Kriptopara Piyasasında Volatilite Nedir?

Ürün ya da hizmete olan talep belirli dönemlerde değişkenlik gösterebilir. Arz talep dengesinde değişiklik meydana geldiğinde ürün ya da hizmete erişim sağlayan kriptoparanın fiyatı da değişkenlik gösterir. Kriptopara fiyatının kısa süre içerisinde hızlı yükselmesi veya düşmesi durumunda fiyat dalgalanmaları gerçekleşir. Kelime anlamı oynaklık, dalgalanma olan ve finansal piyasaların tamamında kullanılan volatilite nedir sorusunun cevabını kriptopara piyasası özelinde bu yazıda bulabilirsiniz.

Volatilite Nedir?

Volatilite, kriptopara fiyatlarının kısa sürede hızla yükselmesi ya da düşmesi durumunda gerçekleşen fiyat dalgalanmalarını tanımlamak için kullanılan bir terimdir. Volatilite terimi hem finans piyasalarında hem de kriptopara piyasasında aynı amaçla kullanılır.

Kriptoparalar, herhangi bir ürün ya da hizmet sunulmasına aracılık eden dijital varlıklardır. Kriptopara projelerine fon yaratmak ve projenin devamlılığını sağlamak amacıyla, proje ile piyasaya sürülen kriptopara varlıkları, kriptopara alım satım platformları aracılığıyla alınıp satılabilir.

Kriptopara piyasaya sürüldükten sonra proje ekipleri sahip oldukları kriptopara varlıklarını belirli dönemlerde satışa çıkarabilir veya bu varlıkları projeye ek gelir elde etmek amacıyla kullanabilir. Aynı zamanda projenin sunduğu ürün ve hizmetten faydalanmak isteyen kullanıcılar, proje ekibi tarafından piyasaya sürülen kriptoparaları satın alarak, sunulan hizmetten faydalanma hakkı kazanırlar.

Belirli zamanlarda yaşanan bu arz talep değişiklikleri ilgili kriptoparanın fiyatının dalgalanma yaşamasına neden olabilir. Volatilite de fiyatın ne kadar aşağı ve yukarı dalgalanma gösterdiğinin bir ölçüsü olarak tanımlanabilir.

Kriptopara Piyasasında Volatilite Ne Demek?

Bir kripto varlığın fiyatı kısa süre içinde hızla değişiyorsa bu kripto varlık için yüksek volatiliteye sahiptir denir. Aynı şekilde ilgili kripto varlığın değeri uzun süre içinde yavaş değişiyorsa düşük volatiliteye sahiptir.

Volatilite Yükselirse Ne Olur?

Genel olarak bakıldığında kriptopara birimlerinin votalititesi diğer yatırım araçlarına göre zaman zaman daha yüksek olabilir. Volatilite, bir yatırım aracının riskinin de ölçülmesi için kullanılır. Volatilite, yıllık getirilerin standart sapmasıyla ölçülür ve bir yatırım aracının değer kazanabileceği veya kaybedebileceği aralığı gösterir. Yani volatilitesi yüksek olan bir kriptopara biriminin ani fiyat değişimi riskinin yüksek, volatilitesi düşük bir kriptopara biriminin ise ani fiyat değişimi riskinin düşük olduğunu söylemek çoğu zaman mümkündür.

Generic selectors
Exact matches only
Search in title
Search in content
Post Type Selectors