ASIC Nedir?

ASIC, İngilizce’deki (Application Specific Integrated Circuit) kelimelerinin kısaltılmasıyla oluşturulan bir terimdir. Türkçe’de Uygulamaya Özel Entegre Devreler anlamına gelir. ASIC, bir uygulamaya hizmet etmesi için oluşturulan cihazlar bütünüdür. ASIC, sadece bir amacı gerçekleştirmek için özel olarak tasarlanır. ASIC cihazları, kriptopara madenciliğinde de kullanılmaktadır. Bu yazıda ASIC nedir sorusunun yanıtını bulabilirsiniz.

ASIC Nedir?

ASIC, bir uygulama veya amaca yönelik özel olarak oluşturulan sistemlerin bütününü ifade eder. ASICler kriptopara madenciliği için de özel olarak üretilir. ASIC madenciliğinde, yüksek işlemci kapasitelerine bağlı olarak diğer madencilik metodlarına göre çok daha fazla enerji tüketilir.

ASIC birçok elektronik alet içerisinde kullanılabilir. Ses dönüştürme, görüntüleri işlemi gibi görevleri ASIC cihazları gerçekleştirebilir.

ASIC ile Kriptopara Madenciliği

‌‌ASIC, yani Uygulamaya Özel Entegre Devreler, kriptopara madenciliği odaklı sistemlerdir. İçlerindeki yazılım ve özel donanımlar, bu devreleri kriptopara madenciliği gerçekleştirmek üzere özel birer donanım haline getirmektedir. Çok sayıda işlemciden oluşan ASIC cihazlar yüksek hesaplama kapasitesine sahip olmalarına rağmen çok fazla enerji tüketmektedir. Bu nedenle ASIC cihazlar ile madencilik yapan madencilerin elektrik tüketimini karşılayacak güçlü elektrik altyapılarına ihtiyacı vardır.

Bitcoin, Litecoin gibi İş Kanıtı (Proof of Work) madenciliği tabanlı kriptoparalar yüksek hesaplama kapasitesi ihtiyacı nedeniyle artık sadece ASIC madencilik cihazları ile üretilebilmektedir.

Kriptopara madenciliği hakkında daha detaylı bilgileri Kriptopara Madenciliği (Mining) Nedir? içeriğinden inceleyebilirsiniz.

Generic selectors
Exact matches only
Search in title
Search in content
Post Type Selectors