Spot Piyasa Nedir?

Bir finansal enstrümanın doğrudan alıp satıldığı piyasalar spot piyasa olarak adlandırılmaktadır. Spot piyasalarda fiyat oluşumu, finansal varlığın güncel fiyatı üzerinden gerçekleşir. Bu yazıda spot piyasa nedir sorusunun cevabını bulabilirsiniz.

Spot Piyasa Nedir?

Spot piyasa finansal ürünlerin alım satımlarının anında ve nakit yoluyla gerçekleştiği piyasadır. Spot piyasalarda gerçekleşen işlemler spot işlem olarak adlandırılır. Spot işlemler gerçekleşirken alıcı ve satıcılar yalnızca ellerinde bulunan varlıkları kullanabilir. Kaldıraç veya marjin işlemleri kullanılmaz.

Kuyumcudan altın satın almak veya bankadan döviz almak birer spot işlem örneğidir. Bir merkezi otorite bünyesinde gerçekleşen spot piyasa işlemlerinde komisyon alınmaktadır ve belirli yasalarla bu işlemlerin güvence altına alınması hedeflenmektedir. Kriptopara platformlarında gerçekleşen spot piyasa işlemlerinde ise işlemler blokzinciri üzerine kaydedilir. Bu işlemler anonimdir fakat gizli değildir.

Spot Piyasalar Nasıl Çalışır?

Spot piyasa terimi klasik finans ve kriptopara piyasalarında aynı anlama gelmektedir. Spot piyasadaki fiyatlar ilgili kripto varlığın o andaki güncel değeri üzerinden fiyatlandırılır. Bununla birlikte, kriptopara alım satım platformlarında verilen emirlerin gerçekleşmesi esnasında fiyatlar anlık olarak değişir ve verilen emir tipine göre işlem fiyatı da yine değişebilir.

Spot ve Vadeli Piyasa Arasındaki Fark Nedir?

Vadeli işlemler, spot piyasalardan farklı olarak anında gerçekleşmez. Vadeli işlem ile yapılan alım satımlarda sözleşmeler ödemenin ileri bir tarihte yapılmasını içerir. Alıcılar ve satıcılar, satılan finansal varlığın karşılığının miktarını belirleyerek bu miktarın ileri bir tarihte ödenmesini kararlaştırır. Uzlaşılan tarihte ödeme yapılır.

BtcTurk | Kripto’da Spot Alım Satım Nasıl Yapılır?

Türkiye’yi Bitcoin ile tanıştıran ve 6 milyon kullanıcısıyla Türkiye’nin en büyük Bitcoin ve kriptopara alım satım platformu olan BtcTurk, kullanıcılarına en iyi hizmet verme mottosuyla çalışmaya devam etmektedir ve 2021 yılında dünyanın en çok tercih edilen ve kullanılan kriptopara uygulamaları arasında yer alan tek Türk Bitcoin ve kriptopara alım satım platformu olmuştur.

BtcTurk | Kripto uygulaması ile Bitcoin ve kriptoparaları profesyonelce alıp satabilirsiniz.

1. Adım: BtcTurk | Kripto’ya Giriş Yapın

BtcTurk | Kripto hesabınıza, “Giriş Yap” butonuna basarak kayıtlı olduğunuz e-posta adresi ve parolayla giriş yapabilirsiniz. BtcTurk | Kripto’ya üye değilseniz, Yeni Üyelik bağlantısına dokunduktan sonra kısa sürede üye olabilirsiniz. Üye girişinin ardından iki aşamalı doğrulama kodunu girerek BtcTurk | Kripto’ya giriş yapabilirsiniz.

2. Adım: Türk Lirası Yatırma

Yatır – Çek ekranını kullanarak BtcTurk | Kripto’ya Türk lirası yatırabilirsiniz. Yatır – Çek ekranında Türk Lirası Yatırma seçeneğinin altında anlaşmalı bankalar ile kolayca Türk lirası yatırabilirsiniz.

3. Adım: Kriptopara Alıp Satma

BtcTurk | Kripto’da Al-Sat ekranında dilediğiniz işlem çifti ile kolayca alım satım yapabilirsiniz.

Generic selectors
Exact matches only
Search in title
Search in content
Post Type Selectors