Ethereum Dünyasındaki Bazı Kavramlar

Ethereum’u daha yakından tanımak için öncelikle, Ethereum denildiğinde akıllara gelen bazı isim ve kavramları bilmek gerekir. Bu yazıda Ethereum dünyasında yer alan kavramları inceleyerek Ethereum’u daha yakından tanıyabilirsiniz.

Ethereum Gas

Gas, Ethereum blokzincirindeki işlemlerin gerçekleştirilmesi için gereken maliyetlerin hesaplanmasında kullanılan bir ölçü birimidir. Kullanıcılar, Ethereum blokzincirinde yapacakları işlemleri ağa iletmeden önce, Gas Fee adı verilen işlem ücretini ödemeleri gerekir.

EIP

EIP İngilizce “Ethereum Improvement Proposal” kelimelerinin kısaltmasıdır ve Ethereum Ağındaki İyileştirme Önerileri anlamına gelmektedir.
EIP’ler Ethereum ağ yükseltmeleri ve uygulama standartlarının tartışıldığı ve geliştirildiği süreçleri ifade etmektedir.

Ethereum 2.0

Ethereum 2.0; Ethereum ağının verimliliğini yükseltmek ve güvenliğini artırmak amacıyla yapılan güncellemeleri ifade eder.

Vitalik Buterin

Rus asıllı Kanadalı bir bilgisayar programcısı olan Vitalik Buterin, Ethereum whitepaper’ının mimarı ve Ethereum kurucu ortaklarından biridir.


Buterin, Ethereum whitepaper’ını 2013 yılının sonlarında henüz 19 yaşındayken yazmıştır.
2016 yılında Fortune’un, yılın en etkili genç liderlerini belirlediği 40 Under 40 listesine giren Vitalik Buterin, Times dergisi tarafından 2021 yılının en etkili 100 isminden biri olarak da seçilmiştir.

The Merge

The Merge, Ethereum ağında gerçekleşen en önemli güncellemelerden biridir.
15 Eylül 2022 tarihinde gerçekleşen The Merge ile Ethereum ağı, Proof of Work protokolünden Proof of Stake protokolüne geçiş yapmıştır.

Proof of Stake

Bitcoin’in Proof of Work (İş Kanıtı) protokolüne bir alternatif olarak ortaya çıkan Proof of Stake (PoS – Hisse Kanıtı), hesaplama gücüne dayanan bir sistem yerine, dijital varlık sahipliğini dikkate alan bir protokoldür.

Staking

Staking, bir kriptopara birimini bir süre boyunca harcamadan, transfer etmeden veya başka işlemler için kullanmadan kriptopara cüzdanlarında tutmayı ifade etmektedir.
Bu süreç boyunca kriptopara birimini cüzdanlarında saklayan kullanıcılar, kriptoparayı tutmanın karşılığında belirlenmiş ödülleri kazanırlar.

Ethereum Standartları

ERC-20: Akıllı kontratlara tokenların entegre edilmesi için kullanılan bir Ethereum token standardıdır.
ERC-721: Akıllı kontratlarda değiştirilemez ve benzersiz tokenlar oluşturmak için geliştirilmiş Ethereum token standardıdır.
ERC-1155: Aynı akıllı sözleşmede farklı token türlerinin oluşturulmasına imkan sağlayan Ethereum token standardıdır.

Generic selectors
Exact matches only
Search in title
Search in content
Post Type Selectors