NEO 3.0 Yükseltmesi Nedir? NEO’da Neler Değişecek?

Bir süredir detayları paylaşılsa da ertelenen NEO 3.0 yükseltmesi, gerçekleştiğinde şu ana kadar yapılacak olan en önemli yükseltmelerden biri olacağı belirtiliyor. Ana kapsamında ölçeklenebilirlik, optimize edilmiş bir ekonomi ve daha fazlasının sunulacağı ve büyük ölçekli şirketlere odaklanılacağı tamamen yeni bir platform olması beklenen NEO 3.0 yükseltmesinin bilinen detaylarını ve neler sağlayacağını bu yazıda özetledik.

Neo 3.0, ilk olarak Temmuz 2018’de NEO kurucusu Erik Zhang tarafından duyuruldu. NEO’yu var olan en eksiksiz blokzinciri geliştirme platformu yapacağını vaat eden bu yükseltmede yeni bir mimari, yerel sözleşmeler ve gelişmiş bir ekonomik model gibi birçok yenilik olacağı belirtildi.

NEO 3.0 yükseltmesinde sağlanacak en önemli değişikliklerden birinin işlem sayısıyla ilgili olacağı belirtiliyor. Mevcutta NEO 1.000 civarı bir TPS yani saniyedeki işlem sayısına sahip. Özellikle işletmeleri odağına alacağı bir kapsam belirtildiği için bu sayının epey yükseltilmesi bekleniyor.

Yine benzer şekilde büyük ölçekli şirketlere daha kullanışlı bir hizmet ve platform sunabilmek için NEO’nun ekonomik modelinin de bu yükseltmede yeni bir ayarlamaya tabi tutulacağı belirtiliyor. NEO’nun kendisi ve platform içindeki sistem ücretleri bu yükseltmeden sonra alt birimlere bölünebilir şekilde ayarlanması bekleniyor.

NEO 3.0’ın sunacağı yeni ekonomik modelde mevcuttaki gibi hem NEO hem GAS jetonları bulunmaya devam edecek. NEO, kullanıcılara ağda söz hakkı tanımaya devam ederken GAS, ağ içinde yakıt jetonu olarak kullanıma devam edecek.

NEO 3.0 yükseltmesi yepyeni bir ağ olarak tanıtıldığı için farklılaştırmak adına iletişimde NEO3’ü temsilen N3 adı kullanılmaktadır. Ekibin ifade ettiğine göre bu sayede N3, NEO’dan tamamen ayrışacak kadar farklı, NEO blokzincirinin yeni bir versiyonu olacaktır. Yani N3 blokzinciri veya N3 ağı değil N3 yazılım sürümünü çalıştıran NEO blokzinciridir.

N3’te yeni özellikler olarak yerleşik internet kaynağı erişimi, Neo isim servisi – etki alanı protokolü, zincir üstü yönetişim ve ekonomik model, merkezi olmayan kimlik protokolü NeoID, dağıtılmış nesne depolama sistemi NeoFS  ve basitleştirilmiş mimari yer alacağı paylaşılmıştır.

NEO’nun kendi web sitesinde N3 için verilen zaman planında Mart 2021 itibarıyla testnetin aktif olacağı ve daha önce ertelenen hayata geçme tarihinin de 2021’in üçüncü çeyreği olarak belirtilmiş.

Generic selectors
Exact matches only
Search in title
Search in content
Post Type Selectors