IPO (Initial Public Offering) Nedir?

IPO, İngilizce’deki Initial Public Offering teriminin baş harflerinden oluşan bir kısaltmadır. İlk Halka Arz anlamına gelmektedir. IPO, özel şirketlerin yatırım sermayesini artırmak için hisse senetlerini halka ilk defa arza edilişini ifade eder. Bu yazıda IPO nedir ve IPO ile ICO arasındaki fark nedir sorularının cevaplarını bulabilirsiniz.

Initial Public Offering (IPO) Nedir?

Şirketler sermaye oluşturma amacıyla hisse senetlerini halka arz ederler. Bir şirketin hisse senetlerini ilk defa halka arz etmesi IPO olarak adlandırılır. IPO başlatan özel şirketler, halka açık şirketlere dönüşürler. Şirketler IPO gerçekleştirebilmek için belirli yükümlülükleri yerine getirmek durumundadır. Şirketlerin; ticari sicilin temiz olması, belirli bir kazanca sahip olması gibi unsurlara sahip olması IPO sürecini gerçekleştirebilmek açısından resmi makamlarca önemli rol oynar. Resmi makamların sunduğu şartları yerine getirebilen özel şirketler, IPO sürecini başlatabilmektedir. Şirketlerin IPO sürecinde piyasaya sürdüğü hisse senetlerinin mülkiyeti her zaman kendilerine aittir.

IPO ile ICO Arasındaki Farklar

Kriptopara Arzı (ICO), Halka Arz (IPO) teriminden türemiştir. ICO ve IPO, süreç olarak benzer yönlere sahip olsa da kavramsal olarak birbirinden farklıdır. Halka arzda; satışa sunulan varlıkları satın alan kişilerin, projeyi yöneten şirketlere ortak olma prosedürü vardır. Kriptopara arzında; satın alınan jeton ya da kripto varlıklar, kişiye projenin ortağı olma yasal hakkını vermemektedir.

Kriptopara Arzı (ICO) Nedir?

ICO; projelere kaynak yaratmak için, yeni üretilen bir jeton ya da kripto varlığın, kriptoparalar karşılığında kullanıcılara ilk satışa sunulması sürecini kapsar. Kullanıcılar tarafından satın alınan jeton ya da kripto varlıklar, projeyi yaratanlara kaynak oluşturmakla birlikte satın alan kişilere de özel avantajlar sağlayabilmektedir.

ICO hakkında daha detaylı bilgiler için ICO (Initial Coin Offering) Nedir? yazısını inceleyebilirsiniz.

İlk DEX Arzı (IDO) Nedir?

IDO, yeni bir kriptopara projesine fon oluşturmak amacıyla merkeziyetsiz kriptopara alım satım platformlarının kullanılmasını ifade eder. IDO’da yer almak için özel izinlere ihtiyaç duyulmaz. Tüm kullanıcılar IDO’ya katılabilmektedir. IDO’lar proje üreticileri tarafından yapılmaktadır. Bir projenin IDO sırasındaki değeri, proje geliştiricileri tarafından belirlenmektedir.

IDO hakkında daha detaylı bilgiler için IDO (Initial DEX Offering) Nedir? yazısını inceleyebilirsiniz.

İlk Oyun Arzı (IGO) Nedir?

Kullanıcıların blokzinciri tabanlı oyun projelerinin jetonlarına ve oyun içi eşyalarına erken erişmesini sağlamaktadır. GameFi projelerinin ve bu sisteme olan ilginin artmasıyla birlikte IGO terimiyle daha sık karşılaşmak mümkün olmaktadır. IGO, oyun projesini geliştiren şirket veya kişilerin de, projelerinin devamlılığı ve sürdürülebilirliği için sermaye toplamasını sağlamaktadır. IGO ile proje geliştiricileri kendilerine fon oluşturmaktadır.

IGO hakkında daha detaylı bilgiler için IGO (Initial Game Offering) Nedir? yazısını inceleyebilirsiniz.

İlk Borsa Arzı (IEO) Nedir?

Bir kriptopara projesi oluşturmak isteyen proje sahipleri, projenin gelişimi için bazen finansal desteğe ihtiyaç duyabilmektedir. IEO ile proje sahipleri, ihtiyaç duydukları finansal desteği karşılarlar ve projenin gelişmesi için bir fon sağlarlar. Kullanıcılar da yatırım yapmak istedikleri projelere IEO ile sahip olurlar ve IEO sonrasında ilgili projenin alım satım işlemlerini gerçekleştirebilirler.

IEO hakkında daha detaylı bilgiler için IEO (İlk Borsa Arzı) Nedir? yazısını inceleyebilirsiniz.

Generic selectors
Exact matches only
Search in title
Search in content
Post Type Selectors