Non-Custodial Cüzdan Nedir?

Kriptopara cüzdanı, kullanıcıların kriptoparalarını saklamasını ve kriptopara işlemlerinin gerçekleşmesini sağlayan yerdir. Kullanıcılara farklı özellikler sunan çeşitli kriptopara cüzdanları vardır. Non-custodial, yani gözetimsiz cüzdan, kriptopara cüzdan çeşitlerinden biridir. Non-custodial cüzdan, cüzdanın tüm sorumluluğunun ve kontrolünün kullanıcının elinde olduğu bir cüzdan türüdür. Bu yazıda non-custodial cüzdan nedir sorusunun cevabını bulabilirsiniz.

Kriptopara cüzdanları hakkında daha detaylı bilgilere “Kriptopara Cüzdanı Nedir? Nasıl Çalışır?yazısından ulaşabilirsiniz.

Non-Custodial Cüzdan Nedir?

Non-custodial cüzdan çevrimdışı veya çevrimdışı kullanılabilen bir cüzdan çeşididir. Bir kriptopara cüzdanına ait adres veya özel anahtar gibi bilgiler sadece cüzdan sahiplerinin kontrol edebileceği bir biçimde non-custodial cüzdanlarda saklanır. Non-custodial cüzdan kullanıcıya kriptopara bilgilerine erişebilmesi için bir arayüz görevi görür. Bazı non-custodial cüzdan çeşitleri; masaüstü cüzdan, mobil cüzdan, kağıt cüzdan ve donanım cüzdan olarak sıralanabilir.

Kağıt cüzdan, kriptoparaları çevrimdışı saklamanın bir yoludur. Kriptoparaların saklanması ve kriptopara işlemlerinin gerçekleşmesini sağlayan barkod ve karekodların fiziksel bir kağıt üzerine aktarılması ile oluşturulur. Donanım cüzdanlar ise kriptopara hesap bilgilerinin özel olarak tasarlanmış sabit diskler içerisinde saklandığı bir çevrimdışı cüzdan türüdür.

Kağıt cüzdanlar hakkında daha detaylı bilgi edinmek için Kağıt Cüzdan (Paper Wallet) Nedir? Nasıl Çalışır? içeriğine buradan ulaşabilirsiniz.

Masaüstü cüzdanlar, internet üzerinden indirilerek bir bilgisayara kurulan non- custodial cüzdan türünü ifade eder. Kurulumunun kolay olması ve kullanıcıya belirli bir kontrol kapasitesi sağlaması gibi avantajları bulunmaktadır. Bununla birlikte, bilgisayarın kaybolması veya siber saldırıya uğraması durumunda cüzdanın ele geçirilme riski bulunmaktadır. Mobil cüzdan, masaüstü cüzdana benzer bir mantık ile çalışır. İnternetten indirilerek telefona kurulur ve masaüstü cüzdandakine benzeyen avantaj ve dezavantajları barındırmaktadır.

Custodial ve Non-Custodial Cüzdan Arasındaki Fark Nedir?

Non-custodial cüzdanlar kriptopara hesap bilgilerinin aracısız bir şekilde saklandığı cüzdan türüdür. Custodial cüzdanlar ise kriptopara bilgilerinin üçünücü bir taraf aracılığıyla saklandığı cüzdan çeşididir. Aralarındaki en temel fark cüzdan güvenliğinin sorumluluğudur. Custodial cüzdanlarda cüzdan güvenliğinin sorumluluğu saklama hizmetini sağlayan taraftadır. Non-custodial cüzdanların sorumluluğu ise kullanıcıya aittir.

Custodial cüzdanlar, cüzdanı saklı tutan aracı tarafından sıkı güvenlik önlemleri ile saklanmaktadır. Cüzdan sahibinin parolayı kaybetmesi gibi istenmeyen bir durumda hizmet sağlayıcısı tarafından saklanan bu bilgilere erişilebilir. Non- custodial cüzdanlarda ise hesap bilgilerinin kaybedilmesi gibi durumlarda kripto varlıklara erişilme konusunda bazı sıkıntılar meydana gelmektedir.

Generic selectors
Exact matches only
Search in title
Search in content
Post Type Selectors