Ethereum Name Service (ENS) Nedir? Nasıl Çalışır?

Ethereum Name Service (ENS), Ethereum Vakfı tarafından 4 Mayıs 2017 tarihinde piyasaya sürülmüştür. Proje, Yeni Zelandalı yazılım mühendisi Nick Johnson tarafından geliştirilmiştir. Ethereum Vakfı tarafından oluşturulan Ethereum Name Service (ENS), 2018 yılında ayrı bir organizasyon olarak çalışmaya devam etmiştir. Ethereum Name Service (ENS); kullanıcıların, Ethereum tabanlı ağa daha kolay erişmesini sağlamayı amaçlar. Bu yazıda Ethereum Name Service (ENS) nedir, Ethereum Name Service (ENS) nasıl çalışır, Ethereum Name Service (ENS) nasıl alınır ve ENS/TRY ve ENS/USDT işlem çiftlerinde nasıl işlem yapılır sorularının yanıtlarını bulabilirsiniz.

Ethereum Name Service (ENS) Nedir? Nasıl Çalışır?

Ethereum Name Service (ENS), Ethereum blokzincirine dayalı dağıtılmış, açık ve genişletilebilir isimlendirme sistemidir. Zor okunabilen adresler, daha kolay okunup anlaşılabilecek şekilde çevirilir. Ethereum Name Service, Ethereum blokzinciri tabanlıdır ve yerel jetonu ENS’dir. ENS, cüzdanlarda makineler tarafından okunan alfanumerik Ethereum adreslerini, herkes tarafından rahat okunabilecek bir forma dönüştürmektedir. Ethereum Name Service projesi ile kullanıcılar, makineler tarafından okunabilen alfanümerik kodları kullanmak yerine, NFT ve diğer kripto varlıklarını kısa ve daha kolay akılda kalıcı bir bağlantıya dönüştürür.

Ethereum Name Service, Alan Adı Sistemi’ne (DNS) benzerlik gösteren bir yapı ile çalışır. DNS çalışma sisteminde uzun ve akılda kalması zor olan IP adresleri daha kolay hatırlanabilecek URL’lere dönüştürülür. Ethereum Name Service de, Ethereum blokzincirinde yer alan adresleri aynı DNS sisteminde olduğu gibi daha hatırlanabilir bir şekilde düzenler.

ENS ile .eth uzantılı adresler alınabilmektedir.
Aşağıdaki örnekte gösterildiği gibi karmaşık bir cüzdan kodu, ENS hizmeti ile daha basit ve anlaşılabilir bir hale dönüştürülebilir.12c6DSiU4Rq3P4ZxziKxzrL5LmMBrzjrJX –—> satoshi.eth

ENS, bir yönetişim jetonudur. Jeton sahipleri, yapılan oylamalarda kullanılması için oylarını DAO’ya devredebilmektedir.

Ethereum Name Service’nin toplam arzı 100,000,000 adettir.

Ethereum Name Service (ENS) Nasıl Saklanır?

Ethereum Name Service (ENS), kullanıcıların Ethereum tabanlı ağa daha kolay erişmesini sağlamayı amaçlayan Ethereum tabanlı bir jetondur. Ethereum tabanlı varlıkları destekleyen masaüstü, mobil ve donanım cüzdanları ile ENS bakiyelerinizi yönetebilirsiniz.

Ethereum Name Service (ENS) Nasıl Alıp Satılır?

Türk Lirası ve Tether ile Ethereum Name Service (ENS) alıp satmak için BtcTurk | Kripto web sitesi veya BtcTurk | Kripto mobil uygulamasını kullanabilirsiniz. BtcTurk’e üye değilseniz, web sitemizden veya mobil uygulamamızdan hemen üye olabilir, anlaşmalı 7 banka ile 7/24 Türk lirası göndererek Ethereum Name Service (ENS) alabilirsiniz.

Ethereum Name Service (ENS) Hakkında Bilmeniz Gereken Her Şey: 10 Soruda Ethereum Name Service (ENS)

BtcTurk YouTube kanalında yayınlanan, BtcTurk İş Geliştirme Direktörü Salim Karaman’ın sunduğu 10 Soruda Kriptoparalar adlı programın Ethereum Name Service (ENS) bölümünü izleyebilirsiniz.

Generic selectors
Exact matches only
Search in title
Search in content
Post Type Selectors