PAX Gold (PAXG) Nedir? Nasıl Çalışır?

PAX Gold (PAXG), Paxos şirketinin kurucuları tarafından Eylül 2019’da piyasaya sürülmüştür. PAXG, Ethereum blokzincirinde üretilmiştir ve ERC-20 standartı ile çalışmaktadır. Altın destekli bir kriptopara birimidir ve altına yatırım yapmayı daha erişilebilir bir hale getirmek amaçlanmıştır. Bu yazıda PAX Gold (PAXG) nedir, PAX Gold (PAXG) nasıl çalışır, PAX Gold (PAXG) nasıl alınır ve PAXG/TRY işlem çiftinde nasıl işlem yapılır sorularının yanıtlarını bulabilirsiniz.

PAX Gold (PAXG) Nedir? Nasıl Çalışır?

PAXG, fiziksel altını dijital olarak yatırımcılara sunar. PAX Gold projesinin kurucusu Charles Cascarilla’dır. Ethereum blokzincirinde çalışan ERC-20 jetonudur. Altına yapılan yatırımın daha erişilebilir bir hale gelmesi amaçlanmıştır. Her PAXG jetonu, Brink’in kasalarında saklanan London Gold Delivery altın külçesinin bir onsu ile desteklenmektedir.
Her bir PAXG jetonu karşılığı olarak tutulan fiziki altınların kontrolü ise Withum tarafından yapılarak ay sonlarında https://paxos.com/attestations/ adresinde yayınlanmaktadır.

1 PAX Gold (PAXG) jetonu, 1 Troy Ounce (ons) altına denk gelecek şekilde oluşturulmaktadır. 1 Troy Ounce (ons) 31.10 gram altına denk gelmektedir. 1 PAX Gold (PAXG) jetonu da dolayısıyla 31.10 gram altına karşılık gelmektedir.

1 PAXG = 1 Troy Ounce
1 Troy Ounce = 31.10 gr altın
1 PAXG = 31.10 gr altın

PAXG, altın yatırımcılarının altını fiziksel olarak saklamak yerine dijital ortamda tutmalarına olanak sağlamaktadır. Proje sahibi şirket, piyasada bulunan her PAX Gold’un karşılığı altını, elinde bulundurduğunu belirtmektedir. PAXG’nin madenciliği yapılmamaktadır.

Paxos platformu tarafından; PAX Gold jetonları, desteklenen altın deposuyla bire bir orana sahip olduğu ifade edilmektedir. Dolaşımdaki PAXG jetonlarının miktarı sık sık değişmektedir.

PAX Gold (PAXG) transferi yapıldığında ortaya çıkan iki tür ücret vardır: Ethereum blokzinciri üzerindeki transfer işlemlerinde alınan standart gas ücreti ve PAXG zincir üstü işlem ücreti. PAX Gold (PAXG)’un geliştiricisi olan Paxos tarafından alınan bu ek zincir üstü ücreti, blokzincirinde transferi yapılan PAXG miktarının % 0.02’si olacak şekilde sabit bir orana ayarlanmıştır. Bu alınan ek ücret, Ethereum ağı gas ücreti ve kullanıcıların işlem yaptığı platformdan bağımsız şekilde Paxos tarafından alınan bir ücrettir.
Örneğin; bir cüzdan adresinden diğerine 10 PAXG göndermek istiyorsanız ve kesilecek ücretlerden sonra alıcı cüzdan adresinde mutlaka 10 PAXG yer almasını istiyorsanız hem yaklaşık gas ücretini hem de bu miktarın % 0.02’si kadarını ilave ederek transfer yapmalısınız. Fakat eğer transfer işleminizi 10 PAXG’lik bir miktar ile yapıyorsanız alıcı cüzdan adresine 10 PAXG’den daha düşük bir miktarın ulaşacağını hesaba katmalısınız.

PAX Gold (PAXG) Nasıl Saklanır?

PAX Gold (PAXG), altına endekslenmiş ve altına yapılan yatırımın dijital ortamda kolaylaşmasını sağlamak için kullanılan ERC-20 tabanlı bir jetondur. ERC-20 tabanlı Ethereum varlıklarını destekleyen masaüstü, mobil ve donanım cüzdanları ile PAXG bakiyelerinizi yönetebilirsiniz.
Paxos cüzdanında tutulan PAX Gold (PAXG) jetonlarının hangi altın külçesine karşılık geldiği https://paxos.com/paxgold/ adresinden takip edilebilmektedir.

PAX Gold (PAXG) Nasıl Alıp Satılır?

Türk Lirası ve Tether ile PAX Gold (PAXG) alıp satmak için BtcTurk | Kripto web sitesi veya BtcTurk | Kripto mobil uygulamasını kullanabilirsiniz. BtcTurk’e üye değilseniz, web sitemizden veya mobil uygulamamızdan hemen üye olabilir, anlaşmalı 7 banka ile 7/24 Türk Lirası göndererek PAX Gold (PAXG) alabilirsiniz.

PAX Gold (PAXG) Hakkında Bilmeniz Gereken Her Şey: 10 Soruda PAX Gold (PAXG)

BtcTurk YouTube kanalında yayınlanan, BtcTurk İş Geliştirme Direktörü Salim Karaman’ın sunduğu 10 Soruda Kriptoparalar adlı programın PAX Gold (PAXG) bölümünü izleyebilirsiniz.

Generic selectors
Exact matches only
Search in title
Search in content
Post Type Selectors