Arbitrum (ARB) Nedir? Nasıl Çalışır?

Arbitrum, Ethereum ikinci katman ölçekleme çözümüdür. Arbitrum; Ed Felten, Steven Goldfeder ve Harry Kalodner tarafından kurulmuştur. Arbitrum’un yerel jetonu ARB’dir. Bu yazıda Arbitrum (ARB) nedir, Arbitrum (ARB) nasıl çalışır, Arbitrum (ARB) nasıl alınır ve ARB/TRY ve ARB/USDT işlem çiftlerinde nasıl işlem yapılır sorularının cevaplarını bulabilirsiniz.

Arbitrum (ARB) Nedir? Nasıl Çalışır?

Arbitrum, Ethereum ikinci katman ölçekleme çözümüdür. Arbitrum, Ethereum’un güvenliğinden ve uyumluluğundan yararlandığını iddia etmektedir. Arbitrum ağı, Ethereum’a göre daha yüksek verimli ve daha düşük ücretli bir şekilde çalıştığını iddia eder. Arbitrum ağı, herhangi bir Ethereum DApp’inin, kod değişikliği olmadan Arbitrum’da çalışabileceğini belirtir. Arbitrum ağı, Ethereum ağının güvenliğini korurken düşük ücretler ile yüksek hızda, saniyede binlerce işlemi gerçekleştirebileceğini iddia eder.

Arbitrum, Amerika Birleşik Devletleri merkezli Offchain Labs geliştirme şirketi tarafından geliştirilmiştir. Arbitrum projesinin geliştiricileri arasında Ed Felten, Steven Goldfeder ve Harry Kalodner yer almaktadır.

Arbitrum’un yerel jetonu ARB’dir. ARB, Arbitrum ağının yönetişiminde kullanılır. ARB jetonuna sahip olan kullanıcılar; Arbitrum One ve Arbitrum Nova zincirleri için yönetim önerilerini oylayarak Arbitrum ağını yönetebilmektedir. Yönetişim tekliflerinde, ağ üzerindeki geliştirmelerde ve ağ üzerinde yaşanacak değişikliklerde ARB jetonuna sahip olan kullanıcılar oy kullanabilmektedir. ARB sahiplerinin, Arbitrum hizmetlerini kullanabilmek için jetonlarını harcamalarına gerek yoktur. Arbitrum ağında ARB jetonu stake edilebilir ve ağı güvence altına almak için ücret kazanılabilir.

ARB jetonu toplamda 10,000,000,000 adet ile sınırlandırılmıştır.

Arbitrum’un web sitesine https://arbitrum.foundation/ bağlantısından ulaşabilirsiniz.Arbitrum hakkındaki tüm teknik detaylara Arbitrum white paper’ından ulaşabilirsiniz.

Arbitrum (ARB) Nasıl Saklanır?

ARB,  ERC-20 tabanlı bir jetondur. ERC-20 tabanlı Ethereum varlıklarını destekleyen masaüstü, mobil ve donanım cüzdanları ile ARB bakiyelerinizi yönetebilirsiniz.

Arbitrum (ARB) Nasıl Alıp Satılır?

Türk lirası ve Tether ile Arbitrum (ARB) alıp satmak için BtcTurk | Kripto web sitesi veya BtcTurk | Kripto mobil uygulamasını kullanabilirsiniz. BtcTurk | Kripto’ya üye değilseniz, web sitemizden veya mobil uygulamamızdan hemen üye olabilir, anlaşmalı 7 banka ile 7/24 Türk lirası göndererek Arbitrum (ARB) alabilirsiniz.

Kullanıcılarımızın risk yönetim ilkeleri kapsamında gerekli inceleme ve araştırmayı gerçekleştirerek, kendi risk-getiri seviyelerine uygun şekilde işlem yapmalarını hatırlatırız.

Generic selectors
Exact matches only
Search in title
Search in content
Post Type Selectors