Bag Holder Nedir? Bag Holder Kime Denir?

Kriptopara piyasasında işlem yapan kullanıcıların, hangi kriptoparaya ne kadar yatırım yapacakları kendi stratejileri ve tercihleridir. Finansal piyasaların tamamında bir jargon olarak kullanılan Bag Holder, yatırım portföylerinde bir veya daha fazla kriptoparayı uzun vadeli olarak saklayan ve yatırımlarına ciddi bağlılığı olan kullanıcıları ifade etmek için kullanılır. Bag holder olarak tanımlanan kullanıcılar, sahip oldukları kriptoparaların fiyatlarında düşüş gerçekleşmesine rağmen satışa yönelik bir aksiyon gerçekleştirmezler. Bag holder teriminin anlamını ve bu yatırımcı davranışına dair detayları yazının devamında bulabilirsiniz.  

Bag Holder Nedir?

İngilizce “Bag” kelimesi çanta, sepet anlamında gelir ve kriptopara piyasasındaki kullanımında bir kullanıcının kriptopara portföyünü ifade eder. Kullanıcı çantasında bir veya birden fazla kriptopara bulundurabilir. Kendi stratejisine ve yatırım kararına göre uzun vadede iyi bir yatırım olacağını düşündüğü kriptoparayı alarak çantasında uzun bir süre tutan kullanıcılar, Bag Holder olarak adlandırılır. Bu kullanıcılar fiyatlardaki kısa süreli hareketlere göre alım satım gerçekleştirmezler. Yatırımlarını uzun vadeli olarak saklarlar. Bag Holder olarak tanımlanan kullanıcılar, gerçekleştirdiği yatırımlar değer kaybetse bile yatırımlarına olan inançlarını yitirmezler. Sabırla, yatırımlarının yeniden yükselmelerini beklerler.

Bag Holder Teriminin Kriptopara Sektöründe Kullanımı

Geleneksel finans sisteminde Bag Holder ifadesi, başarısız bir yatırım gerçekleştirmesine rağmen varlıklarını elinde tutmakta ısrar eden yatırımcılar için kullanılır. Bu kullanıcılar, sahip oldukları yatırım ne kadar değer kaybederse kaybetsin sonunda başarılı olacağına inanırlar. Bu psikoloji ile tüm varlıklarını tutmakta ısrar ederler. Kriptopara sektöründe ise Bag Holder ifadesi; ilgili kriptoparanın projesine olan inancından ve uzun vadeli süreçte ciddi kar oranı yakalayabileceğinden ötürü bir kriptoparayı düşük fiyattan yüksek adette satın alıp saklayan kişiler için kullanılır.

Bag holder olan kullanıcıların kendi inandıkları kriptopara projelerini çevresindeki kişilere de yatırım tavsiyesi vermesi bazen rastlanan bir durumdur. Bu gibi durumlarda yatırımcıların davranışlarını ve psikolojilerini nasıl yönetebileceklerine dair fikirleri Klinik Psikolog Barış Gürkaş, Kripto-Psikoloji: Barış Gürkaş Anlatıyor programının Yatırım Yaparken Tüyo Almanın Riskleri adlı bölümünde aktarmaktadır.

Generic selectors
Exact matches only
Search in title
Search in content
Post Type Selectors