Pump Ne Demek? Dump Ne Demek?

Pump ve Dump kavramları, kriptoparalarla ortaya çıkmamış olsa da kriptoparalar nedeniyle çok sık kullanılan bir terim olmuştur. Kriptoparaların fiyatları, arz ve talebe bağlı olarak değişiklik göstermektedir. Bir kriptopara biriminin fiyatının kısa süre içinde hızlıca çıkmasını ve ardından düşmesini sağlamak için yapılan manipülatif iletişim ve işlemler, ilgili kriptoparanın arz ve talep dengesini değiştirir. Bu tür faaliyetler pump veya dump olarak adlandırılan fiyat hareketlerine yol açabilmektedir.

Bu yazıda, pump ne demek?, dump yapmak ne demek? sorularının cevabını bulabilirsiniz.

ANA BAŞLIKLAR

Pump Nedir?

Pump terimi, fiyatın çok kısa bir süre içerisinde olağandışı bir yükseliş gerçekleştirmesi durumunda kullanılmaktadır. Bu tür olağandışı yükselişler, genellikle organize bir manipülasyon üzerinden yapılmaktadır. Ancak pump yani sert fiyat yükselişinin sebebi mutlaka manipülasyon olmak zorunda değildir.

Sert fiyat yükselişleri yani pump genellikle talebin düşük olduğu, işlem hacminin az olduğu kriptoparalarda gerçekleştirilir. Bunun sebebi, fiyatın daha kolay kontrol edilebilmesi ve manipülasyonun daha az maliyetli olmasıdır. İşlem hacmi yüksek popüler bir kriptoparanın fiyatını bir anda yükseltmek, pump organizasyonunun birçok yatırımcıyla mücadele etmesi anlamına geleceği için maliyetleri yükseltebilir ve pump’ın başarılı olma ihtimalini düşürebilir. Bunun dışında, Bitcoin gibi işlem hacmi yüksek olan kriptoparalar, nadir de olsa pump yapabilmektedirler. Balina olarak tabir edilen yüksek varlıklı yatırımcıların ani pozisyon değişimleri, Bitcoin’de pump hareketlerine neden olabilmektedir.

Pump hareketleri, organik şekilde de gerçekleşebilmektedir. Örneğin, bir kriptoparanın ses getirecek bir işbirliği veya güncellemeyi duyurması, kriptopara fiyatının pump yapmasına neden olabilmektedir. Bu tür durumlarda kriptoparanın başarısı fiyatlandığı için pump gerçekleşir.

Fiyatın pump yapması, kriptopara için sağlıklı bir süreç olarak görülmez. Pump hareketleri sonucunda fiyat oynaklığı ciddi oranda arttığı için yatırımcıların maruz kaldığı risk seviyesinin yükseldiğine yönelik yorumlar yapılabilmektedir.

Buna rağmen, pump sayesinde kısa sürede para kazanmak isteyen kullanıcıların olduğunu da belirtmek gerekir. Sosyal medyada sıklıkla pumplamak veya dumplamak gibi terimlerin kullanıldığı görülmektedir. Bir coin pump veya dump süreci, aynı zamanda coin için reklam getirisi de sağlayabilmektedir. Pump ve dump manipülasyonu reklam amacıyla da kullanılabilmektedir.

Dump Nedir?

Dump, fiyatın ani bir şekilde olağandışı oranlarda düştüğü durumlarda kullanılan bir terimdir. Dump hareketleri, pump hareketlerine benzer şekilde genellikle organize manipülasyon süreçleri sonucunda gerçekleştirilmektedir.

Dump hareketlerinin, popüler olmayan veya işlem hacmi düşük kriptoparalarda daha sık görüldüğü söylenebilir. Dump ve pump hareketleri, fiyat oynaklığını ciddi oranda yükselttiği için yatırımcıların maruz kaldığı risk seviyesini yükseltebilirler.

Dump hareketinin sebebi, organize manipülasyon olabileceği gibi, bir kriptoparanın borsadan delist edilmesi veya kriptoparaya dava açılması gibi sektörün içerisinden ve dışarısından çeşitli etkenlerle tetiklenebilmektedir. Dolayısıyla dump hareketleri, genellikle manipülasyon sonucunda oluşsa da organik dump hareketlerine rastlamak da mümkündür.

Generic selectors
Exact matches only
Search in title
Search in content
Post Type Selectors