Decentraland (MANA) Nedir? Nasıl Çalışır?

Decentraland (MANA), Ethereum blokzinciri üzerine kurulmuş, dünyanın ilk merkezsiz sanal gerçeklik platformudur. Kullanıcılar platform üzerinde sanal gerçeklik içerikleri üretebilir, sanal dünyayı deneyimleyebilir ve ürettikleri içeriklerden gelir elde edebilir.

Decentraland (MANA) Nasıl Çalışır?

Decentraland sanal dünyasının 3 boyutlu, gezilebilir ve sınırlı alanı LAND olarak adlandırılır. LAND, Ethereum blokzincirinde ERC721 formatında akıllı kontrat olarak üretilmiş benzersiz bir dijital varlıktır (NFT). Tıpkı gerçek dünyada olduğu gibi, Decentraland dünyası da parsellere ayrılmıştır. Bu parseller, Decentraland’ın dijital varlığı MANA ile satın alınabilir. Kullanıcılar, satın aldıkları alanlarda uygulamalar geliştirebilirler.

MANA, Decentraland platformunun ERC20 tabanlı dijital varlığıdır. MANA, LAND parselleri satın almak veya harcama yapmak için kullanılabilir. Decentraland sanal dünyasında oluşturduğunuz sanal karakterinizi özelleştirmek veya karakteriniz için aksesuarlar ve ürünler satın almak için MANA ile ödeme yapabilirsiniz. Yazılım geliştiriciyseniz, kendi ürünlerinizi, aksesuarlarınızı üreterek Decentraland kullanıcılarına satabilirsiniz.

Web 3.0 destekli Chrome veya Firefox web tarayıcınızda, tarayıcı tabanlı Metamask cüzdanı veya web tabanlı Fortmatic cüzdanı ile Decentraland dünyasına giriş yaparak kendi sanal karakterinizi oluşturabilir, Decentraland dünyasında gezintiye çıkabilirsiniz.

Daha fazla parsel satın alarak bunları temalı topluluklar veya bölgelere dönüştürebilirsiniz.

Decentraland sanal gerçeklik dünyasında kullanılan görsel, işitsel ve 3 boyutlu içerikler web sunucularında saklanır. Dileyen herkes Decentraland ağına web sunucusu ilave edebilir. Ancak bu sunucular topluluk tarafından oylanarak kabul edilir. Bu süreç, merkeziyetsiz otonom organizasyon (DAO) tarafından kontrol edilir.

Decentraland sanal gerçeklik dünyasını deneyimlemek için https://play.decentraland.org adresini Chrome veya Firefox masaüstü web tarayıcınızla ziyaret edebilirsiniz.

Decentraland (MANA) Nasıl Saklanır?

ERC20 tabanlı Decentraland (MANA), ERC20 varlıklarını destekleyen Ethereum cüzdanlarında saklanabilir. BtcTurk | Kripto hesabınıza MANA yatırma ve hesabınızdan MANA çekme işlemlerinizde ERC20 destekleyen Ethereum cüzdanlarını kullanabilirsiniz.

MANA bakiyenizi yönetmek için tarayıcı tabanlı Ethereum cüzdanlarını kullanabilirsiniz. Web3.0 tarayıcı eklentisi cüzdanları (Metamask vb.), masaüstü, web, mobil ya da çevrimiçi cüzdanlar ile MANA yatırma ve çekme işlemlerinizi gerçekleştirebilirsiniz. Ethereum (ETH) ağını destekleyen donanım cüzdanlarında da MANA saklanabilmektedir.

Decentraland şu anda tarayıcı tabanlı Metamask cüzdanını, Fortmatic web tabanlı cüzdanı ve Ledger donanım cüzdanını desteklemektedir.

Decentraland (MANA) Nasıl Alıp Satılır?

Türk Lirası, Bitcoin ve Tether ile Decentraland (MANA) alıp satmak için BtcTurk | Kripto web sitesi veya BtcTurk | Kripto mobil uygulamasını kullanabilirsiniz. BtcTurk’e üye değilseniz, web sitemizden veya mobil uygulamamızdan hemen üye olabilir, anlaşmalı 7 banka ile 7/24 havale ile Türk Lirası göndererek Decentraland (MANA) alabilirsiniz.

Decentraland (MANA) Hakkında Bilmeniz Gereken Her Şey: 10 Soruda Decentraland (MANA)

BtcTurk YouTube kanalında yayınlanan, BtcTurk İş Geliştirme Direktörü Salim Karaman’ın sunduğu 10 Soruda Kriptoparalar adlı programın Decentraland (MANA) bölümünü izleyebilirsiniz.

Generic selectors
Exact matches only
Search in title
Search in content
Post Type Selectors