Jupiter (JUP) Nedir? Nasıl Çalışır?

Jupiter (JUP), Solana blokzinciri üzerinde çalışan merkeziyetsiz bir otomatikleştirilmiş piyasa yapıcı (AMM) platformudur. Jupiter platformu, token takası, vadeli işlemler, zincirler arası varlık transferi gibi çeşitli faaliyetlerin gerçekleştirilebildiği bir altyapı sunar. Bu yazıda, Jupiter (JUP) nedir, Jupiter (JUP) nasıl çalışır, Jupiter (JUP) nasıl alınır ve JUP/TRY ve JUP/USDT işlem çiftlerinde nasıl işlem yapılır sorularının cevaplarını bulabilirsiniz.

Jupiter (JUP) Nedir? Nasıl Çalışır?

Jupiter (JUP), Solana blokzinciri üzerinde faaliyet gösteren merkeziyetsiz bir AMM platformudur. Jupiter AMM, kullanıcıların birçok farklı likidite havuzunda işlem yapabilmesini sağlar. Jupiter üzerinde token takası, limit emir, düzenli alım stratejisi, vadeli işlemler ve Solana dışındaki blokzincirlerle varlık transferi yapılabilmektedir.  

Jupiter (JUP), kullanıcılara kendi platformu üzerinden hizmet vermekle birlikte API servisi sunmaktadır. Bu sayede, farklı uygulamalar Jupiter’in hizmetlerinden 3. parti servis olarak yararlanabilmekte, kendi uygulamalarına entegre edebilmektedirler.

Jupiter (JUP), kurucusu, Meow kullanıcı adını kullanan anonim bir geliştiricidir. Geliştiricinin yüzü bilinse de gerçek ismi kullanılmamaktadır. Meow kullanıcı adı nedeniyle Jupiter platformunun tasarımları kedi teması üzerine kuruludur.

Jupiter (JUP), Solana ağı üzerinde çalışan SPL (Solana Program Library) tabanlı bir token’dır. Jupiter platformundaki değişiklikler, JUP token sahiplerinin verdiği oylarla belirlenir. Bu nedenle JUP, aynı zamanda yönetişim token’ıdır.

JUP’un toplam arzı 10.000.000.000 adet ile sınırlandırılmıştır.

JUP, faaliyete geçtiği 31 Ocak 2023 tarihinden bu yana çeşitli etkinliklerle kullanıcılara airdrop üzerinden JUP dağıtmıştır. Dağıtım programları devam etmektedir.

Jupiter (JUP) web sitesine https://jup.ag/ bağlantısından ulaşabilirsiniz.

JUP hakkında detaylı bilgi için buraya tıklayabilirsiniz.

Jupiter (JUP) Nasıl Saklanır?

JUP, SPL tabanlı bir token’dır. Solana blokzincirini destekleyen tarayıcı, masaüstü, mobil ve donanım cüzdanları ile JUP bakiyelerinizi yönetebilirsiniz.

Jupiter (JUP) Nasıl Alıp Satılır?

Türk lirası ve Tether ile Jupiter (JUP) alıp satmak için BtcTurk | Kripto web sitesi veya BtcTurk | Kripto mobil uygulamasını kullanabilirsiniz. BtcTurk | Kripto’ya üye değilseniz, web sitemizden veya mobil uygulamamızdan hemen üye olabilir, anlaşmalı 7 banka ile 7/24 Türk lirası göndererek Jupiter (JUP) alabilirsiniz.

Kullanıcılarımızın risk yönetim ilkeleri kapsamında gerekli inceleme ve araştırmayı gerçekleştirerek, kendi risk-getiri seviyelerine uygun şekilde işlem yapmalarını hatırlatırız.

Generic selectors
Exact matches only
Search in title
Search in content
Post Type Selectors