Polkadot’u (DOT) Yakından Tanıyın

‍  Polkadot, Ethereum’un eski yöneticilerinden Gavin Wood, Web3 Vakfı’nın Teknoloji Direktörü Peter Czaban ve yazılımcı Robert Habermeir tarafından geliştirildi.

☀️  2017’de yapılan ICO ile piyasaya çıktı.

Proje için başlangıçta Ethereum platformunda 10 Milyon adet DOT üretildi.

Yaklaşık 5 milyon adet DOT, 144 milyon Dolar karşılığında satıldı.

Kasım 2017’de Parity cüzdanında ortaya çıkan bir zaafiyet nedeniyle milyonlarca Dolarlık Ethereum kullanılamaz hale geldi. Bu zaafiyetten en çok etkilenenlerden biri olan Polkadot, ICO’dan topladığı fonun yaklaşık %60’ını kaybetti.

Polkadot blokzinciri 26 mayıs 2020’de hayata geçti.

21 ağustos 2020’de gerçekleşen güncelleme ile dolaşımdaki DOT adeti 100 katına çıkartıldı ve dolaşımdaki DOT miktarı 1 milyar adedi aştı.

⛓  Polkadot, ana zincire paralel çalışan zincirler sayesinde yüksek ölçeklenebilirlik sağlar.

En düşük fiyatı 2.69$ (20 Ağustos 2020), en yüksek fiyatı ise 6.84$ (1 Eylül 2020)

Polkadot projesi Parity Teknoloji tarafından geliştirilmekte ve Web3 Vakfı tarafından desteklenmektedir.

Adayları ve Doğrulayıcıları seçmek ve zincirin güvenliğini korumak için için NPoS (nominated proof-of-stake = Atanmış Hisse Kanıtı) mekanizmasını kullanır.

Ağ dört temel bileşenden oluşur: Düzenleyici Zincir, Parazincir (paralel çalışan blokzincirleri), Paraişlem (paralel zincire göre daha esnek ve ekonomik işlem modeli), Köprüler (diğer blokzincirlerinin bağlanmasına aracılık eder)

‍  Polkadot ağında Adaylık, Doğrulayıcılık, Sıralayıcılık ve Balıkçılık olmak üzere dört farklı mutabakat rolü, Konsey Üyeliği ve Teknik Komite olmak üzere de iki farklı yönetişim rolu bulunmaktadır.

⛓  Blokzinciri, yeni geliştirmeleri ve güncellemeleri yeni bir zincir oluşturmaya (hardfork) gerek kalmadan entegre edebilecek şekilde geliştirilmiştir.

Biliyor musunuz?

BtcTurk | Kripto’da Türk Lirası ve Tether (USDT) ile kolayca Polkadot (DOT) alıp satabilirsiniz. BtcTurk | Kripto’ya üye değilseniz hemen üye olabilirsiniz. BtcTurk  | Kripto mobil uygulamasını uygulama mağazanızdan ücretsiz olarak indirebilirsiniz.

Generic selectors
Exact matches only
Search in title
Search in content
Post Type Selectors