Chainlink (LINK) Nedir?

Chainlink, akıllı kontratlara, harici veri bağlantısı sağlayan merkezi olmayan uzman ağ olarak geliştirilmiştir. Bu sayede, blokzincirinde yer almayan veriler, güvenli ve doğrulanabilir akıllı kontratlar ile ilişkilendirilebilmektedir. Chainlik, API (Uygulama Programlama Arayüzü) ile akıllı kontratlar arasında, merkezi olmayan güvenilir bağlantı sağlamaktadır.

Ethereum blokzinciri üzerinde üretilen akıllı kontratlar, bu kontratlarda belirtilen şartların dışarıdan müdahaleye gerek kalmadan işlenebilmesine olanak sağlayan dijital sözleşmelerdir. Geliştiriciler, veri sağlayıcılarının API ile sunduğu verileri, Chainlink aracılığıyla akıllı kontratlara bağlayabilirler. Akıllı kontratlara aktarılan veriler, blokzincir üzerinde doğrulanabilir ve diğer akıllı kontratlarla etkileşime girebilir.

Merkezi olmayan Chainlink uzman ağı ile birbiriyle doğrudan bağlantısı olmayan platformlar, blokzincirleri veya ödeme sistemlerini birbirine bağlamak mümkündür. Veri sağlayıcıları ile ödeme platformları veya Ethereum blokzinciri ile başka bir kriptopara blokzinciri arasında köprü görevi görmektedir.

Chainlink’in uzman ağının temel görevi zincir dışında olan veriyi alarak akıllı kontratlar aracılığıyla zincire aktarmaktır. Veri aktarım işlemi Chainlink ağına dahil olan düğümler (node’lar) tarafından gerçekleştirilir. Bir kullanıcı ya da kuruluş, zincirde olmayan bir verinin blokzincirine aktarılmasını için bir akıllı kontrat aracılığıyla talebini Chainlink ağına iletir. Chainlink ağında, öncelikle zincirin dışındaki veriyi zincire aktaracak düğüm seçilir. Ağdaki düğümler zincir dışındaki veriyi alarak akıllı kontrat aracılığıyla blokzincirine aktarma işlemi için teklifte bulunurlar. En uygun teklifi veren düğüm zincir dışındaki veriyi alarak blokzincirine aktarır. Ethereum blokzincirinde bir akıllı kontrata yazılan veri, alıcının akıllı kontratıyla eşleştirilerek kullanıcıya ulaştırılır. Chainlink ağı, arka planda, dışarıdan veri alacak düğümün otomatik olarak seçilmesi sağlar ve veri transferini kontrol eder. Dışarıdan alınan veri sadece veriyi talep eden akıllı kontrat sahibi ile paylaşılır. Ağa dahil olan herhangi bir kullanıcı ya da düğüm tarafından kullanılamaz.

Chainlink ağının kriptopara birimi LINK, Ethereum platformunda üretilmiş bir ERC-20 akıllı kontrat jetonudur. LINK, ERC-20 destekli çevrimiçi, masaüstü, mobil, donanım cüzdanlarda saklanabilir.


Biliyor musunuz?

BtcTurk | Kripto’ya üye olarak banka hesabınızdan Türk Lirası gönderdikten kısa bir süre sonra BtcTurk | Kripto’da LINK alabilirsiniz. Dilerseniz, Türk Lirası (TL) veya Tether (USDT) karşılığında da Chainlink (LINK) alıp satabilirsiniz.

Generic selectors
Exact matches only
Search in title
Search in content
Post Type Selectors