Livepeer (LPT) Nedir? Nasıl Çalışır?

Livepeer, merkeziyetsiz bir canlı video akışı ağı protokolüdür. Geliştiricilerin özgürce katkıda bulunabileceği açık kaynak kodlu bir protokol olan Livepeer, merkeziyetsiz canlı video akış protokolü sağlayan ilk proje olduğunu belirtmektedir. LPT ise Livepeer protokolünün Ethereum blokzinciri üzerinde oluşturulan yerel jetonudur. Bu yazıda Livepeer (LPT) nedir, Livepeer (LPT) nasıl çalışır, Livepeer (LPT) nasıl alınır ve LPT/TRY ve LPT/USDT işlem çiftlerinde nasıl işlem yapılır sorularının yanıtlarını bulabilirsiniz.

Livepeer (LPT) Nedir?

Livepeer, Mart 2017’de Doug Petkanics ve Eric Tang tarafından tanıtılmıştır. Livepeer, geliştiricilerin GitHub üzerinde temel kod içinde özgürce katkı sağlayabildiği açık kaynaklı bir protokoldür. Öte yandan Petkanics ve Tang’in kurucuları olduğu Livepeer Inc. projenin arkasında olan tüzel kişiliktir.

Livepeer merkeziyetsiz yapıda canlı video akış protokolü olarak geliştirilmiştir. Projenin tanıtımının ve teknik detaylarının yer aldığı dokümanlarda, canlı yayın ile video akışı sağlayan içerik üreticileri, yayıncı şirketler ve oluşumlar için mevcut merkezi yayın platform ve çözümlerine, blokzinciri tabanlı ve daha verimli bir alternatif olmayı hedeflendiği belirtilmiştir. Projenin çıkış noktasının son yıllarda içerik üretici ekonomisinin büyümesi ve video içeriğinin son kullanıcıya sorunsuz şekilde sunulmasını sağlayacak merkeziyetsiz bir alternatif önerisi olduğu belirtilmektedir.

LPT, Livepeer protokolünün ERC-20 tabanlı yerel jetonudur. LPT, kullanıcıların Livepeer’da gerçekleştirdikleri işlemleri güvence altına alır, katılımı teşvik eder, söz sahipliği sunar.

Livepeer (LPT) Nasıl Çalışır?

Livepeer protokolü, ham video dosyasının alınması, izleyicilerin kullandığı ekran boyutlarına göre ölçeklenmesi, yine kullanıcıların internet hızlarına göre en uygun duruma dönüştürme gibi format işlemlerini de barındırmaktadır. Livepeer uygulamalarında veya ürünlerinde video entegrasyonuna ihtiyaç duyan herkesin kullanabileceği bir altyapı sunmaktadır. Livepeer’ın 2017’deki çıkışından bu yana 100 milyon dakikadan fazla video işlediği belirtilmiştir.

Livepeer’in teknik dokümanlarında belirtildiği kadarıyla ana altyapı bileşenleri arasında Livepeer Protokolü, Go-Livepeer düğümü ve Livepeer Medya Sunucusu (LPMS) bulunmaktadır. Protokol, hizmetlerin kaydedilmesini sağlayan düğümler ve ödeme mekanizmaları için Ethereum tabanlı bir akıllı sözleşme barındırmaktadır. Livepeer Medya Sunucusu (LPMS), video alma protokolleri, format dönüştürme, akış ve oynatma gibi işleyişlerin barındığı açık kaynaklı bir medya sunucusudur. Go-Livepeer ise protoklün blokzinciri ile iletişimini sağlayan bir yapıdır.

Livepeer, Ethereum blokzinciri üzerine oluşturulmuştur ve DPoS konsensüs mekanizmasının değiştirilmiş bir versiyonunu kullanmaktadır. DPoS mekanizmasında madencilik yoktur. Bunun yerine, blokzincirindeki yeni blokların doğrulanması, stake edilen jeton sayısına bağlı olarak gerçekleşir.

LPT, enflasyonist bir jetondur yani maksimum arzı sınırlı değildir.

Livepeer (LPT) Nasıl Saklanır?

Livepeer’ın yerel jetonu olan LPT, Ethereum blokzinciri üzerinde oluşturulmuştur. ERC-20 tabanlı LPT varlıklarınızı BtcTurk | Kripto hesabınızın yanı sıra ERC-20 tabanlı Ethereum varlıklarını destekleyen masaüstü, mobil ve donanım cüzdanlarında saklayıp yönetebilirsiniz.

Livepeer (LPT) Nasıl Alıp Satılır?

Türk Lirası ve Tether ile Livepeer (LPT) alıp satmak için BtcTurk | Kripto web sitesi veya BtcTurk | Kripto mobil uygulamasını kullanabilirsiniz. BtcTurk’e üye değilseniz, web sitemizden veya mobil uygulamamızdan hemen üye olabilir, anlaşmalı 7 banka ile 7/24 Türk lirası göndererek Livepeer (LPT) alabilirsiniz.

Livepeer (LPT) Hakkında Bilmeniz Gereken Her Şey: 10 Soruda Livepeer (LPT)

BtcTurk YouTube kanalında yayınlanan, BtcTurk İş Geliştirme Direktörü Salim Karaman’ın sunduğu 10 Soruda Kriptoparalar adlı programın Livepeer (LPT) bölümünü izleyebilirsiniz.

Generic selectors
Exact matches only
Search in title
Search in content
Post Type Selectors