Fantom (FTM) Nedir? Nasıl Çalışır?

Fantom (FTM) geliştiricilere kendi konsensus algoritması ile merkezi olmayan finans (DeFi) servisleri sunan bir akıllı kontrat platformudur. Transfer işlemlerini 2 saniyenin altında doğrulamayı sağlayan onay mekanizması ile akıllı kontrat tabanlı uygulamaların işlem sürelerini kısaltmaktadır.

Fantom (FTM) Nasıl Çalışır?

Fantom, Lachesis adı verilen konsensus algoritması ile merkezi olmayan uygulamalara (dApps) yüksek hızlı, ölçeklenebilir ve güvenli bir altyapı sunar. Her bir Lachesis düğümü, transferlerin dönüşümsüz yönlendirilmiş grafiğini (DAG) saklar. Yönlendirilmiş Dönüşümsüz Grafik (Directed Acyclic Graph) birbirine bağlı fakat kesişmeyen kenar ve köşelerden oluşur. Her bir DAG, transferleri içeren etkinlik bloklarını tutar. Etkinlik blokları, onaylanan ve onaylanmayan transferlerden oluşur. Yönlendirilmiş Dönüşümsüz Grafik’e dahil olan yeni işlemler onaylanmamış olarak kabul edilirken, daha eski işlemler düğümler tarafından onaylanır ve sıralanır.

Düğümler, blokları birbirlerine göndermek yerine yalnızca etkinlik bloklarını senkronize ederler. Doğrulayıcılar ağın durumunu oylamak yerine ağa bağlı birimlerin oluşturduğu etkinlikleri ve transferleri düzenli olarak takip eder ve denetlerler.

Ağın dijital para birimi FTM, akıllı kontratlardaki hız sorununu çözmeyi amaçlar. FTM ile işlemleri 2 saniyenin altında tamamlamak mümkündür.

Fantom (FTM) Nasıl Saklanır?

Fantom ağının dijital varlığı FTM, Ethereum blokzincirinde üretilmiş ERC20 tabanlı akıllı kontrattır. ERC20 tabanlı Ethereum varlıklarını destekleyen donanım cüzdanları ile masaüstü, mobil ve tarayıcı eklentisi Web3 cüzdanları aracılığıyla FTM varlıklarınızı yönetebilirsiniz.

Fantom (FTM) Nasıl Alıp Satılır?

Türk Lirası ve Tether ile Fantom (FTM) alıp satmak için BtcTurk | Kripto web sitesi veya BtcTurk | Kripto mobil uygulamasını kullanabilirsiniz. BtcTurk’e üye değilseniz, web sitemizden veya mobil uygulamamızdan hemen üye olabilir, anlaşmalı 7 banka ile 7/24 Türk Lirası göndererek Fantom (FTM) alabilirsiniz.

Fantom (FTM) Hakkında Bilmeniz Gereken Her Şey: 10 Soruda Fantom (FTM)

BtcTurk YouTube kanalında yayınlanan, BtcTurk İş Geliştirme Direktörü Salim Karaman’ın sunduğu 10 Soruda Kriptoparalar adlı programın Fantom (FTM) bölümünü izleyebilirsiniz.

Generic selectors
Exact matches only
Search in title
Search in content
Post Type Selectors