Quant (QNT) Nedir? Nasıl Çalışır?

Quant, blokzincirleri ve ağları, kullanılan protokol fark etmeksizin birbirine bağlayan bir nevi blokzinciri işletim sistemi olarak geliştirilmiştir. Gilbert Verdian ve Paolo Tasca tarafından 2015 yılında Quant ekosistemi oluşturulmaya başlanmış ve 2018’de ise Quant (QNT) ilk kriptopara arzı (ICO) ile piyasaya çıkartılmıştır.

Bu yazıda Quant (QNT) nedir, Quant (QNT) nasıl çalışır, Quant (QNT) nasıl saklanır, Quant (QNT) nasıl alınır sorularının yanıtlarını bulabilirsiniz.

Quant (QNT) Nedir? Nasıl Çalışır?

Quant, farklı işlevleri olan ürünlerden oluşan bir ekosistem olarak tasarlanmıştır. Overledger denilen yapı, Quant’ın çıkış noktasını oluşturan blokzincirleri ve ağlar birbirine bağlama işlevini gören evrensel ağ geçidi olarak geliştirilmiştir. Overledger sistemi blokzincirlerini birbirine bağlamak amaçlı geliştirildiği için çok zincirli (multi-chain) uygulamaların (mApps) oluşturulmasını da kolaylaştırmayı hedefleyen bir teknoloji olarak yola çıkmıştır. Quant ekosisteminin işletim sistemi sayılan Overledger yalnızca farklı blokzinciri ve ağları birbirine bağlamakla kalmayıp ayrıca tıpkı Ethereum da olduğu gibi bir uygulamayı aynı blokzincirindeki diğer uygulamalara bağlayıcı olarak çalışmaktadır.

Ağ üzerinde mApp oluşturmak isteyen geliştiricilerin Quant ekosisteminin yerel jetonu olan QNT bulundurması gerekmektedir. Quant ağını kullanmak isteyen geliştiriciler, şirketler ve uygulamalar platformda bir şey oluşturmak için lisans almalıdırlar. Bu işlem QNT jetonlarının 1 yıl süre ile kilitlenmesi (stake) ile gerçekleşir.

QNT jetonlarının maksimum arzı 14,612,493 QNT olarak programlanmıştır ve bunların 9.9 milyon tanesi ilk kriptopara arzında satılmış, Quant’ın şirket rezervine projenin devamında fon yaratması için 2.6 milyon QNT aktarılmıştır. Quant’ın kurucularına 1.3 milyon ve danışmanlara ise 651 bin QNT jetonu verilerek gerisi de dolaşıma girmek üzere bırakılmıştır.

Quant (QNT) Nasıl Saklanır?

Quant ekosisteminin yerel jetonu olan ve ERC-20 tabanlı akıllı kontrat olarak sunulan QNT, ERC20 tabanlı kripto varlıkları destekleyen masaüstü, mobil ve donanım cüzdanlarında saklanabilir.

Quant (QNT) Nasıl Alıp Satılır?

Türk Lirası ve Tether ile QNT alıp satmak için BtcTurk | Kripto web sitesi veya BtcTurk | Kripto mobil uygulamasını kullanabilirsiniz. BtcTurk’e üye değilseniz, web sitemizden veya mobil uygulamamızdan hemen üye olabilir, anlaşmalı 7 banka ile 7/24 Türk Lirası göndererek Quant (QNT) alabilirsiniz.

Quant (QNT) Hakkında Bilmeniz Gereken Her Şey: 10 Soruda Quant (QNT)

BtcTurk YouTube kanalında yayınlanan, BtcTurk İş Geliştirme Direktörü Salim Karaman’ın sunduğu 10 Soruda Kriptoparalar adlı programın Quant (QNT) bölümünü izleyebilirsiniz.

Generic selectors
Exact matches only
Search in title
Search in content
Post Type Selectors