Delist Ne Demek?

Delist, Türkçe’de listeden çıkarılma anlamına gelmektedir. Finans piyasalarında, bir varlığın listelenmiş bir platformda işlemden çıkarılma sürecini ifade eder. Bir finansal varlık birçok sebepten ötürü listelendiği platformlardan delist edilebilir. Herhangi bir hukuk süreci bulunması, düzenli olarak düşük hacime sahip olması ve bulunduğu piyasaya fayda sağlamaması gibi sebepler finansal varlıkların delist edilmesine yol açabilmektedir. Bu yazıda delist ne demek sorusunun cevabını bulabilirsiniz.

Delist Etmek Ne Demek?

Bir finansal enstrümanın, yer aldığı platformlardan çıkarılması olayına delist etmek denilmektedir. Delist edilen bir finansal varlık, delist edildiği platformlarda işleme kapatılır. Alım satım platformları listelediği finansal varlıkları delist etme hakkına sahiptir. Delist etme birçok nedenden ötürü gerçekleşebilmektedir. En temel nedenler arasında güvensizlik, yüksek maliyet ve düşük hacim yer almaktadır.

Delist Edilen Varlık ve Kriptoparalara Ne Olur?

Bir kripto varlığı delist etme kararı, listelendiği platformlar tarafından bağımsız bir şekilde alınır. Kriptoparalar herhangi bir platformdan delist edildiğinde, listelendiği diğer platformlardan da delist edilmemektedir. Delist etme, kripto varlığın yer aldığı platformların birbirinden bağımsız olarak gerçekleştirdiği bir süreçtir. Herhangi bir platformdan delist edilen kriptopara, yer aldığı başka bir platforma transfer edilebilmektedir.

Bir Kriptopara Neden Delist Edilir?

Bir kriptopara, yer aldığı platformların gereksinimlerini karşılayamadıkları durumlarda delist edilmektedir. Bir kripto varlığın delist edilmesi pek çok nedenden ötürü gerçekleşebilmektedir. Aşırı fiyat dalgalanmalarının ardından eski değerlerine bir türlü ulaşamayan kriptoparalar güvensizlik yaratabilir. Bu durum o kripto varlığın kullanıcılar tarafından alım satım işlemlerinde daha az değerlendirmesine ve hacminin düşük kalmasına sebep olur. Bu gibi durumlarda kripto varlığa, yer aldığı platformlar tarafından delist edilme kararı alınabilir. Kriptopara projesini geliştiren kişilerin; kullanıcılara ve alım satım platformlarına sunduğu vaatleri yerine getirememesi, projenin işleyişinde sorunların yaşanması gibi durumlarda yine delist edilme gerçekleşebilir.

Generic selectors
Exact matches only
Search in title
Search in content
Post Type Selectors