Compound (COMP) Nedir? Nasıl Çalışır?

Compound (COMP) merkezi olmayan kredilendirme platformudur. Merkeziyetsiz Finans (DeFi) protokolü ile ağın desteklediği havuzlara yatırılan kriptoparalar için gelir imkanı sunmaktadır. Kullanıcılar, havuzlara yatırdıkları kriptopara varlıkları karşılığında Compound platformunda üretilen bir dijital varlık sahibi olurlar. Üretilen bu jetonlar, kullanıcıların havuzdaki payını belirler. Kullanıcı, havuzdaki payı ve havuzun sağladığı yıllık faiz oranı doğrultusunda kazanç sağlar.

Compund (COMP) Nasıl Çalışır?

Compound, en popüler merkeziyetsiz finans uygulamaları arasında yer almaktadır. Kullanıcılar, Compound platformundaki bir havuza kriptopara yatırdıklarında karşılığında üretilen bir dijital varlığa sahip olurlar. Bu dijital varlıklar hem kullanıcıların platforma yatırdıkları kriptopara varlıklarını garanti altına alır hem de kullanıcının havuzdaki payını temsil eder. Kullanıcı, platforma yatırdığı kriptopara varlığını geri almak isterse, platform tarafından üretilen dijital varlığı platforma iade eder ve havuzdaki payını geri alabilir.

Compound platformuna yatırılan kriptopara varlığına karşılık olarak alınan cTokenları elinde tutan kullanıcılar pasif gelir elde edebilir. cTokenların takas değerlerinin arttığı durumlarda kullanııclar, yatırdıklarından daha fazla kriptopara varlığı geri alabilirler. Havuzlarda gerçekleşen işlemlerden elde edilen gelirler, COMP dijital varlığı olarak kullanıcının hesabında birikir.

ERC20 akıllı kontratı olarak Ethereum platformunda üretilen COMP, sahiplerine yönetişim hakkı sunar. Merkezi olmayan Compound platformu, COMP sahipleri tarafından yönetilir. 100.000 ve üzeri miktarda COMP sahipleri, platform üzerinde değişiklik teklifinde bulunabilir. Sunulan teklifler, COMP sahipleri tarafından 3 gün süresince oylanır ve 400.000 ve üzeri oy alarak kabul edilen teklifler 2 günlük bekleme süresinin ardından otomatik olarak uygulamaya geçer.

Kullanıcılar, diledikleri zaman bu varlıkları kendi cüzdanlarına çekebilirler. Ancak Compound, Ethereum platformu üzerinde kurulu olduğu için, kriptopara yatırma, çekme ve COMP hakedişlerini devralma işlemleri maliyetli olabilmektedir. COMP sahipleri, oylamalara katılabilecekleri gibi, oy haklarını diğer başka bir kullanıcıya veya uygulamaya delege edebilirler.

Compound platformu, kullanıcılarından emanet aldığı kriptopara varlıkları kredilendirmede kullanır. Kredi almak isteyen kullanıcı, teminat olarak bir başka kriptopara varlığını platforma emanet olarak yatırır. Yatırılan kriptopara varlığına karşılık olarak alınabilecek borç miktarları değişkenlik göstermektedir. Teminat gösterilen kriptopara varlığının piyasa değerinin belirlenen seviyenin altına düşmesi durumunda, teminat sahibi teminatının bir kısmını veya tamamını kaybedebilir.

Compound (COMP) Nasıl Saklanır?

Compound (COMP) Ethereum blokzincirinde üretilmiş bir akıllı kontrattır. ERC20 tabanlı kriptopara varlıklarını destekleyen tüm cüzdanlarda saklanabilir. COMP, web3.0 cüzdanlarda (Metamask vb.), masaüstü, web, mobil ya da çevrimiçi cüzdanlarda saklanabilir. Ayrıca Ethereum cüzdanına sahip donanım cüzdanları da Compound desteklemektedir.

Compound platformunda işlem yapabilmek için tarayıcı eklentisi olarak çalışan Metmask, Ledger ya da WalletConnect destekleyen mobil cüzdanları kullanabilirsiniz. Platform ayrıca web tabanlı Coinbase cüzdanını da desteklemektedir.

Compound (COMP) Nasıl Alıp Satılır?

Türk Lirası, Bitcoin ve Tether ile Compound (COMP) alıp satmak için BtcTurk | Kripto web sitesi veya BtcTurk | Kripto mobil uygulamasını kullanabilirsiniz. BtcTurk’e üye değilseniz, web sitemizden veya mobil uygulamamızdan hemen üye olabilir, anlaşmalı 7 banka ile 7/24 havale ile Türk Lirası göndererek Compound (COMP) alabilirsiniz.

Compound (COMP) Hakkında Bilmeniz Gereken Her Şey: 10 Soruda Compound (COMP)

BtcTurk YouTube kanalında yayınlanan, BtcTurk İş Geliştirme Direktörü Salim Karaman’ın sunduğu 10 Soruda Kriptoparalar adlı programın Compound (COMP) bölümünü izleyebilirsiniz.

Generic selectors
Exact matches only
Search in title
Search in content
Post Type Selectors