ASI Nedir?

ASI kriptoparası, üç yapay zeka projesinin güçlerini birleştirmesiyle oluşan Yapay Süper Zeka Birliği veya İttifakı olarak çevrilen Artificial Super Intelligence Alliance oluşumunun kriptoparasıdır.

Bu yazıda, ASI Coin nedir?, ASI token ne işe yarar?, Yapay süper zeka kriptoparasının amacı nedir?, ASI Coin nereden alınır?, ASI dönüşümü nasıl yapılır? ve ASI ne zaman çıkacak? Sorularına cevap bulabilirsiniz.

ASI Coin Onaylandı Mı?

200 binden fazla kullanıcıya sahip FET-AGIX-OCEAN kriptopara projelerinin birleşimiyle oluşacak olan Yapay Süper Zeka Birliği, ilk olarak bu girişimi 23 Mart 2024 tarihinde duyurdu. Demokratik sürecin işlemesi açısından, proje yöneticilerinin anlaşmasından sonra 3 kriptopara projesi de kendi topluluklarına bu birleşim önerisini sunarak oylama gerçekleştirdi. Her bir projenin topluluğu, birleşimden yana oy kullandı ve sürecin önünde herhangi bir engel kalmamış oldu. 

ASI Ne Zaman Çıkacak?

Yeni yapay zeka oluşumunda, 3 projenin kriptoparası yerine birleşimi temsil eden tek bir kriptopara bulunacak. Yapay zeka birleşiminin kriptoparası ASI coin’in dönüşümü 15 Temmuz 2024 tarihinde tamamlanacak.

ASI Dönüşümü Nasıl Olacak?

Dönüşüm tamamlandıktan sonra dolaşımda FET, OCEAN ve AGIX kriptoparası bulunmayacak ve borsadaki pariteler kaldırılarak, yerlerine ASI getirilecek. FET, OCEAN veya AGIX sahibi olan kullanıcılar, bu kriptoparaları kendi şahsi cüzdanlarında bulunduruyorlar ise ilgili kriptoparaların ve ASI’nin resmi hesaplarından paylaşılacak duyuruları takip ederek dönüşüm ile ilgili süreçleri takip etmeleri gerekmektedir. Bu süreç için Yapay Süper Zeka Birliği’nin sosyal medya ve web sitesinden yapılacak duyuruların takip edilmesi faydalı olacaktır.

Kriptoparalarını borsada tutan kullanıcıların herhangi bir aksiyon almasına gerek yoktur. 

ASI Nereden Alınır?

BtcTurk | Kripto, ASI dönüşümünü destekleyecektir. BtcTurk | Kripto hesabınıza kriptopara veya Türk lirası göndererek, dönüşüm sonrasında açılacak ASI/TRY ve ASI/USDT pariteleri üzerinden Türk lirası ve Tether ile kolayca ASI alıp satabilirsiniz.

ASI Avantajları Nedir?

Yapay zeka teknolojisi yıllardır popüler ve geliştirilmekte olan bir konu iken Large Language Model (LLM) geliştirmesiyle birlikte yapay zekalarla etkileşime girmek oldukça kolaylaştı. İnsanlarla doğrudan konuşabilen ve daha da önemlisi öğrenebilen yapay zekalar, günümüzde kar topu gibi büyürken, bu teknolojiye bağlı girişimlerin sayısı da her geçen gün artmaktadır. 

Yapay zekalar, öğrenmek ve gelişmek için büyük çapta veri kümelerine ihtiyaç duymaktadırlar. İnternet üzerinde en çok vakit geçirdiğimiz sosyal medyalar ise bu veri kümelerini çeşit ve miktar açısından istenen düzeyde sağlayabilecek veri kaynakları olarak öne çıkmaktadırlar. Yapay zekanın büyümesiyle birlikte Big Tech olarak adlandırılan dev teknoloji şirketleri, sahip oldukları veri kümeleri nedeniyle doğal bir tekel haline gelmiş bulunmaktadırlar.

Bitcoin öncülüğünde oluşan kriptoparalar ise Bitcoin’in getirdiği katılımcı topluluk ilkesi üzerinden pastayı bölüşmek ve topluluklara dağıtma hedefine sahiptirler. Finans dünyasını, her kesimden katılımcının erişebileceği bir hale getirmeye başlayan kriptoparalar, yapay zekalar için bir nevi ekmek-su olarak tanımlanabilecek veri kümesi oluşturma görevini de yine topluluk odaklı çözmeye çalışmaktadırlar.

Yapay Süper Zeka Birliği (ASI), hepsi yapay zeka üzerine ancak farklı alanlarda çalışan Fetch.io – SingularityNET – Ocean Protocol projelerini birleştirerek, Big Tech denilen dev teknoloji firmalarıyla rekabet edebilmeyi amaçlamaktadır.

ASI Yakından Tanıyın

Üç projenin kurucuları, Artificial Super Intelligence bünyesinde farklı sorumluluklar almaktadır.

  • SingularityNET (AGIX) kurucusu Ben Goertzel CEO görevinde,
  • Ocean Protocol kurucusu Bruce Pon, Yönetim Kurulu Direktörü görevinde,
  • Fetch.io kurucusu Humayun Sheikh ise Başkanlık görevinde bulunacak.

Yapay Süper Zeka Birliği, üç projenin güçlerini birleştirmesini, ancak birlik altında her bir projenin bağımsız şekilde kendi alanlarındaki çalışmalarını sürdürebilmesini öngörüyor.

ASI token teknik dökümanına (whitepaper) ulaşmak için buraya tıklayın. .

Generic selectors
Exact matches only
Search in title
Search in content
Post Type Selectors