Basic Attention Token (BAT) Nedir? Nasıl Çalışır?

Basic Attention Token (BAT) blokzinciri tabanlı dijital reklamcılık platformunun dijital varlığıdır. Brave web tarayıcısı ile reklamcılara hedef kitlelerine odaklı ve daha yüksek etkileşime sahip reklam seçenekleri sunarken, kullanıcılara da, gizliliklerini ihlal etmeden, ilgi alanlarına özel sunulan reklamlardan gelir elde etme fırsatı verir.

Basic Attention Token (BAT) Nasıl Çalışır?

Basic Attention Token’ın (BAT) kullanıldığı blokzinciri tabanlı reklam ağı, Brave web ve mobil tarayıcısı kullanıcıları, reklam yayıncıları ve reklam verenler olmak üzere üç temel bileşenden oluşmaktadır. Kullanıcılar, açık kaynaklı Chromium projesi üzerine inşa edilen hızlı, web 3.0 destekli Brave tarayıcısını kullanır. Brave web tarayıcısı, arka planda kullanıcılara, internet reklamlarından arındırılmış ve kullanıcıların mahremiyetini koruyan web gezintisi deneyimi sağlar. Yaygın olarak kullanılan web tarayıcılarının aksine Brave, dahili reklam engelleyicisi ve güvenlik kalkanına sahiptir. Brave, arama motorları, video paylaşım siteleri, sosyal medya ağları ve diğer internet sitelerindeki reklamların büyük bölümünü engelleyerek kullanıcılara daha sade, daha hızlı ve daha güvenli bir internet deneyimi sunar.

Brave, engellediği reklamlara karşılık kullanıcılarına, Brave Rewards (Brave Ödülleri) programına katılan kullanıcılarına, hedefe odaklı reklamlar gösterir. Brave Ödülleri programına katılan kullanıcılara, internet kullanım alışkanlıklarına bağlı olarak sponsorlu reklamlar gösterilir. Kullanıcılar bir saatte görüntülenecek en fazla reklam sayısını (1-5) seçebilirler. Daha fazla reklam gösterimi ile gelirini artırmak isteyen kullanıcılar, anlık bildirim olarak görüntülenen reklamlara ek olarak yeni sekme ekranına özel reklamları almayı da tercih edebilirler.

Yayıncılar, Brave Ödülleri | Üreticiler (Brave Rewards | Creators) programına katılarak web siteleri, Youtube, Twitch gibi video içerik paylaşım siteleri veya Reddit, Twitter gibi sosyal medya hesapları ve Github üzerinden kullanıcılardan bahşiş alabilirler. Programa dahil olduktan sonra ilgili sosyal medya hesabını veya içerik platformunu Brave Ödülleri | Üreticiler hesaplarına bağlayarak, hesaplarını veya kanallarını diğer kullanıcılardan bahşiş almaya açabilirler. Brave kullanıcıları programa dahil olan yayıncıların web sitelerini veya kanallarını ziyaret ettiğinde, Brave, ilgili sitenin ya da kanalın programa dahil olduğunu tarayıcının adres çubuğunda belirtir. Bu sayede kullanıcılar, ziyaret ettikleri web sitesini, içerik kanalını veya sosyal medya hesabını desteklemek için tek seferlik veya aylık düzenli bahşiş ödemesi yapabilirler. Ödemeler, kullanıcıların Brave Ödülleri hesaplarında biriken BAT ile yapılmaktadır. Yayıncıları daha fazla desteklemek isteyen kullanıcılar, çevrimiçi cüzdan hizmet sağlayıcısı Uphold hesaplarını Brave tarayıcılarındaki cüzdana bağlayarak, Brave cüzdanlarına BAT transfer edebilir ve Brave cüzdanındaki BAT bakiyesi ile bahşiş ödemesi yapabilir.

Brave tarayıcısı, Düzenli Katkı seçeneği ile kullanıcılarına açık kaynaklı web sitelerine, kullanıcıların sık ziyaret ettiği ve Brave ödül programına dahil olan sitelere otomatik olarak düzenli bahşiş ödemesi yapma imkanı sunar. Bu sayede, kullanıcılar Brave Ödülleri programından kazandıkları BAT dijital varlıkları ile yayıncıları destekleyebilir. Kazandıkları BAT varlıklarını otomatik olarak bağışlamak istemeyen kullanıcılar Düzenli Katkı seçeneğini kapatabilir veya ödeme yapmak istedikleri siteleri ve aylık toplam katkı tutarını belirleyebilirler.

Reklam verenler, Brave | Reklamlar (Brave | Ads) hizmeti ile Brave web tarayıcısında gösterilecek reklam yayınları yapabilirler. Brave Reklamlar hizmeti, şu anda en az 5000$ ve üzeri bütçeli reklam yayınlama taleplerini kabul etmektedir.

Basic Attention Token (BAT) Nasıl Saklanır?

Basic Attention Token (BAT) Ethereum blokzincirinde üretilen dijital varlıktır ve ERC20 tabanlı Ethereum varlıklarını destekleyen tüm cüzdanlarda saklanabilir. Kullanıcıların reklam gösterimi karşılığında kazandıkları BAT bakiyeleri, tarayıcı ile eşleştirilen Brave Ödülleri hesabında saklanmaktadır. Biriken bakiyenizi çekebilmek için çevrimiçi cüzdan hizmeti sağlayıcısı Uphold hesabına sahip olmanız gerekmektetir. BAT bakiyenizi Uphold cüzdanınıza aktardıktan sonra dilerseniz Brave tarayıcısında yerleşik olarak bulunan dahili Ethereum cüzdanına aktarabilirsiniz. BAT varlıklarını saklamak için tarayıcı eklentisi olarak çalışan web3.0 cüzdanları (Metamask vb.) ya da masaüstü, web, mobil ya da çevrimiçi Ethereum cüzdanları kullanılabilir. Ethereum cüzdanına sahip donanım cüzdanları da BAT desteklemektedir.

Basic Attention Token (BAT) Nasıl Alıp Satılır?

Türk Lirası ve Tether ile Basic Attention Token (BAT) alıp satmak için BtcTurk | Kripto web sitesi veya BtcTurk | Kripto mobil uygulamasını kullanabilirsiniz. BtcTurk’e üye değilseniz, web sitemizden veya mobil uygulamamızdan hemen üye olabilir, anlaşmalı 7 banka ile 7/24 havale ile Türk Lirası göndererek Basic Attention Token (BAT) alabilirsiniz.

Basic Attention Token (BAT) Hakkında Bilmeniz Gereken Her Şey: 10 Soruda Basic Attention Token (BAT)

BtcTurk YouTube kanalında yayınlanan, BtcTurk İş Geliştirme Direktörü Salim Karaman’ın sunduğu 10 Soruda Kriptoparalar adlı programın Basic Attention Token (BAT) bölümünü izleyebilirsiniz.

Generic selectors
Exact matches only
Search in title
Search in content
Post Type Selectors