Altcoin (Alternatif Kriptopara) Nedir ve Nasıl Alınır?

Kriptopara terimi, Bitcoin ve diğer tüm kriptopara birimlerini kapsamaktadır. Altcoin ise kronolojik olarak Bitcoin’den sonra ortaya çıkan tüm kriptopara birimlerini ifade eder. Altcoin, İngilizcede alternatif koin anlamına gelen “Alternative Coin” tanımının kısaltılması ile oluşturulmuştur. Bu yazıda altcoin nedir ve altcoin nasıl alınır sorularının cevaplarını bulabilirsiniz.

Altcoin Nedir?

Altcoin, Bitcoin dışındaki tüm kriptoparaları tanımlamak için kullanılır. Bitcoin’in haricindeki tüm kriptoparalar altcoindir. Bitcoin’in ilk kriptopara birimi olması sebebiyle diğer kriptoparalar, Bitcoin’e ve Bitcoin’in teknolojilerine alternatif olarak ortaya çıkmıştır. Oluşturulan ilk altcoinler; para transferleri, madencilik gibi işlemlerde Bitcoin teknolojilerinden faydalanmışlardır.

Altcoin Ne Demek? Bu Kriptoparalar Neden Altcoin Deniliyor?

Bitcoin’e alternatif olma amacıyla ortaya çıkan kriptoparalar Alternative Coin olarak adlandırılır. Alternative Coin tanımlamasının kısaltılması ile altcoin terimi ortaya çıkmıştır.

Altcoinler ve Bitcoin Arasındaki Fark Nedir?

Bitcoin tarihteki ilk kriptopara birimidir. Altcoinler, Bitcoin’e alternatif oluşturmak için ortaya çıkmıştır. Altcoinler; para transferleri, madencilik gibi işlemlerde Bitcoin’den farklı algoritmaları uygulayabilir.

Bitcoin hakkındaki detaylı bilgilere Bitcoin (BTC) Nedir? yazısından erişebilirsiniz.

Altcoin Türleri Nelerdir

Bitcoin dışındaki diğer tüm kriptopara birimlerine genel bir ad ile altcoin deniyor. Fakat  kripto varlıkların dünyasında yeni olanlar için kriptopara, jeton ve koin arasındaki farklar net olmayabilir. Altcoinleri, Kriptopara (Cryptocurrency), Koin (Coin), Jeton (Token) olmak üzere temel üç türde tanımlayabiliriz. Her bir tür hakkında çok daha fazla detaylı açıklamayı Kriptopara (Cryptocurrency), Jeton (Token) ve Koin (Coin) Nedir? Aralarındaki Farklar Nelerdir? yazısında bulabilirsiniz.

Altcoin Nasıl ve Nereden Alınır?

Türk Lirası ve Tether ile altcoin alıp satmak için BtcTurk | Kripto web sitesi veya BtcTurk | Kripto mobil uygulamasını kullanabilirsiniz. BtcTurk’e üye değilseniz, web sitesi veya mobil uygulamasından hemen üye olabilir, anlaşmalı 7 banka ile 7/24 Türk Lirası göndererek altcoin alabilirsiniz.  

Generic selectors
Exact matches only
Search in title
Search in content
Post Type Selectors