Dash Nedir?

Transferleri anlık olarak gerçekleştirebileceğiniz, düşük işlem ücretli bir kriptopara olan Dash, sadece hızlı ve düşük maliyetli değil aynı zamanda gizliliğe ve kullanılabilirliğe de odaklanıyor.

Dash, herhangi bir merkezi otoriteye ihtiyaç duymadan, dünyanın herhangi bir noktasında, hızlı, basit ve çok düşük maliyetli ödemeler yapabilmeye imkan veren bir dijital para birimidir. Merkezi olmayan, eşler arası ağa (P2P) dayalı olan ve güçlü kriptografik şifreleme metodlarıyla korunan blokzinciri sayesinde Dash, güvenli ve kullanıcı dostu bir ödeme yöntemi sunmaktadır. Dash, Bitcoin’e kıyasla daha hızlı ve düşük maliyetlidir; altın ya da nakit paraya göre daha bölünebilir. İnternet ödemeleri ve günlük hayattaki ödemeler için uygundur.

2014 yılında başlayan Dash projesi, başlangıçta hız ve kullanıcılar arasında kolayca takas edilebilir olmaya odaklandı. Nakit paraya pratik bir alternatif olmayı amaçlayan Dash, hem çevrimiçi hem de fiziksel satış noktalarında kullanıma uygun olarak tasarlandı.

Düşük işlem ücretleri ve hızlı transfer edilebilmesi nedeniyle Dash, hem kredi kartları hem de nakit para için alternatif bir ödeme aracı olarak kullanılabilir. Dash ayrıca, kullanıcılarına Anında Gönder (InstantSend) ve Gizli Gönder (PrivateSend) seçeneklerini de sunmaktadır. Dash ağına bağlı Masternode’lar aracılığıyla kullanıcılar, 1–2 saniye içerisinde onaylanan transferler yapabilir veya sadece alıcı ve gönderici tarafından takip edilebilen gizlilik odaklı transferlere de Dash ağında gerçekleştirilebilmektedir.

Dash (DASH) Nasıl Çalışır?

Bir ödeme aracı ve aynı zamanda bir para birimi olan DASH, cüzdanlar arasında, herhangi bir aracıya ya da merkezi otoritenin onayına gerek olmadan doğrudan transfer edilebilir. Dash ağında açık olarak gerçekleşen transferler, herkesin erişimine açık, şifreli, dağıtık yapıdaki bir kayıt defteri olan blokzincirine, değiştirilemeyecek şekilde ve anonim olarak kaydedilir. İşlemlerin blokzincire yazılabilmesi için matematik formüllerini doğrulayan madenciler tarafından onaylanması beklenir. DASH blokzincirinde işlemler ortalama 2,5 dakikada bir onaylanmaktadır. Bir transferin alıcı cüzdanda kullanılabilir duruma geçmesi 5 dakika ile 25 dakika arasında değişmektedir.

DASH blokzincirinde, Anında Gönder (InstantSend) ve Gizli Gönder (PrivateSend) seçenekleri de mevcuttur. Anında Gönder özelliği ile, işlemler 1-2 saniye içerisinde onay alarak alıcı cüzdanda kullanılabilir hale gelmektedir. Gizli Gönder seçeneğinde ise, gönderici cüzdandan çıkan DASH’ler, Masternode’lar tarafından karıştırılarılarak, blokzincirinde takip edilemeyecek hale getirildikten sonra alıcı adrese teslim edilir. Bu transferleri sadece gönderici cüzdanlar takip edebilmektedir.

Dash (DASH) Nasıl Saklanır?

DASH, çevrimiçi, masaüstü, mobil, donanım ya da kağıt cüzdanlarda saklanabilir.

DASH, websitesi üzerinde listelenen cüzdanlara https://dash.org/downloads adresinden ulaşabilirsiniz. Seçeceğiniz cüzdanın, özel anahtarı ya da 12–24 kelimelik kelime grubunu sizinle paylaştığından ve özel anahtar ile cüzdanların parolalarını güvenli bir şekilde sakladığınızdan emin olmalısınız. DASH’i, sürekli internete bağlı olmayan, taşınabilir ve de güvenli donanım cüzdanlarında da saklayabilirsiniz. Donanım cüzdanlarından DASH gönderebilmek için cihazı bilgisayarınıza bağlamanız ve cüzdana ait uygulama aracılığıyla işlem yapmanız gerekiyor. Ödeme işlemlerini, cihaz üzerindeki fiziksel butonlar ile parola girerek yaptığınız için cüzdanınızı güvenle taşıyabilirsiniz.


Biliyor musunuz?

BtcTurk | Kripto’ya üye olarak banka hesabınızdan Türk Lirası gönderdikten kısa bir süre sonra BtcTurk | Kripto’da DASH alabilirsiniz. Dilerseniz, Türk Lirası (TL) veya Tether (USDT) karşılığında da DASH alıp satabilirsiniz.

Generic selectors
Exact matches only
Search in title
Search in content
Post Type Selectors