Bitcoin ve Kripto Varlıklarınız İçin Bilgi Güvenliği

Artık teknoloji ve internet çağındayız. İnternet üzerinden sadece bireyler değil, özel şirketler, devletler, askeri güçler, polis gibi birçok kritik kamu kurumu da üzerinden hizmetlerini veriyor. Siber güvenlik ve bilgi güvenliği bu hizmetlerin içerdiği gerek kişisel gerekse farklı hassas verilerin korunması ihtiyacı karşısında doğan meslek kollarıdır.

Kurumların ve meslek kollarının siber güvenliği ve bilgi güvenliğini sağlaması için gereken disiplinler zaman içerisinde ise regulasyonlara dönüşmüştür.

Henüz yasal regulasyonların bulunmadığı Bitcoin ve kriptopara sektöründe varlıklarımızın güvenliğiyse kullanıcıların farkındalığı ve dikkati ile maksimum seviyeye ulaşabilir.

Bu yazımızda Bitcoin ve diğer kripto varlıklara yönelik riskleri ve kripto varlıklarınızı güvende tutmak için yapabileceklerinizi anlattık.

Bitcoin ve kriptoparalarınız nasıl riske girer? Kripto varlıklarınızın güvenliği nasıl sağlanır?

Bitcoin ve kriptopara güvenliğini iki açıdan değerlendirmemiz gerekli: bireysel farkındalık ve teknik zafiyetler.

Siber güvenliğin her alanında olduğu gibi bu konuda da birinci öncelik risklerin farkında olmaktır. Cebinizdeki parayı ve kredi kartını korumak için doğal içgüdüsel refleksler ile yaşamakta olduğunuz gibi, Bitcoin ve kripto varlıklarınız gibi diğer varlıklarınızı korumak için de benzeri refleksler geliştirmeliyiz.

Temel bilgi güvenliği prensiplerini anlayarak bu refleksleri kolaylıkla oluşturabilirsiniz.

Bitcoin ve kripto varlıkların güvenliği için temel prensipler şunlar;

 • Varlıklarınızın büyük bölümü soğuk cüzdanlarda, internet ortamından tamamen izole şekilde tutulmalıdır.
 • Sadece cüzdan yazılımlarının değil, mobil yazılımların ve işletim sistemlerinin güncel olmasına da azami dikkat gösterilmelidir. Özellikle güvenlik yamalarını takip edilmelidir.
 • Mümkün olan her alanda iki aşamalı doğrulama kullanılmalıdır.

Bitcoin ve kripto varlıklarınızı saklayabileceğimiz cüzdan türleri ise masaüstü, mobil, donanım, kağıt cüzdanlardır. Cüzdanlar, popüler saldırı vektörü olan oltalama (phishing) ile riske girebilmektedir.

Oltalama nedir? Oltalama girişimleri nasıl anlaşılır?

Oltalama saldırılarılarının bu kadar popüler olmasının sebebi, bu saldırıların kullanıcılara ulaşmanın en kolay, en hızlı ve en maliyetsiz yolu olmasıdır.

Oltalama olduğundan şüphelendiğiniz bir e-posta aldığınızda temelde dikkat etmemiz gereken noktalar şunlardır:

 • E-postanın kimden geldiği,
 • E-posta size özel mi yazılmış? Yoksa genel bir şekilde mi hitap ediyor?
 • E-posta alan adı,
 • E-posta sizi telaşlı bir duruma mı yönlendiriyor? Örneğin paranız tehlike altında, hemen tıklayın gibi yönlendirmeler oltalama girişimine maruz kaldığınız anlamına gelebilir.

En güvenli Bitcoin ve kriptopara koruma yöntemi nedir?

Donanım cüzdanlar en güvenli kriptopara saklama yöntemleri arasındadır.

Cüzdanlar en güvenli Bitcoin ve kriptopara saklama araçları olarak bilinir. Cüzdanların, özel anahtarı oluşturan gizli sözcükler çok dikkatle saklanmalı ve yedeklenmeli, bu sözcükler oluşturulurken gerekli güvenlik önlemleri mutlaka alınmalıdır.

