NEO Nedir?

NEO, topluluk tarafından yürütülen açık kaynaklı bir blokzinciri projesidir. Varlıkları dijitalleştirmek için blokzinciri teknolojisi ve bu varlıkların yönetimini otomatikleştirmek için akıllı kontratları kullanmaktadır. Ölçeklenebilir bir dağıtık ağ ve dijital sözleşmeleri bir araya getirerek dijital dünya için “Akıllı Ekonomi” oluşturmayı amaçlamaktadır. 2014 yılında Antshares ismiyle geliştirilmeye başlayan projenin kaynak kodları haziran 2015’te GitHub’da yayınlamıştır. Blokzinciri ekim 2016’da işlemlere açılan Antshares, 2017’de “Akıllı Ekonomi” olarak güncellediği vizyonuyla beraber NEO olarak yeniden adlandırılmıştır.

NEO, dijital varlıklar, dijital kimlik ve akıllı kontratların birleşiminden oluşan bir platformdur. NEO platformunda oluşturulan dijital varlıklar dijital sertifikalar ile doğrulanır. Bu sayede, tüm NEO varlıkları yasal olarak güvence altına alınır. Bu varlıklar, herhangi bir aracıya ihtiyaç duymadan NEO ağı üzerinde kullanıcıdan kullanıcıya transfer edilir. NEO akıllı kontratları birden fazla yazılım dilini destekler ve eşzamanlı işlem yapabilme, bölümlere ayrılabilme ve sınırsız ölçeklenebilme yeteneklerine sahiptir.

Neo (NEO) Nasıl Çalışır?

NEO platformunun para birimi olan NEO toplamda 100 Milyon adet olarak üretilmiştir. Kriptopara birimleri genel olarak 100 Milyon parçaya bölünebiliyorken, NEO en az 1 birim olarak transfer edilebilmektedir. Kriptoparayı transfer edebilmek için ödenmesi gereken işlem ücretleri, platformda üretilmiş bir diğer dijital varlık olan GAS ile karşılanmaktadır. NEO kullanıcıları, hesaplarında bulundurdukları NEO miktarı oranında GAS ile ödüllendirilmektedir. NEO sahipleri, aynı zamanda platform üzerinde oylama hakkına da sahiptir.

Saniyede 1000 transfer işlemi gerçekleştirilebilen NEO blokzincirinde, her 15-20 saniyede bir yeni bir blok üretilmektedir. Doğrulanan her blokla birlikte GAS üretimi de sağlanmaktadır. 2017’de her blokta 8 adet GAS üretilirken bu sayı her yıl bir adet azalarak yaklaşık 22 yıl boyunca toplamda 100 Milyon adet GAS üretileceği hesaplanmıştır. Üretilen GAS, cüzdanlarında bulunan NEO miktarı oranında NEO sahiplerine dağıtılmaktadır.

Neo (NEO) Nasıl Saklanır?

NEO; çevrimiçi, masaüstü, mobil ya da donanım cüzdanlarında saklanabilir.
Yaygın olarak kullanılan cüzdanları https://neo.org/neogas#wallets adresinde bulabilir, istediğiniz cüzdanı deneyebilirsiniz. Seçeceğiniz cüzdanın, özel anahtarı ya da 12–24 kelimelik kelime grubunu sizinle paylaştığından ve özel anahtar ile cüzdanların parolalarını güvenli bir şekilde sakladığınızdan emin olmalısınız. NEO ve NEO platformlarındaki NEP-5 varlıklarını sürekli internete bağlı olmayan, taşınabilir ve de güvenli donanım cüzdanlarında da saklayabilirsiniz. Donanım cüzdanlarından NEO gönderebilmek için cihazı bilgisayarınıza bağlamanız ve cüzdana ait uygulama aracılığıyla işlem yapmanız gerekiyor. Ödeme işlemlerini, cihaz üzerindeki fiziksel butonlar ile parola girerek yaptığınız için cüzdanınızı güvenle taşıyabilirsiniz.

Neo (NEO) Hakkında Bilmeniz Gereken Her Şey: 10 Soruda Neo (NEO)

BtcTurk YouTube kanalında yayınlanan, BtcTurk İş Geliştirme Direktörü Salim Karaman’ın sunduğu 10 Soruda Kriptoparalar adlı programın Neo (NEO) bölümünü izleyebilirsiniz.


Biliyor musunuz?

BtcTurk | Kripto’ya üye olduktan sonra banka hesabınızdan Türk Lirası transfer ederek BtcTurk | Kripto’da NEO alım satım işlemlerine hemen başlayabilirsiniz. Dilerseniz, Bitcoin veya Tether (USDT) karşılığında kolayca NEO alıp satabilirsiniz.

Generic selectors
Exact matches only
Search in title
Search in content
Post Type Selectors