Vires in Numeris Ne Demek?

BtcTurk | Kripto’nun ofisinin girişinde de yer alan Vires in Numeris mottosu Bitcoin’in gücünü nasıl sayılardan aldığını ifade etmek için kullanılan Latince bir kavramdır. Bitcoin kriptografi ile şifrelendiği için birtakım sayı dizileri ile korunmaktadır. Bu yazıda Vires in Numeris Nedir ve Bitcoin’i anlamak için neden önemli bir kavramdır sorularının cevabını bulabilirsiniz.

Vires in Numeris Ne Demek?

Latince bir kavram olan Vires in Numeris “sayıların gücü” anlamına gelmektedir. Bitcoin’in mottosu olarak kullanılan Vires in Numeris kavramı Bitcoin’in güçlü altyapısını ve bu gücü nereden aldığına dair bazı ipuçları verir. Bitcoin kriptografi ile şifrelenen dijital bir para olduğu için çeşitli rakam dizilerinin kullanıldığı kodlardan oluşmaktadır. Bu matematiksel kodlar Bitcoin için güçlü bir altyapı oluşturmakta ve Bitcoin’in sayılardan aldığı gücü sağlamaktadır.

Gücünü herhangi bir merkezi otoriteden almayan Bitcoin merkeziyetsiz yapısı ile bu gücü kullanıcılara eşit bir şekilde dağıtmaktadır. Merkeziyetsizlik, güvensizlik ilkesini de beraberinde getirmiştir. Güvensizlik ilkesine göre kullanıcılar herhangi bir aracıya ihtiyaç duymadan anonim bir şekilde finansal işlemlerini gerçekleştirebilmektedir.

Bitcoin, yeni bir finansal anlayışın kapısını aralayarak para kavramını dönüştürmekle kalmayıp insanların değer ve güven algısında da büyük yeniliklere öncü olmuştur. Satoshi Nakamoto, Bitcoin’i bir kriptografi mesajlaşma grubuna gönderdiği e-posta ile 31 Ekim 2008’de duyurmuştur. Blokzinciri teknolojisinin ve kriptopara kavramının tanıtılması bu yeni finansal anlayışın başlangıç noktası olmuştur.

Kriptografik Hash Fonksiyonu

Vires in Numeris kavramını daha iyi anlamak için Bitcoin ile ilgili bazı teknik detaylara bakmak faydalı olabilir. Hash fonksiyonları, temel olarak, farklı uzunluktaki dijital verilerin sabit uzunluktaki bir matematiksel özete dönüştürülmesidir. En ufak bir işlem bile algoritmada değişime sebep olur ve blokzincirine bağlanan veriler iz bırakarak bağlanır. Dolayısıyla, yapılan tüm Bitcoin işlemleri blokzinciri üzerine kaydedilir ve kaydedilen tüm işlemlere herkes tarafından erişilebilir. Böylece, iki kişi tarafından gerçekleştirilen işlemlerde güven unsurunun sağlanması için üçüncü bir tarafa ihtiyaç duyulmaz. Güvenin oluşmasını sağlayan taraf blokzincirinin kendisidir. Tüm kullanıcılar herhangi bir merkezi otoriteye ihtiyaç duymadan finansal işlemlerini gerçekleştirebilir.

Hash işlemini Bitcoin’de gerçekleştirmek için SHA-256 adı verilen bir algoritma kullanılmaktadır. SHA-256 algoritması girilen verinin büyüklüğü ne olursa olsun verinin 256-bit’lik bir özete dönüşmesini sağlar. Bu sayede, veriler güvenli bir şekilde şifrelenip gizlenmektedir. SHA-256 ile şifrelenmiş özet kodlarının çözülmesi neredeyse imkansızdır.

Kriptografik hash fonksiyonu yüksek boyutlu verilerin şifrelenip standart bir forma dönüştürülebilmesi açısından da güçlüdür. Her türlü girdi 64 karakterlik bir matematiksel forma dönüştürülür. Dönüştürülmüş özet formlarının çözülmesinin mümkün olmaması ise Bitcoin’in güvenilirliğini sağlar. Böylece, tüm bilgiler güvenli bir şekilde blokzinciri üzerinde saklanır ve işlemler anonim bir şekilde gerçekleştirilir. Bitcoin’in güvenliğini sağlayan bu kriptografik altyapının, Bitcoin’e Vires in Numeris’i veren başlıca unsur olduğunu söylemek mümkündür.

Hash Rate Nedir?

Hash rate ise Bitcoin ağındaki toplam işlemci gücünü ifade eder. Hash rate’teki değişimler Bitcoin ağındaki zorluk seviyesini etkilemektedir. Hash rate’in artması zorluk seviyesinin artmasına da neden olur. Zorluk seviyesinin düşmesi madencilik işlemlerindeki karlılığı azaltmaktadır. Bununla birlikte, ağdaki toplam işlem gücünün miktarı göz önüne alındığında, dalgalanmalar doğal bir şekilde dengelenmektedir. Sonuç olarak, Bitcoin ağındaki işlem gücünün büyüklüğü dahi tek başına Bitcoin’in gücünü nasıl sayılardan aldığına iyi bir örnektir.

Hash Fonksiyonu ile ilgili daha detaylı bilgiye Bitcoin Blokzincirinde İşlemci Gücü (Hash Rate) Nedir? içeriğinden ulaşabilirsiniz.

Harika Bir İş Yeri

Bitcoin’in Türkiye’deki insanlar tarafından kolayca alınıp satılabilmesi amacıyla 2013’te yolculuğuna başlayan BtcTurk | Kripto her geçen gün büyüyen ekibiyle bu yolculuğa devam etmektedir. BtcTurk | Kripto ofisi de Bitcoin’in gücünü arkasına alarak dizayn edilmiştir. Great Place to Work Enstitüsu tarafından yapılan değerlendirmeler sonucu “Harika Bir İş Yeri” sertifikasını almaya hak kazanan BtcTurk | Kripto ofisi Vires in Numeris mottosunu giriş duvarında barındırmaktadır.

Generic selectors
Exact matches only
Search in title
Search in content
Post Type Selectors