığınız anda ödenmektedir. Cüzdanınızda işlem ücreti ödemeye yeterli ETH bulunmadığı taktirde takas işlemi gerçekleşmeyecektir. Daha düşük işlem ücreti ödemeyi tercih ederseniz, Ethereum ağında ödenecek işlem ücretinin düşürülmesi durumunda takas işleminin onay sürecini etkileyebileceğini de göz önünde bulundurmalısınız.

Uniswap Takas İşlemlerinde Fiyat Nasıl Belirlenir?

Uniswap platformunu kullanarak takas yapmak istediğinizde, takas fiyatları akıllı kontratlar tarafından, havuzda bulunan kriptopara miktarı ile hesaplanır. Takas işlemi yapılırken kullanıcının cüzdanın alınan varlık karşılığında, akıllı kontrattaki diğer varlık kullanıcıya gönderilir. Akıllı kontratlar, havuzda bulunan varlıkları dengede tutacak şekilde hesaplama yaparak fiyatı anlık olarak belirler.

Uniswap (UNI) Nasıl Saklanır?

Uniswap (UNI) Ethereum ağını ve ERC-20 dijital varlıkları destekleyen tüm cüzdanlarda saklanabilir. Masaüstü, mobil veya donanım cüzdanları tercih edebilirsiniz.

Uniswap (UNI) Nasıl Alıp Satılır?

Türk Lirası, Bitcoin ve Tether ile Uniswap (UNI) alıp satmak için BtcTurk | Kripto web sitesi veya BtcTurk | Kripto mobil uygulamasını kullanabilirsiniz. BtcTurk’e üye değilseniz, web sitemizden veya mobil uygulamamızdan hemen üye olabilir, anlaşmalı 7 banka ile 7/24 havale ile Türk Lirası göndererek Uniswap (UNI) alabilirsiniz.

Generic selectors
Exact matches only
Search in title
Search in content
Post Type Selectors