Unutmamalısınız ki, tüm varlığınız kendi farkındalığınız kadar güvendedir. Hiçbir teknoloji, varlıklarınızı sizin farkındalığınızdan daha fazla koruyamaz.

Mobil cüzdanlar hakkında detaylı bilgiyi Kriptoparanızı yanınızda taşıyın yazımızda bulabilirsiniz.

Bitcoin ve kriptopara cüzdanları ne kadar güvenlidir?

Doğru şekilde kullanılırsa cüzdanlar oldukça güvenlidir. Hatta mevcut geleneksel cüzdanlarımızdan ve mevcut finans sisteminden daha güvenli olduğunu söylemek yanlış olmaz.

Bilgi güvenliği konusunda kurumlar ne yapmalı?

Bilgi güvenliğinin kurumun önemli bir parçası olduğunu düşünerek tüm iş süreçlerine bilgi güvenliğinin entegre edilmesi ve riskler doğrultusunda gerekli yatırımları yapmak kurumlar adına önemlidir.

Varlıklarım BtcTurk | Kripto‘da güvende mi? BtcTurk | Kripto varlıkları güvende tutmak için ne gibi güvenlik önlemleri uyguluyor?

Bitcoin ve kriptopara piyasalarında henüz regulasyon olmamasına rağmen, BtcTurk | Kripto’da olası tüm yasal düzenlemelere karşı hazırlıklı olarak işlem yapmaktasınız. Kullanıcılarımızın kripto varlıklarını korumak ve 7/24 erişilebilir tutmak için geleneksel siber güvenlik metodlarından fazlasına ihtiyacımız olduğunun farkındayız ve süreçlerimizi ve yatırımlarımızı bu bilinçle gerçekleştiriyoruz.

Bu süreç üyelik aşamasından başlayan uzun bir yol. BtcTurk | Kripto’da bilgi güvenliğini maksimum seviyede tutmak için;

 • Tüm mimari için düzenli sızma testleri uygulamaktayız,
 • Tüm bilgi güvenliği süreçlerimiz, bu konuda yetkin denetim firmaları tarafından denetlenmektedir.
BtcTurk | Kripto’da olası tüm yasal düzenlemelere karşı hazırlıklı olarak işlem yapmaktasınız.

Bitcoin ve diğer kripto varlıkların korunması için alınması gereken önlemleri birkaç kritik madde ile özetlemek gerekirse;

 • Bilinmeyen kaynaklardan yazılım indirip cihazlarınıza kurmayın.

Kaynağına güvenmediğiniz yazılımları, bilgisayar, telefon ve diğer cihazlarınıza kurmayın. Mutlaka lisanslı uygulamalar kullanın. Açık kaynak kodlu uygulamaları da tercih edebilirsiniz.

BtcTurk | Kripto mobil uygulamasını iOS işletim sistemli cihazlar için App Store, Android işletim sistemli cihazlar için Google Play Store ve Huawei cihazlar için Huawei AppGallerry‘den indirebilirsiniz.

Mümkün olan her alanda iki faktörlü doğrulama kullanın. SMS ya da Google Authenticator gibi yazılımlar güvenliği arttırır.

 • Bitcoin ve kriptopara işlemlerinizi kamuya açık alanlarda yapmayın.

İşlemlerdeki risk sadece kullandığınız internet hattının güvenli olmaması değildir. Sosyal mühendislik teknikleri ile ekranınızın görüntülenebilmesi ve adi hırsızlık ile de Bitcoin ve kriptoparalarınızın çalınması söz konusu olabilmektedir.


Siz de Bitcoin ve kriptopara dünyasına güvenle dahil olmak için BtcTurk | Kripto’ya üye olarak kolayca Bitcoin ve diğer kriptopara işlemlerine başlayabilirsiniz.

BtcTurk | Kripto mobil uygulaması ile sadece 5 dakikada BtcTurk | Kripto’ya üye olabilir ve Bitcoin dünyasına adım atabilirsiniz. BtcTurk | Kripto uygulaması iOS App Store, Google Play Store ve Huawei AppGallery’de!

Generic selectors
Exact matches only
Search in title
Search in content
Post Type Selectors